Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-16, 11:30 Autor: Katarzyna Plewnia

"Planując swoje działania, PiS musi dla nich skrupulatnie budować poparcie". Politolog gościem Radia Opole

Dr Stanisław Niewiński [fot. Marcin Boczek]
Dr Stanisław Niewiński [fot. Marcin Boczek]
Gościem Porannej Loży Radiowej był politolog dr Stanisław Niewiński z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Komentował m.in. wybór Lidii Staroń, kandydatki PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, której w Sejmie nie poparła większość posłów Porozumienia Jarosława Gowina. Kandydatura zyskała natomiast poparcie 3 posłów Kukiz'15.
- To, że PiS dysponuje kruchą przewagą w Sejmie, to w sumie nic nowego, trzeba się do tego przyzwyczaić. Kierownictwo PiS, planując swoje działania, musi dla nich skrupulatnie budować poparcie - powiedział w Porannej Loży Radiowej politolog dr Stanisław Niewiński. - Warto tu przypomnieć sytuację sprzed półtora miesiąca, gdy głosowano nad planem odbudowy po pandemii i wówczas PiS otrzymało poparcie od Lewicy, ale nie od Solidarnej Polski.

- Temu jest podporządkowana taka lekka rekonfiguracja tego obozu władzy, bo - mamy tutaj, prawda - mamy tu rozmowy z Pawłem Kukizem i tymi resztkami tego jego środowiska. To jest zresztą też dość dobry przykład tego, jak gwałtownie zmieniają się te siły polityczne. Ja jeszcze pamiętam rok 2015, przecież 2-cyfrowe poparcie miała inicjatywa Pawła Kukiza i z tego już niewiele zostało. Tutaj, prawda, PiS szuka wsparcia - mówił dr Niewiński.

Posłowie z koalicyjnego Porozumienia Gowina zagłosowali w większości przeciw kandydaturze Lidii Staroń, która jednak w Sejmie przeszła. To nie kończy sprawy wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. - Swoje poparcie musi jeszcze wyrazić Senat, a tam rządzący mają znacznie trudniejszą sytuację - ocenia ekspert Radia Opole.

- Mam pewne wątpliwości, czy ta kandydatura przez Senat przejdzie, więc będziemy świadkami jeszcze licznych ustaleń. To też jest pytanie o pewną strategię Porozumienia, bo tutaj w Sejmie tej kandydatury nie poparli. O ile pamiętam, Porozumienie ma dwóch senatorów - być może będziemy mieli kolejną zmianę partii Jarosława Gowina, być może poprą kandydaturę Lidii Staroń, być może za coś. Myślę, że te rozgrywki sejmowo-senackie mogą nas jeszcze zaskoczyć.

- Jeśli kandydatura Lidii Staroń w Senacie nie zostanie zatwierdzona to wracamy do punktu wyjścia, choć nie wiem, koga wtedy powystawiają kolejne ugrupowania - powiedział gość Radia Opole.
Dr Stanisław Niewiński, politolog, cz. 1
Dr Stanisław Niewiński, politolog, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 11:09 Policjanci z Grodkowa poszukują Tomasza Marcinka. Za mężczyzną wystawiono list gończy Na podstawie listu gończego wydanego przez Sąd Rejonowy w Nysie policja w Grodkowie poszukuje Tomasza Marcinka. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o… » więcej 2021-07-27, godz. 11:00 Groził, że odbierze sobie życie. Został odnaleziony przez policjantów Szczęśliwy finał poszukiwań 24-latka z powiatu oleskiego. W akcję, która trwała blisko 10 godzin, zaangażowanych było ponad 60 policjantów i straża… » więcej 2021-07-27, godz. 10:48 MZ: Ponad 100 nowych zakażeń w kraju, 5 w naszym regionie [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 106 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie potwierdzono 5 nowych zachorowanie na COVID-19. » więcej 2021-07-27, godz. 09:48 Policja podejrzewa, że uczestnik wypadku na DK 39 prowadził pod wpływem amfetaminy Uczestnik wczorajszego (26.07) wypadku w Kamiennej na DK 39 najprawdopodobniej był pod wpływem środków odurzających - ustalił nasz reporter. To 36-letni… » więcej 2021-07-27, godz. 08:56 Ruszyła ocena formalna projektów zgłoszonych do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego - 32 opolskie organizacje pozarządowe zgłosiły się do pierwszej edycji Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. Łączna wartość wszystkich złożonych projektów… » więcej 2021-07-27, godz. 08:07 Niemysłowice koło Prudnika zalane przez deszcz. Strażacy interweniuja, sytuacja jest opanowana Siedem zalanych posesji, garaży i piwnic. To efekt silnych opadów deszczu w Niemysłowicach w powiecie prudnickim. » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »