Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-19, 07:30 Autor: Katarzyna Doros

Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy. Ma pomóc w badaniu skuteczności radioterapii

Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy. Ma pomóc w badaniu skuteczności radioterapii [fot. PO]
Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy. Ma pomóc w badaniu skuteczności radioterapii [fot. PO]
Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy. Ma pomóc w badaniu skuteczności radioterapii [fot. PO]
Na Politechnice Opolskiej drukowany jest fantom miednicy. Ma pomóc w badaniu skuteczności radioterapii [fot. PO]
Naukowiec z Politechniki Opolskiej pracuje nad stworzeniem na drukarce 3D fantomu układu kostnego okolic miednicy. To model, na którym będą prowadzone badania w kierunku zastosowania radioterapii nowotworów ginekologicznych. Fantom ma pozwalać na badanie skuteczności naświetlania radioterapeutycznego.
- To projekt, w którym w pierwszej kolejności na drukarce trójwymiarowej drukujemy kościec człowieka z obszaru miednicy - mówi dr inż. Mariusz Sobol z katedry informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. - Do tego dodrukowywana jest powłoka, która będzie stymulowała powierzchnię ciała, powierzchnię skóry. Trzeci etap to będzie zalanie odpowiednią substancją, która będzie miała przenikalność na promieniowanie rentgenowskie, zbliżoną do tkanek miękkich. Całość się domknie stworzeniem takiego fantomu okolic miednicy, który ma być wykorzystywany do wdrażania pewnych procedur leczniczych. A te mają skutkować jak najbardziej efektywną radioterapią obszarów ginekologicznych, obszarów miednicy, też pęcherza moczowego i nowotworów właśnie tam występujących.

- Mamy już wydrukowaną finalną wersję systemu kostnego, czyli tzw. skorupy, która będzie formą dla zalania tkanek miękkich. Musimy jeszcze ten model uszczelnić, potem zalać i poddawać testom - dodaje Mariusz Sobel.

Przypomnijmy, że to już drugi projekt zastosowania drukarki 3D w medycynie przez naukowca z Politechniki Opolskiej. Wcześniej brał udział w tworzeniu modelu żyły z guzem w jej wnętrzu, dzięki czemu medycy mogli zwizualizować nowotwór i zaplanować skomplikowaną operację.
dr inż. Mariusz Sobol

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 14:25 Polska Cerekiew spisowym liderem w regionie. Spisało się już przeszło 76% mieszkańców Ponad 76% mieszkańców gminy Polska Cerekiew wzięło już udział w spisie powszechnym. To najlepszy wynik wśród samorządów w województwie opolskim i jeden… » więcej 2021-08-02, godz. 14:14 Zderzenie dwóch busów w Niemodlinie koło stacji benzynowej na DK 46. Są utrudnienia Dwa busy zderzyły się w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 obok stacji paliw. Z informacji uzyskanych od strażaków wynika, że 3 osoby z obu samochodów… » więcej 2021-08-02, godz. 13:56 Policjanci zatrzymali złodzieja katalizatorów. To nie jest jedyny "grzech", który ma na sumieniu Zatrzymano złodzieja katalizatorów samochodowych i wspierającego go w działalności przestępczej pasera. Opolska policja od kilku tygodni była informowana… » więcej 2021-08-02, godz. 12:45 Burze znowu mogą zagościć nad Opolszczyzną. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało dla całego województwa IMGW. » więcej 2021-08-02, godz. 12:29 Nożownik z Krapkowic usłyszał zarzuty. Grozi mu 10 lat za kratkami Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zaatakował kobietę w centrum Krapkowic usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Przypomnijmy. 23-latka z raną brzucha… » więcej 2021-08-02, godz. 11:50 Nyskie starostwo planuje rozbudowę infrastruktury sportowej w "Rolniku". Uczniowie mogą zyskać nową halę i boisko Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie najprawdopodobniej będą cieszyć się lepszymi warunkami do odbywania zajęć wychowania fizycznego… » więcej 2021-08-02, godz. 10:41 MZ: w kraju ponad 90 nowych przypadków koronawirusa. Na Opolszczyźnie żadnego [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie nie odnotowano nowych zachorowań. » więcej 2021-08-02, godz. 10:26 Czy propozycja zaostrzenia przepisów w ruchu drogowym zwiększy bezpieczeństwo? Ocena wicedyrektora WORD - To jedyne rozwiązanie, które pozwoliłoby uspokoić ruch na naszych drogach - ocenił w porannej loży radiowej RO wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu… » więcej 2021-08-02, godz. 10:15 Kolejne zdarzenie drogowe na przejeździe kolejowym. W Charbielinie samochód wjechał pod pociąg Na niestrzeżonym przejeździe kolejowym między Charbielinem a Jarnołtówkiem samochód osobowy wjechał pod pociąg. Do zdarzenia doszło dziś (02.08) około… » więcej 2021-08-02, godz. 08:00 Co z budową mostu kolejowego nad Odrą w Opolu? Rzecznik PKP PL odpowiada - Liczymy, że projekt zostanie zakończony w terminie - tak na pytanie, czy przy budowie mostu kolejowego nad Odrą są opóźnienia, odpowiada rzecznik PKP PLK… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »