Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-03, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

Procesje Bożego Ciała w całym kraju [ZDJĘCIA]

Obchody Bożego Ciała w Kluczy [fot. Łukasz Fura]
Obchody Bożego Ciała w Kluczy [fot. Łukasz Fura]
W całym kraju, w tym także w naszym regionie trwają Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Wierni najpierw uczestniczą we mszy świętej, a następnie procesją przechodzą ulicami wiosek i miast. W Kluczu, w powiecie strzeleckim do czterech ołtarzy prowadzą dywany kwietne. To licząca przeszło 100 lat tradycja.
- Chcemy naśladować tę rzeszę wiernych, którzy idą za Jezusem - mówi ksiądz Józef Żyłka, proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu.

- W obecnym czasie szukamy kogoś, kto mógłby wesprzeć człowieka w kłopocie, w trudnościach, wskazywał drogę, był drogowskazem. Taki właśnie będzie Pan Jezus. Dzisiaj to jest okazja, żeby ten cud jego obecności w sposób taki szczególny uszanować.

Sami mieszkańcy podkreślają, że dla nich udział w uroczystościach Bożego Ciała jest bardzo ważny. Poprzez przygotowane dywany kwietne chcą podziękować Panu Jezusowi za łaski i dary, jakich doświadczają.

- To jest takie wielkie święto, to już od wielu lat jest u nas i obchodzimy to. Teraz już młodsi fajne chodniki i ołtarze robią. - Dla nas jest ono bardzo ważne, dlatego że jest to wyznanie naszej wiary publicznie. Bardzo dużo miłość w to wkładamy i dla Pana Jezusa to robimy. - Łączymy się przy tym, zbieramy kwiatki. Zawsze się ktoś zapyta, czy coś przynieść. Łączymy się, jak przy wspólnym stole Pana Jezusa.

W procesji w Kluczu uczestniczyli nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale również przejezdni.

- Bardzo fajna sprawa tutaj przyjechać. To, co się tu dzieje, to jest jedyne i nie powtarzalne, dlatego przyjeżdżamy tutaj co roku. Wstajemy przed godziną 5.00 i jedziemy. Cieszymy się, że jesteśmy. - Wracamy tutaj ciągle. Jest coś, co ciągnie serce do tego kościoła, okolicy i Kluczy.

Dodajmy, że podobne uroczystości odbywają się również w Zimnej Wódce i w Olszowej.
ks. Józef Żyłka
Mieszkańcy
Przejezdni

Wiadomości z regionu

2021-09-22, godz. 09:30 119 uczniów ZSZ nr 4 w Opolu na kwarantannie. COVID-19 potwierdzono u jednego z nauczycieli Koronawirus w Zespole Szkół Zawodowych numer 4 w Opolu przy ulicy Hallera. Na kwarantannę trafiło blisko 120 uczniów. » więcej 2021-09-22, godz. 07:00 Domy pomocy społecznej i więzienia to miejsca, gdzie najwięcej osób jest zaszczepionych przeciw COVID-19 Ponad 81% osób odbywających karę pozbawienia wolności w opolskich zakładach karnych jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. Wyższy poziom wyszczepienia odnotowały… » więcej 2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »