Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-29, 13:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Żenująca dyskusja vs. szkodliwe zapisy. Opolscy parlamentarzyści o noweli ustawy medialnej

Sejm [fot. Maciej Wajler]
Sejm [fot. Maciej Wajler]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Violetta Porowska [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kostuś [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kostuś [fot. Paula Hołubowicz]
Żenującą i antypatriotyczną określiła dyskusję, która miała miejsce na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu liderka PiS na Opolszczyźnie Violetta Porowska. Poseł jest członkiem tejże komisji, która, przypomnijmy, po 5-godzinnym spotkaniu ostatecznie zarekomendowała uchwalenie projektu noweli o radiofonii i telewizji autorstwa PiS wraz z poprawkami przyjętymi na posiedzeniu. Temat omawiany był w cyklu red. Magdaleny Ogórek "Prosto z sejmu" w Południowej Loży Radiowej, w której gośćmi byli: poseł PiS Violetta Porowska oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś.
- Zajmowano się tym, że jest zamach na TVN i telewizję publiczną, od czci i od wiary odgrażano, a nie zajmowano się tym aspektem, który przecież jest najważniejszy zapisem w noweli, czyli wysokością kapitału zagranicznego w polskich mediach - mówi poseł Violetta Porowska.

- Dotyczy jednego bardzo precyzyjnego określenia sytuacji dot. udziału kapitału zagranicznego w polskich mediach. Nie może przekraczać on 49%. Co jest jasne i oczywiste. I zajmujemy się tylko kwestią formalną, kwestią merytoryczną. Nie mówimy, czy te 49% ma należeć do TVN czy do jeszcze jakiegoś innego medium, innego właściciela. Po prostu w jasny i precyzyjny sposób formułujemy zapis.

- To absolutnie propolski zapis, który jest zresztą w innych krajach też praktykowany, gdzie też nie dopuszcza się obcych kapitałów - przekonuje Porowska.

- Przeciwnicy rzucali olbrzymie zarzuty w stronę telewizji publicznej i każdej innej, która by przedstawiała inny punkt widzenia, niż przedstawia opozycja. Dlaczego? No dlatego, że to jest właśnie przekazywanie innych punktów widzenia i to odbiorca ma dokonywać wyboru. Strona opozycyjna wyobraża sobie, że tylko powinien być jeden, jedyny słuszny kanał informacyjny, na przykład TVN.

- Ta ustawa "antyTVN" jest nieprzemyślana, jest szkodliwa, jest zła - odpowiedział red. Magdalenie Górek poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej, pytany o komentarz do procedowanego zapisu w ustawie.

- Pani redaktor uważa, że Amerykanie zagrażają naszemu bezpieczeństwu? Pani redaktor uważa, że TVN manipuluje, sieje zamęt i dezinformację? Czy pani redaktor uważa, że TVN stosuje elementy "wojny hybrydowej"? Pani redaktor! - mówił w Radiu Opole Tomasz Kostuś.

Przypomnijmy, nowela ustawy radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS ma w założeniu zablokować możliwość posiadania przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego więcej niż 49 procent udziałów w stacjach radiowych i telewizyjnych. Teraz projekt trafi pod obrady sejmu. Drugie czytanie zaplanowano na posiedzenie 11 sierpnia.
Violetta Porowska 1
Violetta Porowska 2
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej 2021-09-21, godz. 13:00 Ukradł portfel i płacił kartą za alkohol i papierosy, a podczas zatrzymania miał prawie 4 promile. Grozi mu do 10… Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Olesna za kradzież i płacenie nieswoją kartą płatniczą. » więcej 2021-09-21, godz. 12:00 Postanowił rozprawić się z wrogami, więc podpalił im drzwi do mieszkań. Teraz jest w areszcie 28-letni Maciej G. z Kędzierzyna-Koźla odpowie przed sądem za podpalenie drzwi do trzech mieszkań i spowodowanie zagrożenia życia lub zdrowia wielu osób… » więcej 2021-09-21, godz. 12:00 Mieszkańcy wybrali najlepsze projekty w budżecie obywatelskim. Sołectwa górą 6 z 25 projektów zgłoszonych do najnowszej edycji Strzeleckiego Budżetu Obywatelskiego doczeka się realizacji. Tak zdecydowali mieszkańcy, którzy we wrześniu… » więcej 2021-09-21, godz. 11:34 Zakończyły się utrudnienia na A4 po wypadku lawety Autostrada A4 w stronę Wrocławia została już odblokowana. Na wysokości mostu nad Odrą, gdzie mamy remont, laweta uderzyła w bariery, zgięła się w pół… » więcej 2021-09-21, godz. 10:55 Nietrzeźwy kierowca uderzył w inny samochód. Interwencja brzeskiej policji na parkingu przy autostradzie Blisko dwa promile alkoholu miał w organizmie 58-letni kierowca zatrzymany w niedzielę (19.09) na parkingu przy opolskim odcinku autostrady na wysokości Brzegu… » więcej 2021-09-21, godz. 10:50 Ponad 700 zakażeń koronawirusem i 15 zgonów wśród zarażonych w całej Polsce. Opolskie ma 8 nowych infekcji [INF… 8 kolejnych zakażeń koronawirusem potwierdzono od wczoraj (20.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 711 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-09-21, godz. 10:00 Rozpoczyna się "koncentracja" numeru alarmowego 112. Dziś przełączają Komendę Miejską PSP w Opolu Opolszczyzna rozpoczyna dziś (21.09) proces przełączania numeru 998 - należącego do straży pożarnej - na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Realizowana… » więcej 2021-09-21, godz. 09:15 Opole: zaginęła 16-letnia Oliwia Michalska. Policji prosi o pomoc w poszukiwaniach [AKTUALIZACJA] Opolscy policjanci poszukują 16-letniej Oliwii Michalskiej. Nastolatka w środę (15.09) po zakończeniu zajęć w szkole nie powróciła do miejsca zamieszkania… » więcej 2021-09-21, godz. 09:14 Uwaga kierowcy! Problemy na DK 46 oraz zatory na Zaodrzu w Opolu [AKTUALIZACJA] W Niemodlinie na ulicy Bohaterów Powstań Śląskich, w ciągu DK 46 Opole - Nysa, samochód osobowy uderzył w budynek, uszkadzając skrzynkę z instalacja … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »