Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-28, 20:30 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 34 zakażenia. Zmarło 4 mieszkańców [INFOGRAFIKA]

Szczepienie na Covid-19 [fot. A. Liszka]
Szczepienie na Covid-19 [fot. A. Liszka]
Covid-19 w wybranych krajach Europy [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Covid-19 w wybranych krajach Europy [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 28 maja [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 28 maja [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
34 nowe zakażenia i śmierć 4 osób potwierdzono dziś (28.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 946 infekcjach w kraju. Zmarło także 117 kolejnych chorych, z czego 82 z powodu współistnienia patogenu z innymi schorzeniami. W ciągu doby wykonano 55 668 testów na obecność koronawirusa.
Najwięcej nowych zachorowań na Opolszczyźnie wykryto w powiecie nyskim - 9 i w opolskim - 7. Kolejne zachorowania dotyczą powiatu strzeleckiego - 4. Po 2 zakażenia odnotowano natomiast w powiatach brzeskim, głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim oraz w Opolu. Z kolei w powiatach kluczborskim, namysłowskim, oleskim i prudnickim odnotowano po 1 infekcji.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 4 przypadki śmiertelne. To dwóch mieszkańców z powiatu opolskiego oraz po jednym z powiatu brzeskiego i Opola.

W kraju najwięcej zachorowań odnotowano w województwach: śląskim 123, mazowieckim - 113 i wielkopolskim - 110, a najmniej w lubuskim (14). Pozostałe przypadki zakażeń dotyczą mieszkańców województw: dolnośląskiego (84), łódzkiego (71), małopolskiego (66), pomorskiego (60), zachodniopomorskiego (56), lubelskiego (53), kujawsko-pomorskiego (39), podlaskiego (32), świętokrzyskiego (28), podkarpackiego (27), warmińsko-mazurskiego (21). 15 zakażeń to dane bez wskazania adresu, zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

W Polsce stwierdzono dotąd 2 870 595 zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło w naszym kraju 73 557 osób.

Obecnie w szpitalach przebywa 5 909 pacjentów, z czego 805 wymaga podłączenia do respiratora. Do tej pory w kraju wyzdrowiało 2 634 711 zakażonych.

Szpital tymczasowy w Opolu przejmuje pacjentów ciężko przechodzących zakażenie koronawirusem z całego województwa. Chodzi o to, żeby szpitale z regionu mogły przywracać oddziałom podstawowy tryb funkcjonowania. Dzisiaj (28.05) rano szpital w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu miał 33 pacjentów, w tym 8 osób w ciężkim stanie na intensywnej terapii. Jak informuje Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik prasowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, transport pacjentów rozpoczął się na początku miesiąca. Do szpitala tymczasowego codziennie trafiają chorzy przewożeni bezpośrednio z miejsca zamieszkania. Łącznie przez pięć miesięcy funkcjonowania szpitala tymczasowego trafiło tam ponad 600 osób ciężko przechodzących COVID-19.

Lokale gastronomiczne mogą od dzisiaj (28.05) znów przyjmować klientów wewnątrz, nie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu. To kolejny etap luzowania obostrzeń epidemiologicznych. Restauratorzy nadal muszą jednak przestrzegać konkretnych zasad. W lokalu może być maksymalnie 50 procent obłożenia, a między stolikami powinien być zachowany dystans. Dla branży to bardzo długo wyczekiwany moment i ulga po wyjątkowo trudnym okresie zamknięcia. Jednym z wielu problemów jest niedobór pracowników. - Duża część odeszła, a na rynku nie ma nowych chętnych - mówi Tomasz Wąsiak, właściciel restauracji Radiowa w Opolu.

Znów powszechnie dostępne są baseny, siłownie, sale fitness i sauny dla amatorów aktywnego wypoczynku. Jak przekonuje Aleksandra Raś, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu, najbardziej w mieście oczekiwano otwarcia krytych pływalni "Wodna Nuta" i "Akwarium". Nasz reporter sprawdził też, jak wygląda sytuacja w miejskim Fitness Klubie Olimp. - Zainteresowanie jest duże, bo klienci dzwonią i pytają - mówi trener Konrad Owczarek. Przypomnijmy, w siłowniach oraz innych obiektach sportowych pod dachem obowiązuje limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu. Pacjenci, którzy będą potrzebowali pomocy medycznej, poza godzinami pracy lekarzy POZ, uzyskają ją bez wychodzenia z domu. Porad będą udzielać lekarze, pielęgniarki i położne. Dodatkowo mogą oni także na przykład wystawić e-receptę. Jak informuje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ, jest to nowość, która ma pomóc pacjentom w kontakcie ze służbą zdrowia. Pomoc lekarską pacjent uzyska dzwoniąc pod bezpłatny numer - 800 137 200.

Jest zielone światło Europejskiej Agencji Leków na zaszczepienie młodzieży od 12. do 15. roku życia preparatami konsorcjum BioNTech i Pfizer. Unijni eksperci uznali, że szczepionki tej produkcji są bezpieczne i skuteczne, jeśli chodzi o ochronę przed COVID-19. Do tej pory preparaty niemiecko-amerykańskiego koncernu były dopuszczone dla osób powyżej 16. roku życia. Ostateczną decyzję o dopuszczeniu na unijny rynek podejmuje Komisja Europejska.

Koronawirus w Polsce - stan na 28 maja [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]Koronawirus w Polsce - stan na 28 maja [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2024-12-26, godz. 21:00 Co z choinką po świętach? Są różne sposoby, w tym "metoda na leniuszka" Rozebrać dokładnie z najmniejszej ozdoby, rzucić w kąt ogrodu i chwilę poczekać - to recepta opolskich leśników na ekologiczne „pozbycie się” po świętach… » więcej 2024-12-26, godz. 16:52 Tłumy na kolędowaniu w Opolu-Szczepanowicach. "Ważne, byśmy wspólnie przeżywali ten czas" Najpiękniejsze kolędy zabrzmiały w szczepanowickim Betlejem. Już po raz 26. mieszkańcy regionu spotkali się, by wspólnie pośpiewać, złożyć sobie świąteczne… » więcej 2024-12-26, godz. 16:46 Kropla w morzu potrzeb. 100 tysięcy na odbudowę dróg po powodzi w powiecie brzeskim Jedynie 100 tysięcy złotych zaplanowano w przyszłorocznym budżecie powiatu brzeskiego na usuwanie popowodziowych szkód w infrastrukturze drogowej. Stało… » więcej 2024-12-26, godz. 16:00 Zamiast wyrzucać poświąteczne potrawy można zanieść je do lodówek społecznych Gdy zostanie nam za dużo jedzenia ze świątecznego stołu, nadmiar uszek, pierogów czy innych potraw możemy zanieść do społecznych lodówek. To doskonała… » więcej 2024-12-26, godz. 15:44 Z Pępic może zniknąć kostka brukowa. Gmina musi jednak dołożyć do inwestycji Z Pępic w gminie Skarbimierz może zniknąć charakterystyczna kostka brukowa. Brzeskie starostwo planuje modernizację drogi, uwzględniającą wykonanie nowej… » więcej 2024-12-26, godz. 14:55 Poświąteczna rekreacja. Opolanie wybierają różne formy aktywności fizycznej Spacery, ślizgawka czy siłownia na świeżym powietrzu. Każdy sposób na ruch po świątecznym biesiadowaniu jest dobry. Wielu opolan od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-26, godz. 14:00 "Mosty współpracy" w Krapkowicach gotowe, czas na przeprawę w Pisarzowicach Są pieniądze na prace projektowe dotyczące odbudowy mostu w Pisarzowicach (gmina Strzeleczki) po zniszczeniach w trakcie wrześniowej powodzi. » więcej 2024-12-26, godz. 13:35 Kolizja na A4 w okolicach Góry św. Anny [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy, mamy utrudnienie na A4 w pobliżu m. Góra Św. Anny, na 266. km, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle. » więcej 2024-12-26, godz. 10:29 Święta spędzają na służbie i z dala od rodziny. Opolscy logistycy służą na granicy i zagranicznych misjach Wielu żołnierzy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej święta Bożego Narodzenia spędza z dala od domu i najbliższych. Logistycy obecnie realizują zadania w… » więcej 2024-12-26, godz. 10:25 Okazała szopka franciszkanów w Opolu. Po południu koncert muzyki bożonarodzeniowej Całe prezbiterium zakrywa szopka bożonarodzeniowa w kościele franciszkanów w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »