Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-02, 16:14 Autor: Mariusz Chałupnik

Praktyka musi iść w parze z teorią. Dzień Otwarty w opolskim WZDZ

Dzień Otwarty w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień Otwarty w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień Otwarty w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień Otwarty w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień Otwarty w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Dzień Otwarty w Wojewódzkim Zespole Doskonalenia Zawodowego w Opolu [fot. Mariusz Chałupnik]
Gastronomia, fryzjerstwo, liczne warsztaty i kursy, w tym wysokospecjalistyczne. Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opole pokazał dzisiaj (02.06) w ramach Dnia Otwartego swoją ofertę uczniom, którzy od nowego roku szkolnego chcieliby do placówki dołączyć.
Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego kształci w 36 zawodach. Jak podkreśla prezes placówki Małgorzata Dec, podstawą jest umiejętne połączenie teorii z praktyką.

- Od paru lat mamy tak ułożony plan, że jeden dzień w tygodniu w każdym zawodzie poświęcony jest na praktyki - mówi Dec. - Jeżeli to jest hotelarz, to idzie do hotelu, gastronom do gastronomii, a jeżeli logistyk to do firmy logistycznej. Jest to jednodniowa praktyka, która trwa przez cały rok. Tam z pracodawcami uczniowie wykonują określone prace, które przekładają się na znajomość zawodu.

Placówka korzysta z wielu programów, w tym współfinansowanych z pieniędzy Unii Europejskiej. Leszek Adam Zając, dyrektor szkół Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Opolu informuje, że miedzy innymi w technikum będzie realizowany program "Zdobywam Zawód na Miarę Jutra".

- Na ten cel udało się pozyskać ponad 2 miliony 200 tysięcy złotych - mówi Adam Zając. - Oprócz kształcenia ogólnego podejmujemy problem kształcenia zawodowego. To będą 150-godzinne staże uczniów naszego technikum w przedsiębiorstwach i to są wiodące przedsiębiorstwa. Chcemy posłać do nich naszych uczniów po to, aby nauczyli się zawodu liczącego się w naszej rzeczywistości.

Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego zrzesza w swoich strukturach sześć szkół. To placówki branżowe, technikum, szkoła policealna, szkoła podstawowa i ponadpodstawowa dla dorosłych. Placówka prowadzi również internat. W tym roku Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu obchodzi 70-lecie ostatnia.
Małgorzata Dec
Leszek Adam Zając

Wiadomości z regionu

2021-09-28, godz. 13:00 Kończy się sezon prac archeologicznych w Nowej Cerekwi. W tym roku udało się wydobyć dużo naczyń ceramicznych Dobiegają końca tegoroczne prace na stanowisku archeologicznym w Nowej Cerekwi w gminie Kietrz. W ostatnich miesiącach w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała… » więcej 2021-09-28, godz. 12:45 Policja ostrzega - jesień to też czas wzmożonego ruchu pojazdów rolniczych Jesień, podobnie jak żniwa, to czas wzmożonych prac rolnych i większego ruchu pojazdów rolniczych na drogach. Szybciej zapadający zmrok dodatkowo pogarsza… » więcej 2021-09-28, godz. 11:45 Strażacy ze Strzeleczek mają wyremontowaną remizę Po ponad roku stacjonowania w stodole jednego z rolników, samochody OSP Strzeleczki wróciły do boksów garażowych. Zakończyła się przebudowa tamtejszej… » więcej 2021-09-28, godz. 11:15 Pijany spowodował stłuczkę i uciekał autostradą jadąc pod prąd Pijany kierowca spowodował kolizję, uciekał pod prąd remontowanym odcinkiem autostrady A4, a gdy został zatrzymany przez mundurowych okazało się, że miał… » więcej 2021-09-28, godz. 10:55 975 nowych zakażeń koronawirusem w kraju. W regionie potwierdzono 8 infekcji [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 975 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 8 na Opolszczyźnie. Zmarło 29 kolejnych chorych, z czego 27 w wyniku współistnienia… » więcej 2021-09-28, godz. 10:43 Kolizja w Lędzinach. Samochód sam zadzwonił po pomoc Dwa samochody osobowe zderzyły się w Lędzinach przy ulicy Ozimskiej, czyli drodze krajowej nr 46. Służby o zdarzeniu poinformował samochód poprzez system… » więcej 2021-09-28, godz. 09:25 41 milionów złotych dla Opolszczyzny z "Polskiego Ładu". Rafał Bartek: To kropla w morzu Dodatkowe 41 milionów złotych ma otrzymać województwo opolskie w latach 2022-2030. To zakłada wieloletnia prognoza finansowa i jest to skutek wprowadzenia… » więcej 2021-09-28, godz. 09:20 Chcą wyburzyć starą szkołę, żeby wybudować blok mieszkalny Stojący od kilkunastu lat pusty budynek byłej szkoły w Zawadzkiem ma szansę zniknąć z krajobrazu miasta. Gmina przystąpiła do inicjatywy mieszkaniowej… » więcej 2021-09-28, godz. 09:15 Nowe władze w Polska 2050 na Opolszczyźnie Aleksandra Pawlik nowym liderem Stowarzyszenia Polska 2050 w województwie opolskim. To rezultat niedzielnych (26.09) wyborów do jakich doszło w stowarzysze… » więcej 2021-09-28, godz. 08:00 Trwa konkurs na wolontariusza i koordynatora roku w ramach Korpusu Solidarności. "To okazja, żeby podziękować spo… Do końca września trwa nabór do konkursu na koordynatora i wolontariusza roku w ramach rządowego programu Korpusu Solidarności. Celem jest wspieranie wolontariatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »