Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-03, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Procesje Bożego Ciała w całym kraju [ZDJĘCIA]

Obchody Bożego Ciała w Kluczy [fot. Łukasz Fura]
Obchody Bożego Ciała w Kluczy [fot. Łukasz Fura]
W całym kraju, w tym także w naszym regionie trwają Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Wierni najpierw uczestniczą we mszy świętej, a następnie procesją przechodzą ulicami wiosek i miast. W Kluczu, w powiecie strzeleckim do czterech ołtarzy prowadzą dywany kwietne. To licząca przeszło 100 lat tradycja.
- Chcemy naśladować tę rzeszę wiernych, którzy idą za Jezusem - mówi ksiądz Józef Żyłka, proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu.

- W obecnym czasie szukamy kogoś, kto mógłby wesprzeć człowieka w kłopocie, w trudnościach, wskazywał drogę, był drogowskazem. Taki właśnie będzie Pan Jezus. Dzisiaj to jest okazja, żeby ten cud jego obecności w sposób taki szczególny uszanować.

Sami mieszkańcy podkreślają, że dla nich udział w uroczystościach Bożego Ciała jest bardzo ważny. Poprzez przygotowane dywany kwietne chcą podziękować Panu Jezusowi za łaski i dary, jakich doświadczają.

- To jest takie wielkie święto, to już od wielu lat jest u nas i obchodzimy to. Teraz już młodsi fajne chodniki i ołtarze robią. - Dla nas jest ono bardzo ważne, dlatego że jest to wyznanie naszej wiary publicznie. Bardzo dużo miłość w to wkładamy i dla Pana Jezusa to robimy. - Łączymy się przy tym, zbieramy kwiatki. Zawsze się ktoś zapyta, czy coś przynieść. Łączymy się, jak przy wspólnym stole Pana Jezusa.

W procesji w Kluczu uczestniczyli nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również przejezdni.

- Bardzo fajna sprawa tutaj przyjechać. To, co się tu dzieje, to jest jedyne i nie powtarzalne, dlatego przyjeżdżamy tutaj co roku. Wstajemy przed godziną 5.00 i jedziemy. Cieszymy się, że jesteśmy. - Wracamy tutaj ciągle. Jest coś, co ciągnie serce do tego kościoła, okolicy i Kluczy.

Dodajmy, że podobne uroczystości odbywają się również w Zimnej Wódce i w Olszowej.
ks. Józef Żyłka
Mieszkańcy
Przejezdni

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 19:52 Osobówka uderzyła w barierki na A4 Po godzinie 18 na opolskim odcinku A4, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle (259 km A4) w kierunku na Katowice doszło do zdarzenia drogowego. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej 2021-06-12, godz. 14:25 Posprzątali dawny obóz koncentracyjny, aby oddać hołd ofiarom. "Chcemy w ten sposób powiedzieć młodym ludziom o… Pracownicy IPN, wspólnie z harcerzami i członkami stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle posprzątali dziś (12.06) teren dawnego obozu koncentracyjnego… » więcej 2021-06-12, godz. 12:45 Noc w baszcie i kiermasz rękodzieła to weekendowe propozycje z Krapkowic Ten weekend to czas pierwszych imprez kulturalnych, które odbywają się na żywo, a nie w internecie. W Krapkowicach do wyboru są dwie propozycje - sobotnia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »