Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-19, 10:10 Autor: Krzysztof Rapp/PAP

Polski Ład - plusy i minusy. Posłanka Lewicy Marcelina Zawisza ocenia projekt Zjednoczonej Prawicy

Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Prezentacja programu Polski Ład [fot. Prawo i Sprawiedliwość / Facebook]
Marcelina Zawisza [fot. Marcin Skomudek]
Marcelina Zawisza [fot. Marcin Skomudek]
- Jest tam dużo elementów, które popieramy, ale też wiele bardzo wątpliwych - tak o Polskim Ładzie ogłoszonym przez Zjednoczoną Prawicę mówiła dziś (19.05) w Porannej Loży Radiowej Marcelina Zawisza, posłanka Lewicy.
Na plus posłanka oceniła zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zwiększenie progresji podatkowej. Na minus dopłaty do kredytów, zamiast budowy tanich mieszkań na wynajem.

- To co wynegocjowała Lewica, czyli ponad 70 tys. mieszkań na wynajem, które będą budowane w ramach funduszu odbudowy, to jest tak naprawdę niewystarczające. My w Polsce mamy brak mieszkań na poziomie 2 milionów. Eksperci rynku nieruchomości już mówią, że to co zapowiada rząd Prawa i Sprawiedliwości, czyli dopłaty do kredytów oraz umożliwienie brania kredytu bez wkładu własnego, bez odpowiednich zabezpieczeń, a te na razie nie są zapowiadane, to tak naprawdę doprowadzi do tego, że ceny mieszkań będą szły jeszcze bardziej w górę i będą jeszcze bardziej niedostępne dla tych, którzy tych mieszkań potrzebują - ocenia Marcelina Zawisza.

- Kolejną rzeczą, która nas martwi to służba zdrowia. Owszem, prawica zapowiada zwiększenie wydatków w tym zakresie, ale jest to rozłożone w zbyt długim czasie - dodaje posłanka Lewicy.

- Spójrzmy jak wygląda w tym momencie odsetek osób, które zmarły ze względu na to, że nie uzyskały pomocy medycznej z powodu problemów związanych z ochroną zdrowia. Ta liczba jest przerażająca. My mamy ponad 100 tys. nadmiarowych śmierci. W związku z czym to nie jest tak, że możemy poczekać. My jako Lewica złożyliśmy projekt ustawy, który pokazuje jak można podnosić nakłady na ochronę zdrowia tak, żeby już w w 2024 roku dojść do 7,2 procent PKB. Ta ustawa leży już w sejmie półtora roku - przypomina gość Radia Opole.

Marcelina Zawisza wytknęła też rządzącym zapowiedź budowy zbyt małej liczby żłobków, co w połączeniu z pozostałymi elementami może, jej zdaniem spowodować, że nie zostanie osiągnięty podstawowy priorytet rządu, czyli zwiększenie dzietności i komfortu życia młodych Polaków.

Dodajmy, że dzisiaj (19.05) prezes PiS Jarosław Kaczyński w programie pierwszym Polskiego Radia i PR24 mówił, że Polski Ład to ważny dokument, podpisany po długim namyśle i długim dialogu, stąd jego waga. Stwierdził także, że widzi możliwość współpracy z Lewicą, szczególnie w sprawach społecznych.
Marcelina Zawisza cz.1
Marcelina Zawisza cz.2

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »