Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-20, 13:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Mieszkańcy bloku przy Bałuckiego w Głubczycach od dłuższego czasu skarżą się na stan techniczny budynku. Administracja odpiera zarzuty

Ciąg dalszy problemów mieszkańców przy Bałuckiego - [fot: Grzegorz Frankowski] -
Ciąg dalszy problemów mieszkańców przy Bałuckiego - [fot: Grzegorz Frankowski] -
Mieszkańcy bloku przy ul. Bałuckiego 4 w Głubczycach wciąż mają problem. Kilka miesięcy temu mieszkańcy jedynego w mieście obiektu przystosowanego zamieszkania przez osoby starsze i niepełnosprawne skarżyli się na antenie Radia Opole, że mimo niedawnego remontu stan techniczny, w ich ocenie, pozostawia wiele do życzenia. Jak mówią, od tego czasu nic się nie zmieniło.
Jak twierdzi Wiesław Górski, jeden z mieszkańców, "trudno jest doprosić się nawet o tak podstawowe rzeczy, jak skoszenie trawy przed budynkiem". - Zgłaszałem kierownikowi usług komunalnych. Kierownik powiedział, że w tej chwili nie maja czasu, mają pilniejsze sprawy. Wczoraj tak samo rozmawiałem z panią z urzędu. Mówi, że to zależy od wysokości trawy. Jeśli chodzi o wypowiedź pana burmistrza, że każdy ma sobie wymienić drzwi balkonowe, chciałem przypomnieć, jak parę lat temu z panem burmistrzem rozmawiałem, że ten dom to jest przystanek ostatniej drogi. Jest moje pytanie, czy za przystanek ostatniej drogi ludzie też muszą dopłacać? - skarży się lokator.

- Jest nam przykro, że nas starszych, chorych ludzi tak się traktuje – dodają Lucyna Żynis i Janina Bzyl, mieszkanki bloku przy Bałuckiego. - Tak wygląda łazienka dla inwalidy. Nie ma żadnych zabezpieczeń, nie ma wanny, nie ma brodzika, niczego nie ma. Drzwi balkonowe, okno balkonowe, tam palce wchodzą, wieje ciągle. Nie ma żadnego administratora, do którego możemy się zwrócić. – Nic nam nie naprawiają, a jak naprawić, to musimy za swoje pieniądze płacić. Tu jest okropnie. Okna nieszczelne. Zima, drzwi, żeby szczur przeszedł dołem. W ogóle tu jest do niczego wszystko. Gmina nie dba o nas, a tym bardziej TBS.

Budynek przy ul. Bałuckiego należy do gminy, a zarządza nim Głubczyckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Stanisław Ciapa, prezes spółki w rozmowie z Radiem Opole przypomniał, że budynek w 2017 roku przeszedł gruntowną termomodernizację.

– Projektant nie uwzględnił wówczas jakichkolwiek okien do wymiany. Uznał po prostu, że stolarka okienna jest dobra. Mogą być takie sytuacje, ze gdzieś trzeba wyregulować, ale należy to do strony najemcy. Jeżeli najemca ma jakiekolwiek problemy z tego typu pracami, nie ma środków, to może za naszym pośrednictwem wystąpić do opieki społecznej. Tam są osoby z niepełnosprawnością i my możemy pośredniczyć w pomocy takim lokatorom. Natomiast, tak jak zaznaczyłem, jakichkolwiek takich informacji na obecną chwilę ja osobiście nie posiadam.

Odpierając kolejne zarzuty, prezes TBS wyjaśnił, że za odśnieżanie posesji i koszenie trawy odpowiadają dwie różne spółki. - Niejednokrotnie monitujemy do Usług Komunalnych o to, by gdzieś tę trawę przystrzygli. Tylko też pamiętajmy o tym, że w Głubczycach jest wiele budynków gminnych, jak i innych, gdzie są tereny zielone i sukcesywnie muszą to przystrzyc, o ile też na to warunki atmosferyczne pozwolą. W ostatnim okresie dość mocno padało, także też tutaj nie było możliwości wykonania pewnych prac.

Prezes głubczyckiego TBS-u dodał, że do tej pory nie wpłynęły od mieszkańców bloku przy Bałuckiego 4 skargi dotyczące złego stanu technicznego budynku. Jeżeli jednak takie zgłoszenia się pojawią, każdy przypadek zostanie potraktowany indywidualnie.
Wiesław Górski
Lucyna Żynis i Janina Bzyl
Stanisław Ciapa
Stanisław Ciapa

Wiadomości z regionu

2021-09-21, godz. 21:00 Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych… 8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach… » więcej 2021-09-21, godz. 19:25 Duże utrudnienia na obwodnicy północnej Opola Dwie osoby zostały poszkodowane w wypadku, do jakiego doszło dziś (21.09) około 18.30 na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2021-09-21, godz. 18:00 Remont A4 idzie zgodnie z planem, ale utrudnienia potrwają jeszcze ponad rok Nie ma opóźnień przy remoncie kolejnego fragmentu opolskiego odcinka autostrady A4, ale kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość - prace zaplanowane są… » więcej 2021-09-21, godz. 16:51 Zakończył się remont jednego z oddziałów Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Co… Kompleksowe odnowienie oddziału, doposażenie sali porodowej w niezbędny sprzęt, nowe łóżka porodowe, przebudowa pomieszczeń higieniczno - sanitarnych… » więcej 2021-09-21, godz. 16:15 Nauczyciele i pracownicy oświaty świętowali zaległy Dzień Edukacji Narodowej. Przyznano medale, wyróżnienia i n… Opolscy nauczyciele i pracownicy oświatowi zostali docenieni za swoją pracę. Podczas uroczystej gali w Nyskim Domu Kultury odebrali z rąk wojewody opolskiego… » więcej 2021-09-21, godz. 16:00 Uczniowie z PSP nr 15 poznali tajniki pracy w MZK w Opolu. "Autobus jest bardzo fajny, bo jest pełno rur" Jak wygląda czyszczenie miejskiego autobusu, gdzie się naprawia pojazd oraz jak sprawdzane są bilety? Tego między innymi mogli dzisiaj (21.09) dowiedzieć… » więcej 2021-09-21, godz. 15:30 41-latek z Opolszczyzny miał organizować nielegalne walki psów, teraz odpowie za znęcanie się nad zwierzętami ze… Miał organizować nielegalne walki 'amstaffów' i karmić je testosteronem. Opolscy policjanci zatrzymali 41-latka podejrzanego o znęcanie się nad zwierzętami… » więcej 2021-09-21, godz. 15:15 Politechnika Opolska nagrodzona w prestiżowym, międzynarodowym konkursie badawczym Politechnika Opolska we współpracy z uczelniami w Luksemburgu, Finlandii i Hiszpanii została laureatem międzynarodowego konkursu o nazwie ''CHIST-ERA''. W… » więcej 2021-09-21, godz. 14:26 Poranne pociągi z Opola do Nysy mają opóźnienie. Jest kilka przyczyn, ale niedługo powinno być lepiej [INTERWENC… Dlaczego poranne pociągi POLREGIO z Opola do Nysy jeżdżą z opóźnieniem? Do naszej redakcji zgłosiła się mieszkanka Łambinowic, która korzysta z kolei… » więcej 2021-09-21, godz. 13:23 Wciąż wielu kierowców decyduje się na jazdę mimo wypitego wcześniej alkoholu Ponad 2 tysiące kontroli i wykrytych 9 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu - to bilans akcji 'Trzeźwy poranek na A4'. Wczoraj (20.09)… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »