Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-21, 19:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

W opolskich lasach mamy II stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy czekają na deszcz, jeśli go nie będzie - wprowadzą zakaz wstępu do lasu

Archiwum: Pożar lasu [fot. Mario]
Archiwum: Pożar lasu [fot. Mario]
Archiwum: Pozorowany pożar lasu w powiecie brzeskim. W działaniach wziął udział samolot Dromader [fot. Maciej Stępień]
Archiwum: Pozorowany pożar lasu w powiecie brzeskim. W działaniach wziął udział samolot Dromader [fot. Maciej Stępień]
W opolskich lasach od kilku tygodni obowiązuje II stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ścioły wynosi zaledwie 12 procent. Choć prognozy na najbliższe dni zapowiadają opady deszczu, to leśnicy mówią, że musi obficie padać przez co najmniej 3 dni. W innym przypadku będą zmuszeni wprowadzić zakaz wstępu do lasu.
- Mamy nadzieję, że te zapowiadane deszcze podniosą choć trochę wilgotność ściółki, bo te 12 procent co teraz mamy, to jest bardzo niebezpiecznie - mówi Marek Cholewa, nadleśniczy z Nadleśnictwa Opole.

- Szczególnie przy nierozważnym turyście, czy użytkowniku lasu, który na przykład pali papierosy i wyrzuci niedopałek. Tragedia gotowa. Na szczęście nasz system powiadamiania, wieże obserwacyjne oraz samoloty, które stacjonują na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, do tej pory się sprawdzają. Pożary są wyłapywane w zarodku. Jednak czujność ludzi, którzy wchodzą do tego lasu i dbałość o to, żeby ten las dalej funkcjonował, jest najważniejsza.

Dodajmy, że nadleśniczowie mają obowiązek wprowadzenia zakazu wejścia do lasu w momencie, kiedy wilgotność ściółki wyniesie 10 procent i będzie utrzymywać się co najmniej przez 5 dni. Za złamanie zakazu wejścia do lasu, w czasie zagrożenia pożarowego, grozi mandat do 500 złotych.

- Jeśli wchodzimy do lasu, to z butelką wody, nie z papierosem lub otwartym ogniem. Dodatkowo samochody muszą zostać na parkingach lub miejscach do tego wyznaczonych. Ludzie nie mają świadomości, że od nagrzanego katalizatora lub rury wydechowej również może zapalić się ta sucha trawa. Nie dość, że spali się las, to jeszcze samochód tego człowieka. Takie przypadki już były. Zachowajmy rozsądek.

Sytuacja monitorowana jest także na bieżąco przez straż pożarną. Do tej pory nie odnotowali oni żadnego dużego pożaru lasu.
Marek Cholewa 1
Marek Cholewa 2

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »