Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-18, 18:15 Autor: Katarzyna Doros

Trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. Oszuści działający "na wypadek" i "na policjanta" znów aktywni

Zdjęcie ilustracyjne [fot.gazetasenior.pl]
Zdjęcie ilustracyjne [fot.gazetasenior.pl]
Oszuści działający metodą "na policjanta" ponownie uaktywnili się w regionie. Tylko wczoraj (17.05) trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych.
- 75-letnia kobieta odebrała telefon od rzekomej synowej, która miała ulec wypadkowi i potrzebować pomocy - informuje mł. asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu. - Rzecz działa się bardzo szybko. Po chwili w drzwiach domu seniorki stanęła inna kobieta podająca się za adwokata synowej. Seniorka przekazała jej kilkadziesiąt tysięcy złotych i biżuterię. Po jakimś czasie znów zadzwoniła rzekoma synowa, oświadczyła, że potrzebuje jeszcze więcej pieniędzy. 78-latka spakowała resztę oszczędności i taksówką pojechała na Śląsk. Tam pod wskazanym adresem pozostawiła drugą transzę pieniędzy i biżuterię.

- W drugim przypadku do 61 i 67-latki zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta informując, że namierza hakerów bankowych - dodaje mł. asp. Agnieszka Nierychła. - Oszust polecił kobietom, aby przelały pieniądze na wskazany numer konta, ponieważ tylko w ten sposób policja może uchronić je przed działaniem oszustów. Seniorki dały wiarę fałszywemu policjantowi i straciły oszczędności zgromadzone na kontach bankowych.

Jak podkreślają funkcjonariusze, metody działania oszustów są zawsze takie same.

- Pamiętajmy, że należy zachowywać zdrowy rozsądek i ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, to nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji. Należy zawsze skontaktować się z członkiem rodziny i zweryfikować taką informację. Ale pamiętajmy o tym, aby rozłączyć poprzedzającą rozmowę, wtedy mamy pewność, że połączyliśmy z prawdziwą córką, czy prawdziwym wnukiem - dodaje mł. asp. Agnieszka Nierychła.

Policjanci przypominają, żeby przez telefon nie udzielać informacji o oszczędnościach i swoich wrażliwych danych.
mł. asp. Agnieszka Nierychła cz.1
mł. asp. Agnieszka Nierychła cz.2
mł. asp. Agnieszka Nierychła cz.3

Wiadomości z regionu

2021-06-24, godz. 08:29 Dużo pracy po burzach mają olescy strażacy. Na jednym z bloków zerwało dach 25 razy wyjeżdżali dziś (24.06) strażacy z Olesna w związku z intensywnymi burzami. Wiele akcji trwa nadal. » więcej 2021-06-24, godz. 07:10 Skromniejsza oferta edukacyjna oleskich szkół ponadpodstawowych. Nie ma chętnych na profil z budownictwem i logisty… Niemal o połowę skurczyła się oferta siedmiu szkół ponadpodstawowych powiatu oleskiego w trwającej rekrutacji. Wiele profili dublowało się, między innymi… » więcej 2021-06-24, godz. 06:50 Kilkadziesiąt interwencji straży pożarnej po burzach w regionie. W Opolu spadło ponad 20 litrów wody na m2 [ZDJĘ… Do działań zadysponowano dotychczas 11 zastępów zawodowej straży pożarnej i 19 ochotniczej. Stacja meteo w Opolu informuje, że w Opolu spadło ponad 20… » więcej 2021-06-23, godz. 21:00 Raport dnia: w regionie potwierdzono 2 nowe zakażenia, zmarło 3 chorych z Opola. Od północy zmiana zasad kwarantanny… 2 nowe zakażenia koronawirusem i śmierć 3 osób potwierdzono dziś (23.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o… » więcej 2021-06-23, godz. 21:00 W nocy możliwe burze z gradem. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie drugiego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało IMGW dla wszystkich powiatów województwa. » więcej 2021-06-23, godz. 20:19 Opolszczyzna wesprze rolników, którzy ucierpieli w pożarze w Nowej Białej. Pomoc zadeklarował Kombinat Rolny w Ki… Opolscy rolnicy pomogą rolnikom z Nowej Białej w województwie małopolskim, gdzie w sobotę (19.06) doszło do tragicznego pożaru. Wojewoda opolski Sławomir… » więcej 2021-06-23, godz. 20:15 Policjant z Dobrzenia Wielkiego z zarzutem fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną. Proceder miał trwać od… Zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad żoną usłyszał policjant z Dobrzenia Wielkiego, który w nocy 19 na 20 czerwca podczas rodzinnej imprezy… » więcej 2021-06-23, godz. 19:45 Studenci UO zaliczyli egzamin z części teoretycznej w ramach Legii Akademickiej. Teraz czeka ich turnus szkoleniowy na… Zakończyła się IV edycja Legii Akademickiej. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Opolu wręczył 25 studentom Uniwersytetu Opolskiego certyfikaty ukończenia… » więcej 2021-06-23, godz. 19:00 UO na 38. miejscu w rankingu polskich uczelni "Perspektywy". Politechnika ex aequo na miejscach 61-70 Uniwersytet Opolski na 38. miejscu wśród blisko stu polskich uczelni w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2021. Z kolei Politechnika Opolska wraz z innymi… » więcej 2021-06-23, godz. 18:00 Po wypadku w Jełowej: Rodzice odebrali dzieci ze szpitala, autokar zawiózł pozostałych uczestników zdarzenia do domu… Wszyscy uczestnicy porannego wypadku szkolnego autokaru zostali już odebrani ze szpitala w Opolu i szkoły podstawowej w Jełowej. Przypomnijmy, po 9:00 samochód… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »