Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-09, 18:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Otwarcie Centrum Usług Społecznych w Gogolinie. "Będzie się tu działo wszystko to, co jest potrzebne mieszkańcom"

Otwarcie Centrum Usług Społecznych w Gogolinie [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie Centrum Usług Społecznych w Gogolinie [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie Centrum Usług Społecznych w Gogolinie [fot. A. Pospiszyl]
Otwarcie Centrum Usług Społecznych w Gogolinie [fot. A. Pospiszyl]
Centrum Usług Społecznych to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec gminy – od narodzin do wieku senioralnego – może liczyć na wsparcie. Dzisiaj (9.07) pierwszy CUS na Opolszczyźnie został oficjalnie oddany do użytku. Placówka znajduje się w Gogolinie i połączyła działania Ośrodka Pomocy Społecznej, programów profilaktycznych oferowanych przez gminę oraz organizacje społeczne.
- Od lat staramy się wspierać naszych mieszkańców: dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów. Systematycznie pozyskujemy pieniądze i realizujemy projekty skierowane do różnych grup – mówi Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Udało nam się zrealizować projekt wsparcia, żeby nasi mieszkańcy byli aktywni, byli w ruchu. W ramach kompleksowej opieki nad osobami starszymi nawet dzisiaj podopieczni klubu seniora i uniwersytetu III wieku na rowerach elektrycznych pojechali na wycieczkę.

Dobrych przykładów wsparcia społecznego Gogolin ma wiele. Obecny na otwarciu wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podkreślał, że na pewno warto korzystać z takiego doświadczenia.

- Z dobrych praktyk należy brać przykład – mówi Stanisław Szwed. - Jeżeli we wszystkich samorządach tyle działań byłoby podejmowane w stosunku do usług społecznych wszelkiego rodzaju, to Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie byłoby potrzebne, bo by sobie świetnie wszyscy radzili. Niestety tak nie jest, jesteśmy potrzebni i służymy pomocą.

W gogolińskim CUS-ie będzie działać uniwersytet III wieku, punkt konsultacyjny dla rodzin, telefon zaufania dla osób i rodzin osób z problemami zdrowia psychicznego, będą także świadczone nieodpłatne porady prawne.

- Będzie się tu działo wszystko to, co jest potrzebne mieszkańcom – mówiła posłanka Violetta Porowska. - To jest opowieść o tym, jak nieduża liczebnie gmina ma w swojej filozofii działania człowieka. Przecież wszystkie działania, które się tutaj toczą, są czynione dla człowieka. Dlatego taki wielki sukces ma gmina Gogolin, bo nie zapomina o tym, co jest najważniejsze: że każda gmina składa się z ludzi.

CUS znajduje się w wyremontowanym dworcu kolejowym, w którym działa także gminna biblioteka.

Utworzenie i początkowe działanie CUS kosztuje 2,3 mln zł. Całość została sfinansowana przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
Joachim Wojtala
Stanisław Szwed
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 13:00 Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie "Lodołamacze 2021" Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie 'Lodołamacze 2021' w dwóch kategoriach: instytucja i otwarty rynek. Statuetki… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami stolicy regionu. W niedzielę także piknik sportowo-rekreacyjny W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w niedzielę 19 września ulicami stolicy regionu przejedzie II Opolski Rajd Rowerowy. Wydarzeniu towarzyszyć… » więcej 2021-09-18, godz. 11:00 Opole: liceum numer 8 rozpoczyna współpracę z wydziałem nauk o polityce i komunikacji społecznej Uniwersytetu Opo… Udział w warsztatach z naukowcami oraz zwiększenie wiedzy i kompetencji społecznych - to nowa oferta dla uczniów liceum ogólnokształcącego numer 8 w Opolu… » więcej 2021-09-18, godz. 10:50 Raport MZ: prawie 800 nowych zakażeń w kraju. W regionie przybyło 17 przypadków [INFOGRAFIKA] 797 nowych zachorowań to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa w kraju. W tym czasie wyzdrowiały 522 osoby, a zmarło 14. » więcej 2021-09-18, godz. 09:47 Bez rejestracji i skierowania. Opolski oddział NFZ zaprasza na konsultacje w ramach akcji "Kraina Zdrowych Dzieci'' - O zrealizowaniu takiego pomysłu myśleliśmy od dawna - przyznała w rozmowie 'W cztery oczy' rzecznik opolskiego oddziału NFZ Barbara Pawlos zapraszając… » więcej 2021-09-18, godz. 09:00 Kierowcy w stolicy regionu łatwo nie mają. Szef opolskiego oddziału GDDKiA gościem Radia Opole Kierowcy w Opolu stoją ostatnio w korkach. Kilka trwających w tym samym czasie inwestycji drogowych w godzinach szczytu paraliżuje miasto. Stąd potrzeba rozbudowy… » więcej 2021-09-18, godz. 08:00 W niedzielę w Grodkowie po raz piąty pobiegną Tropem Wilczym. W dniu zawodów też można się zapisać W niedzielę (19.09) Grodków po raz piąty pobiegnie Tropem Wilczym. To już ostatni z pięciu biegów pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowanych w regionie… » więcej 2021-09-17, godz. 21:45 Raport dnia: 10 nowych zakażeń w regionie i ponad 650 w kraju. Pogarsza się sytuacja u naszych południowych sąsiadów… 10 nowych zachorowań potwierdzono dziś (17.09) w województwie opolskim. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 652 infekcjach. W kraju… » więcej 2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »