Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-29, 20:58 Autor: Daniel Klimczak

Paczków balonową stolicą Polski. W najbliższych dniach w niebo wzbijać się będzie tam 14 takich konstrukcji [ZDJĘCIA]

Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Balonowy Puchar Polski w Paczkowie [fot. Daniel Klimczak]
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Paczkowa powrócił Balonowy Puchar Polski. Od dziś na niebie będzie można tam zobaczyć 14 tego typu statków powietrznych pilotowanych przez załogi z całej Polski.
Pierwszy dzień imprezy rozpoczął się od pogoni za lisem, która ruszyła z miejscowego stadionu. Dyrektor sportowy zawodów Jacek Barski wyjaśnia, że konkurencja ta sprawdza umiejętności sterowania balonem, co odbywa się między innymi poprzez zmiany wysokości, na których wiatr może przybierać różne kierunki.

- Najpierw startuje balon "lis", reszta załóg po około 5 minutach rusza w pogoń. Ten uciekający balon poleci około 20 minut, do pół godziny, i w miejscu lądowania wyłoży znak krzyża. Pozostałe załogi będą musiały woreczek z piaskiem, ten marker, zrzucić jak najbliżej celu - tłumaczy.

Przygotowanie balonu do lotu zajmuje wprawionej załodze od 10 do 15 minut. Najpierw przy pomocy wentylatorów czaszę wypełnia się zimnym powietrzem, które po ogrzaniu palnikiem gazowym, jest w stanie unieść całą konstrukcję. Przebieg lotu rejestruje i ułatwia nowoczesna technologia.

- Teraz potrzebujemy jeszcze ze 3 - 4 minuty żeby czasza się wypełniła maksymalnie zimnym powietrzem. Potem uruchamiamy palniki na 20 - 30 sekund i balon stoi - mówi Piotr Radomski.

- Mamy dosyć sporo sprzętu na pokładzie, między innymi flytech, czyli wysokościomierz, logery zawodnicze, do tego telefon, komputer zwykle. Trochę tego się nazbiera - zauważa Hanna Pyzik.

W otwarciu imprezy brał udział członek zarządu województwa Antoni Konopka. Samorządowiec zdradził, że miał w przeszłości okazję odbyć lot balonem.

- Wrażenie niezapomniane. 3 lata temu, pamiętam to jak dziś, ponieważ to w pewien sposób była realizacja marzeń. Pamiętam i start, tę skomplikowaną procedurę. Ale najbardziej to w pamięci utkwiło lądowanie - wspomina.

- Czy bym się odważyła? Trudno powiedzieć. Już zdążyłam się dowiedzieć, że można się wzbić nawet na 900 metrów, więc tylko do odważnych, uważam, ten sport należy. Jest on piękną tradycją w gminie Paczków - dodaje obecna w Paczkowie wicewojewoda opolski Teresa Barańska.

Impreza jest organizowana już po raz 5. W tym roku potrwa do soboty. W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, możliwe będzie jednak rozegranie części konkurencji także w niedzielę.
Jacek Barski
Zawodnicy
Antoni Konopka, Teresa Barańska

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 Koniec remontu na A4. Dzisiaj ruch wrócił na stałe ścieżki We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-27, godz. 09:42 Szansa dla Jeziora Turawskiego? Jest nowa metoda oczyszczania wody, wyniki są optymistyczne - Mamy pierwsze wyniki badań, które wskazują, że w ramach naszego programu udało się poprawić jakość wody w zbiorniku turawskim - powiedział dziś (27.09)… » więcej 2022-09-27, godz. 09:19 Trzy dni bez egzaminów w opolskim WORD. Nie chodzi o protest, egzaminatorzy mają obowiązkowe szkolenia Nie będzie egzaminów teoretycznych ani praktycznych od jutra (28.09) do piątku (30.09) w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dotyczy to zarówno Opola, jak… » więcej 2022-09-27, godz. 08:31 Wiózł dzieci, choć stracił prawo jazdy za kierowanie "na podwójnym gazie". Efekty kontroli WITD Kierowcę bez uprawnień zatrzymali inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy tym razem wzięli… » więcej 2022-09-27, godz. 08:00 Pod koniec przyszłego roku namysłowski kryty basen znów będzie otwarty. Obok obiektu powstanie również tężnia Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany remont namysłowskiego krytego basenu. Władze miasta właśnie podpisały umowę z wykonawcą prac. » więcej 2022-09-26, godz. 20:45 "Dom zaczyna tętnić życiem". Pierwsze rodziny uchodźców "zacumowały" w przystani św. Benedykta w Długomiłowic… Zakończył się remont byłego klasztoru w Długomiłowicach w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Schronienie znalazły tam pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy… » więcej 2022-09-26, godz. 20:30 W Namysłowie pracują nad własnym programem dla rodzin. Rozwiązanie pozwoli kupować taniej i pomoże upowszechniać… Namysłów pracuje nad własnym programem dla rodzin. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku będą one mogły korzystać z dodatkowych przywilejów i zniżek od… » więcej 2022-09-26, godz. 18:45 Violetta Porowska o wizycie Jarosława Kaczyńskiego na Opolszczyźnie: "To były kompleksowe wystąpienia" - To były kompleksowe wystąpienia, mówiące o tym, że Polska swoją siłę pokazała na arenie międzynarodowej. Ta siła się nie podoba, a my jednak musimy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »