Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-29, 20:58 Autor: Daniel Klimczak

Paczków balonową stolicą Polski. W najbliższych dniach w niebo wzbijać się będzie tam 14 takich konstrukcji [ZDJĘCIA]

Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Paczkowa powrócił Balonowy Puchar Polski. Od dziś na niebie będzie można tam zobaczyć 14 tego typu statków powietrznych pilotowanych przez załogi z całej Polski.
Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się od pogoni za lisem, która ruszyła z miejscowego stadionu. Dyrektor sportowy zawodów Jacek Barski wyjaśnia, że konkurencja ta sprawdza umiejętności sterowania balonem, co odbywa się między innymi poprzez zmiany wysokości, na których wiatr może przybierać różne kierunki.

- Najpierw startuje balon "lis", reszta załóg po około 5 minutach rusza w pogoń. Ten uciekający balon poleci około 20 minut, do pół godziny, i w miejscu lądowania wyłoży znak krzyża. Pozostałe załogi będą musiały woreczek z piaskiem, ten marker, zrzucić jak najbliżej celu - tłumaczy.

Przygotowanie balonu do lotu zajmuje wprawionej załodze od 10 do 15 minut. Najpierw przy pomocy wentylatorów czaszę wypełnia się zimnym powietrzem, które po ogrzaniu palnikiem gazowym, jest w stanie unieść całą konstrukcję. Przebieg lotu rejestruje i ułatwia nowoczesna technologia.

- Teraz potrzebujemy jeszcze ze 3 - 4 minuty żeby czasza się wypełniła maksymalnie zimnym powietrzem. Potem uruchamiamy palniki na 20 - 30 sekund i balon stoi - mówi Piotr Radomski.

- Mamy dosyć sporo sprzętu na pokładzie, między innymi flytech, czyli wysokościomierz, logery zawodnicze, do tego telefon, komputer zwykle. Trochę tego się nazbiera - zauważa Hanna Pyzik.

W otwarciu imprezy brał udział członek zarządu województwa Antoni Konopka. Samorządowiec zdradził, że miał w przeszłości okazję odbyć lot balonem.

- Wrażenie niezapomniane. 3 lata temu, pamiętam to jak dziś, ponieważ to w pewien sposób była realizacja marzeń. Pamiętam i start, tę skomplikowaną procedurę. Ale najbardziej to w pamięci utkwiło lądowanie - wspomina.

- Czy bym się odważyła? Trudno powiedzieć. Już zdążyłam się dowiedzieć, że można się wzbić nawet na 900 metrów, więc tylko do odważnych, uważam, ten sport należy. Jest on piękną tradycją w gminie Paczków - dodaje obecna w Paczkowie wicewojewoda opolski Teresa Barańska.

Impreza jest organizowana już po raz 5. W tym roku potrwa do soboty. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, możliwe będzie jednak rozegranie części konkurencji także w niedzielę.
Jacek Barski
Zawodnicy
Antoni Konopka, Teresa Barańska

Wiadomości z regionu

2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej 2021-09-24, godz. 19:29 Brzeg: posłowie Koalicji Obywatelskiej i sympatycy kolei nie zgadzają się na omijanie dworca przez pociągi PKP Int… Nie można pozwolić na zmniejszenie liczby pociągów Intercity, które zatrzymują się w Brzegu. To główny przekaz z konferencji prasowej dwóch opolskich… » więcej 2021-09-24, godz. 18:06 Prudnickie Centrum Medyczne ma nową stację tlenową Nowa stacja tlenowa w Prudnickim Centrum Medycznym oficjalnie oddana do użytku. Inwestycja polegała m.in. na posadowieniu zbiornika o pojemności 6 tysięcy… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim. » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Lewica przedstawia kolejne argumenty, dla których nowy stadion Odry Opole ma nie powstać. Rzecznik opolskiego ratusza… Przedstawiciele Partii Razem po raz kolejny podają w wątpliwość budowę nowego stadionu Odry Opole. Jacek Przystajko wraz z Kamilą Jarońską na dzisiejszej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:15 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 16:16 Uczniowie z Polski i Czech w ramach unijnego programu poznają kulturę swoich krajów. Dzisiaj odwiedzili Opole Współpracują ze sobą od 2008 roku - wspólnie poznają kulturę i historię oraz odwiedzają ciekawe miasta. Grupa 40 uczniów z Ozimka i czeskiego Rymarzowa… » więcej 2021-09-24, godz. 16:00 Ostrzeżenia związane ze stanem powietrza. Przekroczenia dopuszczalnych poziomów spodziewane do końca roku Nie trzeba było długo czekać, aż początek sezonu grzewczego przełoży się to na jakość powietrza. Dzisiaj (24.09) dotarły ostrzeżenia z Wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »