Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-31, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku XIX wieku

Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Dni Twierdzy Nysa [fot. Daniel Klimczak]
Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na wodach jeziora odtwarzają oni przebieg walk toczonych na początku XIX wieku.
Część prezentowanych scen to próba odtworzenia w mniejszej skali rzeczywistych dawnych dziejów miasta. Komendant Fortu nr 2 w Nysie Krzysztof Herman wskazuje, że taka żywa lekcja historii to wieloletnia nyska tradycja.

- Mieliśmy przemarsz przez ulice Nysy, paradę żołnierzy, później zrobiliśmy manewry wojskowe w nowo otwartej suchej fosie obwałowań wysokich w Nysie. O 20:30 zaczynamy bitwę o Nysę, taką rekonstrukcję z 1807 roku - tłumaczy.

Coś dla siebie mogli znaleźć także miłośnicy historii o korsarzach. Na wodach Jeziora Nyskiego stoczono pozorowaną bitwę pomiędzy nimi a uczestnikami powstania na Haiti. Prezes Stowarzyszenia Historycznego Legionów Polskich Mazurka Dąbrowskiego Marek Szczerski wyjaśnia, że to historia stosunkowo słabo znana w naszym kraju

- Dzisiaj opowiadamy historię Polski zakrytą, ale prawdziwą. Opowiadamy o Polakach, którzy służyli we Włoszech i po zakończeniu wojny austriacko-francuskiej stali się tam jak gdyby, niepotrzebni i Napoleon wysłał ich na Santo Domingo. I to jest historia o tym, jak Polacy zostali piratami z Karaibów - dodaje.

Udział w tej rekonstrukcji wzięło około 50 pozorantów.

- Odgrywane tego typu scen wymaga od nas stałego poszerzania wiedzy - mówi Izabela Andrzejewska, która w inscenizacji bitwy o Nysę wciela się w postać francuskiej wiwandiery. Jak zauważa, najlepszym jej źródłem są dawne dokumenty i obrazy.

- Jest całkiem sporo ikonografii dotyczącej tych czasów. Poza tym zachowało się sporo dokumentacji źródłowej, ponieważ we Francji bardzo mocno regulowano prawnie życie markietanek; pojawiało się wiele ustaw dekretów dotyczących stricte tylko kobiet w armii - powiedziała.

Dodajmy, że imprezie towarzyszy piknik na forcie numer II, w czasie którego można zapoznać się także między innymi z wyposażeniem współczesnej armii polskiej.
Krzysztof Herman
Marek Szczerski
Izabela Andrzejewska

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »