Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-13, 07:00 Autor: Daniel Klimczak

Rozpoczyna się zasiedlanie Osiedla Rodzinnego w Nysie. "Do rozwoju miast potrzebne są odważne i duże projekty"

Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
Osiedle Rodzinne w Nysie gotowe na przyjęcie mieszkańców [fot. Daniel Klimczak]
W Nysie oddano do użytku osiedle mieszkaniowe u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej. Stojące na nim 3 budynki wzniesiono dzięki rządowemu wsparciu w ramach programu Mieszkanie Plus.
Na osiedlu zamieszka 97 rodzin. W budynkach znajdzie się też miejsce na 6 lokali usługowych. Jak mówi burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, lada dzień najemcy będą mogli rozpoczynać prace związane z wykończeniem mieszkań.

- Teraz tylko kwestia przekazywania kluczy, dopełnienia formalności przez osoby, które będą chciały na tym osiedlu zamieszkać i spełniają kryteria, które są określone w naszej uchwale o dostępie do mieszkań komunalnych. Jest pierwsza rodzina, która już wymogi formalne spełniła, wszystkie kolejne są już w trakcie załatwiania, także myślę, że z dnia na dzień będzie tu już coraz więcej rodzin, coraz większy ruch na parkingu - powiedział.

Prezes Agencji Rozwoju Nysy Bogdan Wyczałkowski tłumaczy z kolei, że przed przyszłymi najemcami pozostały do wypełnienia już jedynie ostatnie formalności.

- Najważniejsze jest to, żeby teraz zgłosić się do urzędu. Mówię o tych osobach, które są na liście, ponieważ każdy będzie miał przydzielone konkretne mieszkanie i będzie miał 3 dni na to, żeby sobie je obejrzeć. W momencie, kiedy się ta osoba zdecyduje, podpisujemy umowę. Mamy jeszcze miesięczny okres, w którym nie pobieramy czynszu - dodaje.

Pierwszymi osobami, które otrzymały klucze do mieszkania jest rodzina państwa Szewczyków. 7-letnia Maja powiedziała Radiu Opole, że nie może doczekać się przeprowadzki w nowe miejsce.

- Bardzo mi się podoba. Najbardziej mój pokój i to, że będę miała z Amelką łóżko piętrowe - zdradza.

Inwestycja warta 28 milionów złotych powstała dzięki rządowemu wsparciu w wysokości 10 milionów. Wojewoda Sławomir Kłosowski wskazywał, że chciałby, aby za przykładem Nysy poszły także inne samorządy.

- Chciałoby się, żeby więcej miast poszło w ślady Nysy i podobne inwestycje realizowało, a z tym jest troszeczkę gorzej w innych miejscach naszego województwa. Mam nadzieję, że ten program w ramach Polskiego Ładu przyspieszy jakoś realizację tych zadań, ułatwi samorządowcom, skłoni ich do większego ryzyka, jeżeli chodzi o podejmowanie tego typu inwestycji - mówi.

Przewodniczący nyskiej rady miejskiej Paweł Nakonieczny przekonywał z kolei, że tego typu projekty stanowią element rozwoju miasta, jednak do ich realizacji potrzebna jest dobra współpraca z rządem.

- Przede wszystkim potrzebne są odważne i duże pomysły, duże projekty. Do ich realizacji, takie samorządy jak Nysa same nie są przygotowane, nie stać nas na takie rzeczy, więc potrzebujemy solidnego, wiarygodnego partnera. Takim okazuje się rząd - podkreśla.

Dodajmy, że to nie ostatnie plany miasta związane z rozwojem budownictwa mieszkaniowego. Kolejne budynki mają powstać przy ulicach Tkackiej i Wałowej oraz na terenie byłej FSD.
Kordian Kolbiarz
Bogdan Wyczałkowski
Maja Szewczyk
Sławomir Kłosowski
Paweł Nakonieczny

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »