Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-04, 16:10 Autor: Katarzyna Doros

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. "Każdy dołożył ziarnko piasku i od tego wszystko się zaczęło. Komuna padła"

Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Mijają 32 lata od pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce [fot. Katarzyna Doros]
Trwają obchody 32. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. Samorządowcy i przedstawiciele opolskiej Solidarności złożyli symboliczne kwiaty przed pamiątkową tablicą na pl. Wolności w Opolu.
Zbigniew Bujak, działacz Solidarności i uczestnik obrad Okrągłego Stołu, podkreślił, że wówczas panowała świadomość wielkiego i głębokiego zwycięstwa. - Z jednej strony to zwycięstwo tego obozu opozycyjnego-solidarnościowego było przytłaczające. Z tych mandatów, o które rywalizowaliśmy, to w zasadzie wzięliśmy 99%, bo tylko jeden mandat do Senatu nam umknął. To oznaczało, że wkraczamy w reformy i to reformy głębokie.

- Cała Opolszczyzna, to warto zobaczyć, że każdy dołożył ziarnko piasku i od tego wszystko się zaczęło. Komuna padła. Była pełna mobilizacja przedwyborcza. Pamiętam jak na stawku w Opolu było takie zgromadzenie jeszcze z panem Edmundem Osmańczykiem. Tam było niemal pół Opola - dodaje Janusz Wójcik, działacz pierwszej Solidarności.

Z kolei na opolskim rynku trwa happening organizowany przez Młodzieżową Radę Miasta Opola, który ma przypomnieć o wyborach z 4 czerwca 1989 roku.

- Można tutaj zagłosować, dokładnie tak samo jak wtedy - mówi Julia Kurenda z Młodzieżowej Rady Miasta Opola. - Zamiast kandydatów są wydarzenia organizowane przez Izbę Pamięci Solidarności i przez naszą młodzieżową radę miasta, czyli skreślamy wszystkie nieodpowiadające nam wydarzenia. Wrzucamy głosy do urny. Potem to wydarzenie, które uzyska najwięcej głosów, zostanie zrealizowane.

- Jeszcze w komunistycznym państwie ta demokracja zaczęła się rodzić, dlatego to jest taka przełomowa data. Niestety z tą świadomością u młodzieży bywa różnie, stąd nasze wydarzenie - dodają Natalia Okos i Michał Branicki, młodzieżowi radni.

Sprawdziliśmy też, czy sami opolanie pamiętają, z czym wiąże się data 4 czerwca 1989 roku.

- Wtedy były chyba pierwsze wolne wybory. Chyba głosowałam wtedy, ale nie pamiętam - mówi jedna z mieszkanek. - 4 czerwca... nie do końca pamiętam co się wydarzyło. Może powstanie Solidarności - odpowiada mężczyzna. - To była data związana z wyborami. Wtedy Solidarność mogła wystawić swoich reprezentantów. Można powiedzieć, że to były pierwsze wolne wybory od tych w dwudziestoleciu - dodaje młoda kobieta.

Happening potrwa do wieczora i zakończy się mappingiem o 21:30, czyli projekcją wolnościowej animacji na opolskim ratuszu.
Zbigniew Bujak, Janusz Wójcik
Julia Kurenda, Natalia Okos i Michał Branicki
ludzie

Wiadomości z regionu

2024-04-19, godz. 21:00 Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych… » więcej 2024-04-19, godz. 20:00 Przebudowa mostu i budowa ścieżki. Drogowe inwestycje w Suchej Z utrudnieniami w ruchu muszą liczyć się mieszkańcy Suchej (gmina Strzelce Opolskie) i kierowcy przejeżdżający przez miejscowość. Trwa remont mostu na… » więcej 2024-04-19, godz. 18:32 Owocowe i warzywne przekąski podbijają kubki smakowe uczniów ze "Staszica" w Opolu [ZDJĘCIA] Co tydzień 'zdrowe wtorki', a raz w roku 'Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia'. Stoły w auli Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu uginały… » więcej 2024-04-19, godz. 18:16 "To drzewo zostało zaduszone". Mieszkańcy opolskiego Zaodrza w obronie cisa 'Cis umiera. Musimy go ratować' - pod takim hasłem mieszkańcy opolskiego Zaodrza zorganizowali dziś (19.04) happening w obronie drzewa. Jak podkreślali, będą… » więcej 2024-04-19, godz. 18:09 Pierwszy poród francuski w opolskim szpitalu. To połączenie "cesarki" z porodem naturalnym Po raz pierwszy w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeprowadzono cięcie cesarskie metodą FAUCS. Nowa metoda polega na połączeniu… » więcej 2024-04-19, godz. 17:28 Gminna ewidencja zabytków to dyskusyjny problem dla samorządowców oraz inwestorów Prudnik nie ma gminnej ewidencji zabytków, a Głogówek chce ją zmodyfikować. Problem dotyczy wielu samorządów lokalnych. Następstwem ujęcia obiektu w takim… » więcej 2024-04-19, godz. 17:20 Prędkość to główna przyczyna wypadków. Dlatego "Przyhamuj, bo życie przed Tobą Blisko 800 zdarzeń drogowych odnotowano w zeszłym roku w powiecie strzeleckim, z czego 22 to wypadki. 28 osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć na… » więcej 2024-04-19, godz. 15:51 Uczniowie z Bogacicy z największą wiedzą o parkach krajobrazowych Szkoła podstawowa z Bogacicy zgarnęła pełną pulę w wojewódzkim finale konkursu 'Poznajemy Parki Krajobrazowe'. » więcej 2024-04-19, godz. 15:19 Coraz bliżej budowy windy z ZSS w Zawadzkiem. Powiat pozyskał dofinansowanie Od 212 dni trwa akcja „Dyrektor biega po windę dla swoich dzieciaków”. Przypomnijmy, Artur Walkowiak z Zespołu Szkół Specjalnych w Zawadzkiem codziennie… » więcej 2024-04-19, godz. 15:17 "Błędy" na chodniku na opolskiej Pasiece znikną. Wykonawca ma poprawić projekt Jest reakcja na interwencję Radia Opole dotyczącą nowego chodnika przy Powstańców Śląskich w Opolu. Przypomnijmy, z tematem zgłosili się do nas mieszkańcy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »