Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-14, 17:39 Autor: Grzegorz Frankowski

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y

Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziś w Pawłowiczkach wojewoda opolski Roman Kłosowski wspólnie z parlamentarzystkami Violettą Porowską i Katarzyną Czocharą przekazał czeki dla trzech gmin z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, beneficjentów tego rządowego programu. Gmina Cisek otrzymała 350 tys. zł, Pawłowiczki 243 tys. zł, a gmina Reńska Wieś 63 tys. zł.
- To był wielki błąd, że o tych gminach i o tych ludziach zapomniano po 1989 roku – powiedział na konferencji wojewoda Sławomir Kłosowski. – O to nam chodzi, żeby w tych właśnie zmianach realizowanych obecnie w naszym kraju, ci mieszkańcy tych małych miejscowości zyskiwali, czuli się dowartościowani, za to co nie było im dane przez te lat 30, po 1989 roku.

- Gmina Pawłowiczki otrzymane pieniądze przeznaczy na zagospodarowanie terenu zielonego w Urbanowicach - informuje Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek. – Prace polegają na zbudowaniu całej infrastruktury 260 metrów tras pieszo-rowerowych, dwie altanki, dwa oczka wodne, oczywiście oświetlenie. Wiele drzew będzie nasadzonych. Zyska to również taką strukturę małego parku, więc mieszkańcy na pewno będą z tego korzystali.

W gminie Cisek za 350 tys. zł zostanie przeprowadzony kompleksowy remont dawnego dworca PKP w Sukowicach. – Planujemy go przeznaczyć na funkcjonowanie zarówno sołectwa, jak i ruchu turystycznego – mówi Rajmund Friszko, wójt Ciska.

Z kolei gmina Reńska Wieś otrzymała 63 tys. zł na przebudowę drogi w Łężcach. – Na 15 miejscowości, w trzech były takie prężnie działające PGR-y. Dlatego też złożyliśmy trzy wnioski do tego naboru - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

- Przez lata nikt nie myślał o wsparciu dla tych ludzi. Na szczęście teraz będzie inaczej – powiedziała Radiu Opole posłanka PiS Violetta Porowska. – Więc się pieniądze znalazły i to jest 300 mln zł. Po raz pierwszy taka pula i się okazało, że było zainteresowanie olbrzymie również na terenie województwa opolskiego. Ale co najważniejsze, ci ludzie wiedzą, na co te pieniądze przeznaczyć.

- Dla mnie osobiście to jest bardzo ważna rzecz, bo zdaję sobie sprawę, jak takie gminy funkcjonują – mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. – Wreszcie między innymi tacy ludzie, którzy mieszkają w takich miejscach poczują zmiany, poczują to, że również mogą żyć w godnych i takich naprawdę właściwych warunkach. Oni, dzieci, to jest bardzo ważne dla mnie osobiście.

Przypomnijmy, że opolskie gminy na 29 zadań otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych blisko 14 mln złotych. W kraju, w tym rozdaniu RFIL trafi do gmin 340 mln zł.
Sławomir Kłosowski
Jerzy Treffon
Rajmund Friszko
Tomasz Kandziora
Violetta Porowska
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 09:03 Trwa remont Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu - Koszt remontu Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu to milion 800 tysięcy złotych, to pieniądze pochodzące od miasta. 200 tysięcy złotych dołożył… » więcej 2021-07-24, godz. 08:00 Kilka kędzierzyńsko-kozielskich gmin nie czekało na starostwo i zorganizowało transport publiczny. Kosztowało to je… Pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorganizowało własny transport publiczny. Gdyby tego nie zrobiono, to od początku wakacji mieszkańcy… » więcej 2021-07-24, godz. 07:15 Ochotnicze Ratownictwo Wodne przez cały sezon letni czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców nad Odrą. Do tej pory było… - Na razie jest bezpiecznie - tak pierwszy miesiąc patroli na Odrze podsumowuje Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu. Strażacy codziennie… » więcej 2021-07-23, godz. 21:34 Motocykliści z Polski i Czech zjechali do Prudnika. Rozpoczyna się zlot „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza” Uczestnicy tej imprezy mogą wylosować motocykl Harley-Davidson. Koncerty, parady motocykli oraz różne atrakcje dla dzieci i dorosłych to wydarzenia zlotu… » więcej 2021-07-23, godz. 21:30 Wolontariusze po rocznej przerwie wrócili do Kamienia Śląskiego policzyć susły na łące przy lotnisku Choć suseł moręgowany został w Polsce uznany za gatunek wymarły, dzięki staraniom m.in. stowarzyszenia przyrodniczego Salamandra, kilkanaście lat temu udało… » więcej 2021-07-23, godz. 21:00 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19 [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie nie potwierdzono nowych zakażeń koronawirusem. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w regionie nie odnotowano także… » więcej 2021-07-23, godz. 19:15 W Opolu było więcej kandydatów niż miejsc w liceach i technikach. Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół… Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół średnich. W stolicy regionu w liceach i technikach było więcej chętnych niż miejsc. » więcej 2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola [ZDJĘCIA] Samochód osobowy zderzył się dziś (23.07) późnym popołudniem z ciężarówką na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów [AKTUALIZACJA] Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej 2021-07-23, godz. 17:15 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »