Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-26, 11:58 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody

Pożar pól [fot. OSP Szymiszów]
Pożar pól [fot. OSP Szymiszów]
Pożar pól [fot. OSP Szymiszów]
Pożar pól [fot. OSP Szymiszów]
Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia, a strażacy miewają problemy z jego opanowaniem. W większości przypadków przyczyną pożaru jest niesprawny sprzęt rolniczy – zatarte łożysko czy zapchany filtr przegrzewają się i doprowadzają do zapalenia się suchej słomy czy zboża.
- Często rolnicy dosyć późno orientują się, że na polu pojawił się ogień – mówi Mateusz Nieświec z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich. - Na ogół te pożary zaczynają się za urządzeniem i ten operator nie jest nawet świadomy, że ten pożar za nim powstał. Silne podmuchy wiatru mogą spowodować przeniesienie tego pożaru przed maszynę i wtedy automatycznie może ten pożar odciąć kierowcy drogę ucieczki.

Zanim straż przyjedzie na miejsce, rolnicy sami próbują gasić ogień. Często starają się przeorać pole, żeby odciąć teren nieobjęty ogniem od czoła pożaru. Ale kluczem do unikania takich sytuacji jest regularne sprawdzanie stanu technicznego sprzętu.

- Czyścimy i naprawiamy ciągniki czy kombajny, ale nigdy nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka – mówi Arnold Kozioł, rolnik z Suchych Łanów. - Zawsze jest niebezpieczeństwo. Ten sprzęt ma tyle łożysk, części, że zawsze coś się może przytrzeć, zatrzeć, pożar może wybuchnąć. Obowiązku nie ma, ale w czasie żniw, przynajmniej patrząc na mnie, zawsze w kombajnie gaśnica jest, bo też już różne przypadki miałem.

Tylko wczoraj w naszym regionie strażacy byli czterokrotnie wzywani do gaszenia pożarów na polach. W ostatnich dwóch tygodniach takich wyjazdów było kilkanaście. Ogień zniszczył zboża, ścierniska i urządzenia rolnicze.
Mateusz Nieświec
Arnold Kozioł

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 21:30 82 lata temu zawiązano pierwsze struktury Polskiego Państwa Podziemnego. W Opolu upamiętniono te wydarzenia [ZDJĘC… Msza święta, salwa honorowa, apel pamięci, złożenie kwiatów i odczytanie listu od premiera Mateusza Morawieckiego. Tak wyglądały dzisiejsze (27.09) uroczystości… » więcej 2021-09-27, godz. 20:45 Raport dnia. Ponad 400 nowych infekcji w całej Polsce, nie zanotowano żadnego zgonu. Są nowe zakażenia COVID-19 wśród… 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. » więcej 2021-09-27, godz. 19:55 Dwa pozytywne wyniki testu na COVID-19 w PSP 1 w Opolu. Jest kwarantanna Kolejne przypadki koronawirusa wśród opolskich uczniów. Jak informuje opolski ratusz COVID-19 stwierdzono u dwóch uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr… » więcej 2021-09-27, godz. 18:30 W Opolu powstanie nowy POZ. Będzie działać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Czy będzie kto miał leczyć potr… Nowa przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej dla dzieci i dorosłych powstanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Placówka ma służyć przede wszystkim… » więcej 2021-09-27, godz. 18:04 To zostało z przystanku w Jasionie. Policja zna już sprawcę zniszczenia Wczoraj (26.09) około południa policjanci otrzymali zgłoszenie o zniszczeniu wiaty na trasie Prudnik-Dytmarów. » więcej 2021-09-27, godz. 17:15 W Głubczycach stanęła społeczna lodówka. "Żeby nieść pomoc tym, którzy sami nie zawsze są w stanie sobie por… Przed urzędem gminy w Głubczycach stanęła 'lodówka społeczna'. Każdy, kto chce pomóc potrzebującym, może tam zostawić niewykorzystane przez siebie produkty… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Sebastian Świderski wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej! "Zrobię wszystko, żeby pracować i żeby… Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów… » więcej 2021-09-27, godz. 17:04 Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach… Dwa szpitale w województwie- placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie - będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk… » więcej 2021-09-27, godz. 15:25 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Komentarze po wyborach w Niemczech [AKTUALIZACJA] - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 15:05 Groźny pożar mieszkania w Brzegu. Z ogniem walczyło 9 zastępów straży pożarnej Ogień pojawił się dziś (27.09) około godz. 12:50 w jednym z lokali budynku wielorodzinnego przy ul. Garbarskiej. Ewakuowano z niego 7 osób. Dwie z nich oraz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »