Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-18, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. Oszuści działający "na wypadek" i "na policjanta" znów aktywni

Zdjęcie ilustracyjne [fot.gazetasenior.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot.gazetasenior.pl]
Oszuści działający metodą "na policjanta" ponownie uaktywnili się w regionie. Tylko wczoraj (17.05) trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych.
- 75-letnia kobieta odebrała telefon od rzekomej synowej, która miała ulec wypadkowi i potrzebować pomocy - informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Rzecz działa się bardzo szybko. Po chwili w drzwiach domu seniorki stanęła inna kobieta podająca się za adwokata synowej. Seniorka przekazała jej kilkadziesiąt tysięcy złotych i biżuterię. Po jakimś czasie znów zadzwoniła rzekoma synowa, oświadczyła, że potrzebuje jeszcze więcej pieniędzy. 78-latka spakowała resztę oszczędności i taksówką pojechała na Śląsk. Tam pod wskazanym adresem pozostawiła drugą transzę pieniędzy i biżuterię.

- W drugim przypadku do 61 i 67-latki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta informując, że namierza hakerów bankowych - dodaje mł. asp. Agnieszka Nierychła. - Oszust polecił kobietom, aby przelały pieniądze na wskazany numer konta, ponieważ tylko w ten sposób policja może uchronić je przed działaniem oszustów. Seniorki dały wiarę fałszywemu policjantowi i straciły oszczędności zgromadzone na kontach bankowych.

Jak podkreślają funkcjonariusze, metody działania oszustów są zawsze takie same.

- Pamiętajmy, że należy zachowywać zdrowy rozsądek i ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, to nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Należy zawsze skontaktować się z członkiem rodziny i zweryfikować taką informację. Ale pamiętajmy o tym, aby rozłączyć poprzedzającą rozmowę, wtedy mamy pewność, że połączyliśmy z prawdziwą córką, czy prawdziwym wnukiem - dodaje mł. asp. Agnieszka Nierychła.

Policjanci przypominają, żeby przez telefon nie udzielać informacji o oszczędnościach i swoich wrażliwych danych.
mł. asp. Agnieszka Nierychła cz.1
mł. asp. Agnieszka Nierychła cz.2
mł. asp. Agnieszka Nierychła cz.3

Wiadomości z regionu

2022-01-18, godz. 15:00 Rolniczy protest w Głubczycach. Co z podziałem gruntów dzierżawionych przez firmę Top Farms? Pomysłów jest kilka Organizacje rolnicze z województwa nie mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału ziemi po Top Farms. Do końca 2023 roku ta głubczycka firma, z powodu… » więcej 2022-01-18, godz. 15:00 Policyjny pościg w Wilkowie za kierowcą, który chciał uniknąć kontroli. Był nietrzeźwy Jechał za szybko i z promilami. Policjanci z namysłowskiej drogówki po pościgu zatrzymali nietrzeźwego kierowcę skody, który przekroczył dozwoloną prędkość… » więcej 2022-01-18, godz. 13:49 Spory ruch w przychodniach, gdzie szczepi się przeciwko COVID-19 dzieci. Niektóre przyjmują już drugą dawkę Rośnie zainteresowanie szczepieniami dzieci przeciwko COVID-19. To widoczne jest choćby w miejskich przychodniach w Opolu. W części z nich realizowane są… » więcej 2022-01-18, godz. 13:30 "Pozytywni" szkolą strażaków. To zajęcia z kwalifikowanej pierwszej pomocy dzięki 36 strażaków z jednostek OSP powiatów: nyskiego, prudnickiego i brzeskiego przeszło specjalistyczne szkolenia w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. » więcej 2022-01-18, godz. 12:57 Policyjna eskorta do szpitala. Prudniccy policjanci pomogli kobiecie, która potrzebowała pilnej pomocy Służba w policji bywa nieprzewidywalna i często wymaga podejmowania szybkich decyzji. Przekonali się o tym niedawno prudniccy funkcjonariusze ruchu drogowego… » więcej 2022-01-18, godz. 12:03 Jechał na skuterze zygzakiem i szalał na jezdni. Zatrzymał go policjant przed służbą Krapkowicki policjant w drodze na służbę zatrzymał kierującego skuterem, którego tor jazdy wskazywał, że może być nietrzeźwy. Okazało się, że 60-letni… » więcej 2022-01-18, godz. 11:05 Raport MZ: blisko 20 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i 377 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 652 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 394 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 377… » więcej 2022-01-18, godz. 10:30 Interwencje, kontrole i ochrona bezpieczeństwa mieszkańców. Opolska policja podsumowała 2021 rok Opolska policja podsumowała 2021 rok. Funkcjonariusze przeprowadzili blisko sto tysięcy interwencji, skontrolowali ponad 233 tysiące kierowców oraz zabezpieczyli… » więcej 2022-01-18, godz. 09:33 Dachowanie osobówki na drodze wojewódzkiej nr 396. Powodem wypadku była śliska nawierzchnia W Mikowicach w powiecie Namysłowskim samochód wypadł z drogi i dachował, a kierująca pojazdem 34-letnia kobieta została poszkodowana. Aspirant Paweł Chmielewski… » więcej 2022-01-18, godz. 09:30 Pożar autobusu MZK na obwodnicy północnej Opola. Nie ma osób poszkodowanych Na styku ulic Luboszyckiej i obwodnicy północnej Opola zapalił się autobus MZK. Według informacji straży pożarnej, pożar komory silnika został ugaszony… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »