Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-22, 16:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W czasie budowy kanalizacji natrafiono na szczątki żołnierzy z II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
Ekshumacja żołnierzy we Wroninie [fot. A. Pospiszyl]
W czasie budowy kanalizacji we Wroninie, w gminie Polska Cerekiew, natrafiono na ludzkie kości. Rok po tym zdarzeniu, po uzyskaniu wszystkich pozwoleń, przeprowadzona została ekshumacja szczątków. W trzech położonych obok siebie grobach znaleziono kości 7 osób – żołnierzy niemieckich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
- Rok temu kopali studnię i trafili na kości – mówi pani Marianna, u której w ogródku znaleziono szczątki. - Przyszła policja kryminalna i powiedziała. Mówię im, że tu był pomnik, to na pewno są tu gdzieś jakieś umarłe. Nie że ruskich znaleźli, powiedzieli, że znaleźli jakieś kości i szukają, kto tu jest. Ludzie tu wiedzą, że tu jacyś byli pochowani, ale było o tym cicho.

Pierwsze podejrzenia mówiły o tym, że są to szczątki żołnierzy Armii Czerwonej. Dzisiaj w trakcie ekshumacji okazało się, że to Niemcy.

- Znaleźliśmy nieśmiertelniki członka batalionu zastępczego i lazaretu rezerwowego z Rostoka – mówi Andrzej Latusek z fundacji Silesia, która prowadzi ekshumację. - Na nieśmiertelniku nie ma danych typu imię i nazwisko, jest tylko jednostka plus numer personalny tego żołnierz oraz grupa krwi. Ten żołnierz, który miał nieśmiertelnik z lazaretu zapasowego, najprawdopodobniej był podoficerem. Zachowały się elementy dystynkcji. Ten żołnierz miał też sygnet. Na sygnecie są jego inicjały plus mapa Krymu i data 1942. Najprawdopodobniej ten żołnierz brał też udział w walkach na Krymie.

Przy żołnierzach znaleziono metalowe i plastikowe elementy umundurowania, niezbędniki, zegarek kieszonkowy, damską spinkę czy zapalniczkę. Zachowały się także skórzane buty i wełniane skarpetki.

Kości zostaną dokładnie opisane i zbadane, a następnie przewiezione do Nadolic Wielkich pod Wrocławiem, gdzie są chowane szczątki ekshumowanych w naszym regionie żołnierzy Niemieckich.
Pani Marianna
Andrzej Latusek

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 16:43 12 lat więzienia grozi Rafałowi M., który pod wpływem narkotyków miał zaatakować kierowcę nożem i ukraść sa… Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 31-letniego Rafała M., który odpowiada za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony tłumaczył… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Na opolskich drogach będzie bezpieczniej. Samorządy podpisały umowy na budowę przejść dla pieszych w ramach RFRD 9 gmin oraz 8 powiatów otrzyma łącznie ponad 5 milionów złotych na budowę oraz przebudowę przejść dla pieszych. W Starostwie Powiatowym w Namysłowie… » więcej 2021-09-20, godz. 15:00 Po 2 latach batalii rozpoczął się remont pomnika Powstańców Śląskich w Zawadzkiem Miał być gotowy na obchody stulecia powstań śląskich, ale dopiero teraz ruszyły prace. Pomnik powstańców, znajdujący się na cmentarzu w Zawadzkiem, przechodzi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Zamiast pod 998 teraz będziemy dzwonić pod ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 Opolszczyzna rozpoczyna jutro (21.09) proces przełączania tradycyjnego numeru 998, należącego do straży pożarnej, na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Obywatelskie zatrzymanie kierowcy, który prowadził mając ponad 3 promile Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę. 40-latek próbował prowadzić samochód mają ponad 3 promile alkoholu we krwi. W obywatelskim zatrzymaniu… » więcej 2021-09-20, godz. 12:52 Opolska korona zajęła trzecie miejsce na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie Sukces delegacji województwa opolskiego na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Trzecie miejsce w 'Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy… » więcej 2021-09-20, godz. 12:50 Paweł Kukiz w Radiu Opole o zaostrzeniu kar za przestępstwa korupcyjne Sejm przyjął w piątek (17.09) nowelizację Kodeksu karnego w sprawie zaostrzenia konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz zwiększającą… » więcej 2021-09-20, godz. 12:45 Trzeźwy poranek na opolskiej autostradzie A4. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców Opolscy policjanci z wydziału ruchu drogowego badali trzeźwość kierowców wjeżdżających i zjeżdżających rano z autostrady. W akcji 'Trzeźwy poranek… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Troje kierowców straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w gminie Brzeg Pierwszy z nich na wylotówce Brzegu w czwartek (16.09) na 40-tce miał na liczniku 92 km/h. » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Raport MZ: ponad 360 nowych infekcji w kraju. W regionie potwierdzono 4 zakażenia koronawirusem [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 4 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych spowodowanych COVID-19 i chorobami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »