Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-15, 11:09 Autor: Katarzyna Plewnia

"Teraz walczymy o nowe fundusze unijne dla regionu, bo to determinuje jego rozwój". Goście Radia Opole o pracy samorządu województwa

Bogdan Tomaszek Zbigniew Kubalańca
Bogdan Tomaszek Zbigniew Kubalańca
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Zbigniew Kubalańca [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bogdan Tomaszek [fot.Maciej Wajler]
Bogdan Tomaszek [fot.Maciej Wajler]
W Porannej Loży Radiowej pracę samorządu województwa na półmetku kadencji podsumowali wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca i radny sejmiku z klubu PiS Bogdan Tomaszek.
- Ciężka kadencja, chyba najtrudniejsza ze względu na pandemię, wiele zakładanych programów musieliśmy zmodyfikować albo przesunąć pieniądze, aby ratować przedsiębiorców, wspierać szpitale, kluby sportowe, organizacje pozarządowe - wszystkich tych, którzy nie załapali się na dziurawą tarczę PiS-u - powiedział w Porannej Loży Radiowej wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca, pytany o półmetek kadencji samorządu województwa. - To, o co teraz walczymy to nowe fundusze europejskie, bo to będzie determinować kondycję regionu. - Z obliczeń wynika, że powinniśmy otrzymać około miliarda złotych, ale rząd zatrzymał dla siebie 10 procent z tych dotąd samorządowych środków - mówił gość Radia Opole.

- Do tej pory, od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, 60% środków było przeznaczone na duże projekty krajowe do dyspozycji rządu i ministerstw, 40% trafiało do samorządów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W tej perspektywie rząd postanowił przekazać do samorządów tylko 30%, a 10% zostawić sobie na tzw. rezerwy i indywidualnie dzielić te środki. Pomni doświadczeń, jak dotąd były dzielone środki dla samorządów, jesteśmy pełni obaw - stwierdził wicemarszałek.

- 750 mln zł mamy wynegocjowane, czekamy na kolejne 250 mln w drodze kolejnych negocjacji z ministerstwem. To resort analizuje i decyduje, czy to, co chcemy zrobić jest godne przekazania tych środków z rezerwy.

- Formalna ocena raportu o stanie województwa wychodzi dobra - ocenił z kolei Bogdan Tomaszek z opozycyjnego w sejmiku klubu PiS. - Potrafimy budować obwodnice, ale nie bardzo potrafmy ściągnąć dużych inwestorów. Co do unijnych funduszy, to my cały czas liczymy na to, co nam się należy, a nie wychodzimy z projektami - mówił radny.

- Rząd wyraźnie mówi: damy pieniądze - myślę tu o tej 25% rezerwie - jak przedstawcie ciekawe projekty. Będziecie mieli ciekawe projekty, będziecie potrafili pokazać, że tych pieniędzy nie przejecie, to dostaniecie te pieniądze. A my cały czas biadolimy, że nam się należy, że jesteśmy najsłabsi - mówił.

Raport o stanie województwa i absolutorium dla zarządu będą głosowane przez radnych sejmiku na przyszłotygodniowej sesji.
Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek woj. opolskiego
Bogdan Tomaszek, radny klubu PiS w sejmiku

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 22:01 Auto uderzyło w drzewo w Lubnowie, a w Kosorowicach policja i strażacy poszukują zaginionego mężczyzny Do obydwu akcji zadysponowanych zostało po 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-07-30, godz. 22:00 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę". Radio Opole będzie… Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-30, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziła się jedna osoba, w kraju ponad 150 [INFOGRAFIKA] Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (30.07) jedno zakażenie koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach… » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Pożary na polach w całym regionie, pracowite popołudnie dla strażaków. Największy pożar mamy w Gierowie [AKTUAL… Strażacy na Opolszczyźnie mają pracowite popołudnie z powodu licznych pożarów ściernisk i zbóż. » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Namysłów, Brzeg i Nysa pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu zrywu Namysłów, Brzeg i Nysa również uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w tych miastach zaplanowano na niedzielne (01.08) popo… » więcej 2021-07-30, godz. 19:45 Psi nos się nie myli. Hunter wywęszył towar Próbę nielegalnego przywozu narkotyków do kraju udaremnili mundurowi opolskiej KAS wspólnie z policją. Akcja miała miejsce na opolskim odcinku A4, a główną… » więcej 2021-07-30, godz. 19:00 Nysa na przedostatnim miejscu w regionie w statystykach spisowych! Brakuje też rachmistrzów Nysa jest jedną z opolskich gmin, w której do tej pory odnotowano najniższy odsetek biorących udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 "Nie rezygnujmy ze szczepień, to ratuje nas przed śmiercią". Eksperci są pewni, że nie unikniemy czwartej fali zachorowań… To, że dojdzie do czwartej fali zakażeń koronawirusem zdaniem specjalistów jest pewne. Na razie ciężko im określić na kiedy dokładnie przypadnie szczyt… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 Wciąż spada liczba urodzeń w naszym regionie. Tendencja widoczna jest już kilka lat O ponad 15 proc. spadła liczba urodzeń w ciągu ostatnich czterech latach na Opolszczyźnie. Najwięcej, bo ponad 9 tysięcy (9120) porodów odnotowano w 2017… » więcej 2021-07-30, godz. 17:50 Prudniccy seniorzy mają miejsce, gdzie mogą spędzać czas i przekazywać swoje talenty Kolejny Klub Seniora otwarto w Prudniku. To druga taka placówka dziennego pobytu w tym mieście. Powstała w pomieszczeniach Inkubatora Przedsiębiorczości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »