Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-22, 14:43 Autor: Paweł Konieczny

Dwóch nowych księży w diecezji opolskiej

Święcenia kapłańskie w katedrze opolskiej [fot. Paweł Konieczny]
Święcenia kapłańskie w katedrze opolskiej [fot. Paweł Konieczny]
Diecezja opolska ma od dziś (22.05) dwóch nowych kapłanów. Są nimi ks. Michał Banaś z Łambinowic i ks. Daniel Chudala z Rozmierzy. Uroczystości w katedrze opolskiej przewodniczył bp Andrzej Czaja, a tuż po niej neoprezbiterzy nie kryli swojego wzruszenia.
- Było takie lekkie drżenie, ale później przyszedł taki Boży pokój - przyznaje ks. Daniel Chudala. - Pan Bóg ma mnie w swojej opiece, obdarza swoją miłością. A jeśli ja będę go miłować, to poprowadzi mnie tam, gdzie chcę, tak jak chcę. Zatem ufam Bogu - dodaje.

- Jest radość z tego, że ten moment już nastąpił, bo był długo oczekiwany - przyznaje ks. Michał Banaś. - Z drugiej strony jest jakaś niepewność związana z tym co dalej. Mimo wszystko ta radość wysuwa się na pierwszy plan z tego względu, że idziemy do ludzi z Bożą miłością. Po sześciu latach przygotowań, modlitwy i zastanawiania się wspólnie, często w kaplicy na klęczkach z Panem Bogiem, dzisiaj rozpoczynamy tę wspaniałą przygodę - mówi.

- Chyba trzeba życzyć im, żeby byli jak najbardziej wielkanocnymi kapłanami, czyli żyjącymi zwycięstwem Chrystusa. Jego podstawą jest miłość ku nam. Ta "wielkanocność" wyraża się przede wszystkim w trzech wymiarach: radość paschalna w sercu, pokój Chrystusowy w sercu i Boży Duch w sercu - mówi bp Andrzej Czaja.

Ks. Michał Banaś trafi w sierpniu do parafii Ducha Świętego i NMP Matki Kościoła w Kędzierzynie-Koźlu, a ks. Damian Chudala został mianowany wikariuszem parafii św. Michała w Opolu. Diecezja ma jeszcze jednego neoprezbitera, którym jest ks. Dariusz Karbowski. Jego święcenia odbyły się w niedzielę (16.05) w Głogówku. Trzeci z nowych księży ma 55 lat i pochodzi z diecezji pelplińskiej. Przed wstąpieniem do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Kapłaństwa w Krakowie w wieku 48 lat, był Wojewódzkim Inspektorem Kontroli Zakładów w Gdańsku. W sierpniu zostanie wikariuszem parafii św. Józefa w Opolu.
ks. Michał Banaś i ks. Daniel Chudala
bp Andrzej Czaja

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 22:01 Auto uderzyło w drzewo w Lubnowie, a w Kosorowicach policja i strażacy poszukują zaginionego mężczyzny Do obydwu akcji zadysponowanych zostało po 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-07-30, godz. 22:00 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę". Radio Opole będzie… Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-30, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziła się jedna osoba, w kraju ponad 150 [INFOGRAFIKA] Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (30.07) jedno zakażenie koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach… » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Pożary na polach w całym regionie, pracowite popołudnie dla strażaków. Największy pożar mamy w Gierowie [AKTUAL… Strażacy na Opolszczyźnie mają pracowite popołudnie z powodu licznych pożarów ściernisk i zbóż. » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Namysłów, Brzeg i Nysa pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu zrywu Namysłów, Brzeg i Nysa również uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w tych miastach zaplanowano na niedzielne (01.08) popo… » więcej 2021-07-30, godz. 19:45 Psi nos się nie myli. Hunter wywęszył towar Próbę nielegalnego przywozu narkotyków do kraju udaremnili mundurowi opolskiej KAS wspólnie z policją. Akcja miała miejsce na opolskim odcinku A4, a główną… » więcej 2021-07-30, godz. 19:00 Nysa na przedostatnim miejscu w regionie w statystykach spisowych! Brakuje też rachmistrzów Nysa jest jedną z opolskich gmin, w której do tej pory odnotowano najniższy odsetek biorących udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 "Nie rezygnujmy ze szczepień, to ratuje nas przed śmiercią". Eksperci są pewni, że nie unikniemy czwartej fali zachorowań… To, że dojdzie do czwartej fali zakażeń koronawirusem zdaniem specjalistów jest pewne. Na razie ciężko im określić na kiedy dokładnie przypadnie szczyt… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 Wciąż spada liczba urodzeń w naszym regionie. Tendencja widoczna jest już kilka lat O ponad 15 proc. spadła liczba urodzeń w ciągu ostatnich czterech latach na Opolszczyźnie. Najwięcej, bo ponad 9 tysięcy (9120) porodów odnotowano w 2017… » więcej 2021-07-30, godz. 17:50 Prudniccy seniorzy mają miejsce, gdzie mogą spędzać czas i przekazywać swoje talenty Kolejny Klub Seniora otwarto w Prudniku. To druga taka placówka dziennego pobytu w tym mieście. Powstała w pomieszczeniach Inkubatora Przedsiębiorczości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »