Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-11, 14:00 Autor: Jacek Rudnik

Monitoring neurofizjologiczny. USK w Opolu korzysta z nowoczesnych technik medycznych i wiedzy specjalistów

fot. archiwum USK
fot. archiwum USK
Monitorowanie funkcji układu nerwowego podczas zabiegów neurochirurgicznych ogranicza ryzyko wystąpienia komplikacji pooperacyjnych u pacjenta, a operującym umożliwia ogromną precyzję w realizowanych zabiegach często ratujących życie. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu korzystają z eksperckiej pomocy wybitnej neurofizjolog.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu przy skomplikowanych zabiegach z neurochirurgami współpracuje neurofizjolog Aleksandra Pełka, która niedawno zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowej grupie medycznej.

Ranking stworzono na podstawie liczby wykonanych w pierwszym kwartale tego roku operacji. - Praca neurofizjologa polega głównie na prowadzeniu śródoperacyjnego neuromonitorowania, które polega na śledzeniu ważnych funkcji układu nerwowego podczas zabiegów neurochirurgicznych, ortopedycznych czy chirurgicznych, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia neurologicznych deficytów pooperacyjnych u pacjenta – wyjaśnia Aleksandra Pełka.

- Współczesna neurochirurgia jest pracą zespołową. Bardzo ważnym ogniwem jest neurofizjolog, to nie może być osoba przypadkowa, to musi być profesjonalista, któremu ufamy. Ola, z którą współpracujemy od lat, jest taką właśnie dziewczyną, za tę współpracę dziękuję Opatrzności - mówi dr hab. n. med. Dariusz Łątka, kierownik Oddziału Klinicznego Neurochirurgii w USK, prof. UO. 

Podczas zabiegu lekarz operujący otrzymuje dzięki przeprowadzanej w czasie rzeczywistym neurostymulacji ciągłą informację zwrotną, co umożliwia identyfikację ważnych ośrodków nerwowych i natychmiastowe dostosowanie strategii operacyjnej.

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 15:30 1. Brzeski Pułk Saperów ma 77 lat. Urodziny jednostki świętuje całe miasto [ZDJĘCIA] Brzescy saperzy świętują dziś (30.07) 77. rocznicę powstania swojej jednostki. » więcej 2021-07-30, godz. 13:43 TIR z autostrady przekroczył dopuszczalną masę o... 23 tony. Kierowca odpowie przed sądem Inspektorzy WITD zatrzymali do kontroli TIR-a na autostradzie A4, ponieważ mieli podejrzenia, że jest przeładowany. Do pojazdu były doczepione dwie naczepy… » więcej 2021-07-30, godz. 13:30 Ostatni pacjent z COVID-19 wypisany z Oddziału Zakaźnego w Opolu. "Wiemy, że kolejny się pojawi, ale mamy komfort" Z Oddziału Zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wczoraj (29.07) został wypisany ostatni pacjent z COVID-19. Hospitalizowani na dziś w oddziale pacjenci… » więcej 2021-07-30, godz. 13:15 10 opolskich organizacji pozarządowych dostanie pieniądze na wkład własny przy ubieganiu się o dofinansowania na realizację… Zarząd województwa wspiera organizacje pozarządowe w zdobywaniu pieniędzy zewnętrznych, a w rozstrzygniętym właśnie konkursie o dotacje na tzw. wkłady… » więcej 2021-07-30, godz. 12:21 Zderzenie osobówki z busem obok wjazdu na A4 na DK 46 [AKTUALIZACJA] Samochód osobowy zderzył się z busem na DK 46, tuż przed wiaduktem nad autostradą A4. Jedna osoba ucierpiała w tym zdarzeniu, a służby na czas pracy strażaków… » więcej 2021-07-30, godz. 12:14 Kolizja z udziałem pijanej kierującej. Na Sosnkowskiego w Opolu najechały na siebie 4 samochody Do tego zdarzenia doszło dziś (30.07) rano przed przejściem dla pieszych na ulicy Sosnkowskiego w rejonie CH Auchan w Opolu. Jedno z aut prowadziła nietrzeźwa… » więcej 2021-07-30, godz. 11:52 Opole upamiętni 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" w hołdzie bohaterom Warszawy zawyją syreny… - Powstańców trzeba upamiętniać i oczywiście z racji sytuacji robimy to z zachowaniem pewnego reżimu covidowego - powiedział w porannej Loży Radiowej RO… » więcej 2021-07-30, godz. 11:00 Rozpoczyna się międzynarodowa wystawa psów w Mosznej Od dzisiaj (30.07) w parku przy zamku w Mosznej będzie można podziwiać najpiękniejsze psie piękności. Międzynarodowa wystawa psów rasowych to wydarzenie… » więcej 2021-07-30, godz. 10:52 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 150 nowych zakażeń. W regionie zachorowała jedna osoba Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami… » więcej 2021-07-30, godz. 10:20 W sierpniu dodatkowe akcje szczepień na Opolszczyźnie. W najbliższą niedzielę będzie możliwość przyjęcia preparatu… Wojewoda Sławomir Kłosowski ma nadzieję, że do połowy sierpnia zostanie zaszczepiony milionowy mieszkaniec województwa. Na Opolszczyźnie wykonano już ponad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »