Radio Opole » Gospodarka
2021-06-14, 17:39 Autor: Grzegorz Frankowski

Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y

Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Konferencja w Pawłowiczkach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Gmina Pawłowiczki to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dziś w Pawłowiczkach wojewoda opolski Roman Kłosowski wspólnie z parlamentarzystkami Violettą Porowską i Katarzyną Czocharą przekazał czeki dla trzech gmin z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, beneficjentów tego rządowego programu. Gmina Cisek otrzymała 350 tys. zł, Pawłowiczki 243 tys. zł, a gmina Reńska Wieś 63 tys. zł.
- To był wielki błąd, że o tych gminach i o tych ludziach zapomniano po 1989 roku – powiedział na konferencji wojewoda Sławomir Kłosowski. – O to nam chodzi, żeby w tych właśnie zmianach realizowanych obecnie w naszym kraju, ci mieszkańcy tych małych miejscowości zyskiwali, czuli się dowartościowani, za to co nie było im dane przez te lat 30, po 1989 roku.

- Gmina Pawłowiczki otrzymane pieniądze przeznaczy na zagospodarowanie terenu zielonego w Urbanowicach - informuje Jerzy Treffon, wójt Pawłowiczek. – Prace polegają na zbudowaniu całej infrastruktury 260 metrów tras pieszo-rowerowych, dwie altanki, dwa oczka wodne, oczywiście oświetlenie. Wiele drzew będzie nasadzonych. Zyska to również taką strukturę małego parku, więc mieszkańcy na pewno będą z tego korzystali.

W gminie Cisek za 350 tys. zł zostanie przeprowadzony kompleksowy remont dawnego dworca PKP w Sukowicach. – Planujemy go przeznaczyć na funkcjonowanie zarówno sołectwa, jak i ruchu turystycznego – mówi Rajmund Friszko, wójt Ciska.

Z kolei gmina Reńska Wieś otrzymała 63 tys. zł na przebudowę drogi w Łężcach. – Na 15 miejscowości, w trzech były takie prężnie działające PGR-y. Dlatego też złożyliśmy trzy wnioski do tego naboru - mówi Tomasz Kandziora, wójt gminy Reńska Wieś.

- Przez lata nikt nie myślał o wsparciu dla tych ludzi. Na szczęście teraz będzie inaczej – powiedziała Radiu Opole posłanka PiS Violetta Porowska. – Więc się pieniądze znalazły i to jest 300 mln zł. Po raz pierwszy taka pula i się okazało, że było zainteresowanie olbrzymie również na terenie województwa opolskiego. Ale co najważniejsze, ci ludzie wiedzą, na co te pieniądze przeznaczyć.

- Dla mnie osobiście to jest bardzo ważna rzecz, bo zdaję sobie sprawę, jak takie gminy funkcjonują – mówi posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara. – Wreszcie między innymi tacy ludzie, którzy mieszkają w takich miejscach poczują zmiany, poczują to, że również mogą żyć w godnych i takich naprawdę właściwych warunkach. Oni, dzieci, to jest bardzo ważne dla mnie osobiście.

Przypomnijmy, że opolskie gminy na 29 zadań otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych blisko 14 mln złotych. W kraju, w tym rozdaniu RFIL trafi do gmin 340 mln zł.
Sławomir Kłosowski
Jerzy Treffon
Rajmund Friszko
Tomasz Kandziora
Violetta Porowska
Katarzyna Czochara

Gospodarka

2021-08-02, godz. 12:18 W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Gmina Głogówek zamierza zbudować osiedle mieszkaniowe Na ostatniej sesji Rady Miasta Głogówka podjęto uchwałę na temat wyrażenia zgody na utworzenie przez gminę Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej - Południe… » więcej 2021-07-31, godz. 18:00 Rolniku! Bądź eko i oddaj folie do recyklingu Gmina Reńska Wieś namawia rolników do myślenia o aspektach ekologicznych prowadzonych przez nich działalności i zbieraniu, a następnie oddaniu do recyklingu… » więcej 2021-07-31, godz. 17:45 PAP: CBA sprawdza gospodarkę nieruchomościami w gminie Nysa Jak przekazała redakcja PAP, funkcjonariusze wrocławskiego oddziału Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w gminie Nysa oraz podlegającej… » więcej 2021-07-31, godz. 14:35 Nie ma pieniędzy na remont dróg, to budują chodniki, bo taniej W kasie powiatowej pusto, starostwo nie ma pieniędzy na remonty dróg, poza łataniem dziur powstałych w czasie zimy, więc skupia się na tańszych inwestycjach… » więcej 2021-07-31, godz. 11:27 KRUS zachęca do uczestnictwa w konkursie filmowym "Moja wizja zero - Rolnik liderem bezpieczeństwa" Młodzież z całej Polski może wziąć udział w konkursie organizowanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod hasłem 'Moja wizja zero - Rolnik… » więcej 2021-07-31, godz. 08:15 Większość pieniędzy na modernizację prószkowskiej oczyszczalni już jest. Pochodzą z trzech źródeł Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Prószkowie ma zabezpieczoną większą część pieniędzy na modernizację oczyszczalni ścieków. Fundusze pochodzą… » więcej 2021-07-30, godz. 14:15 Jest boom na bon turystyczny. Rośnie liczba podmiotów, w których można nim regulować należności za letni wypocz… Duże zainteresowanie bonem turystycznym. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 11:30 Pracownicy opolskiej KAS odzyskali ponad 34 miliony podatku od firm z branży transportowo-logistycznej 34 miliony złotych podatku odzyskali pracownicy opolskiej Krajowej Administracji Skarbowej od firm z branży transportowo-logistycznej. Wcześniej podmioty należące… » więcej 2021-07-29, godz. 15:51 Producent foteli samochodowych postawi fabrykę w strefie ekonomicznej gminy Ujazd Kolejny inwestor zdecydował się ulokować w strefie ekonomicznej gminy Ujazd. Tym razem to niemiecka firma Isringhausen, producent z branży automotive. Przedsiębiorstwo… » więcej 2021-07-29, godz. 13:00 W ciągu najbliższych trzech lat w centrum Kietrza ma powstać trzydzieści mieszkań Kietrz wspólnie z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego przystąpił do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Celem projektu jest budowa mieszkań… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »