Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-16, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: od poniedziałku rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 16. roku życia [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Koronawirus w Polsce stan na 16 maja [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 16 maja [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
67 nowych przypadków zakażeń koronawirusem i zero zgonów zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2167 kolejnych infekcjach i śmierci 55 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 34 osoby.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie nie mamy żadnego przypadku śmiertelnego.

Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie wykryto w powiecie opolskim - 12 i nyskim oraz prudnickim po 11. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odnotowano 8 przypadków nowych zachorowań na COVID-19, w Opolu i w powiecie kluczborskim po 5, w powiecie strzeleckim - 4. W powiecie krapkowickim i oleskim zakaziło się po 3 mieszkańców. W powiecie brzeskim i namysłowskim zanotowano po 2 przypadki koronawirusa, a w powiecie głubczyckim żadnego.

W skali kraju najwięcej nowych zakażeń ma województwo mazowieckie i śląskie po 270, oraz wielkopolska - 255.

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 2 854 079 . Do tej pory zmarło 71 664 osób, a wyzdrowiało 2 600 974. W szpitalach pozostaje 11 710 pacjentów, z czego 1589 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 są 304 łóżka i 25 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 631, a respiratorów 65.

Od wczoraj (15.05) obowiązują łagodniejsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Główne zmiany to brak konieczności noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Częściowo normalną pracę wznowiły też punkty gastronomiczne, w których możliwa jest już konsumpcja w zewnętrznych ogródkach. Od wczoraj obowiązują też wyższe limity wykorzystania miejsc w transporcie publicznym. Możliwe są też seanse filmowe i przedstawienia na świeżym powietrzu oraz wydarzenia sportowe z udziałem publiczności, także z limitem osób.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 48,9 tysiąca testów na koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do tej pory w Polsce wykonano 15 milionów 776 tysięcy 30 szczepień. W pełni zaszczepionych jest już ponad 4,5 miliona osób. Minionej doby najwięcej szczepień - ponad 45 tysięcy - wykonano w województwie mazowieckim, a dzienna liczba szczepień przekroczyła 254 tysiące. Do Polski dostarczono w sumie ponad 17 milionów dawek. Zutylizowanych zostało prawie 13,5 tysiąca dawek, a liczba niepożądanych odczynów poszczepiennych to niespełna 8,3 tysiąca.

Od jutra zacznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia na szczepienia przeciwko Covid-19. Na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie jest już dostępny kwestionariusz "Wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw Covid-19". Ministerstwo zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego nastolatka. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Jednak wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenie świadczenia.

W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16. rok życia, wymagany jest również na kwestionariuszu podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw Covid-19. Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osobie można je wykonać. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.

Ministerstwo informuje ponadto, że od poniedziałku 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia. Otrzymają je wszyscy, którzy ukończyli lub ukończą 16. rok życia w bieżącym roku. E-skierowania będą wystawiane w odstępach tygodniowych po fakcie ukończenia 16. roku życia.

Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer ma aprobatę Europejskiej Agencji Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych.

Koronawirus w Polsce stan na 16 maja [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 16 maja [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 14:38 Namysłowianie dłużej poczekają na nowy pomnik Nike. "Wykonawca rzeźby popełnił błąd" Namysłowska Nike wróciła do miasta. Nowa rzeźba odlana z brązu nie gościła jednak zbyt długo na Placu Wolności, ponieważ okazało się, że znacznie… » więcej 2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej 2021-07-26, godz. 10:05 2 policjanci z Kędzierzyna-Koźla wyróżnieni za poświęcenie dla innych. Uratowali kobietę, pod którą załamał… St. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel z policji w Kędzierzynie-Koźlu zostali wyróżnieni odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia… » więcej 2021-07-26, godz. 08:53 Nowi pacjenci trafiają do szpitala tymczasowego w Opolu. "Coś się zaczyna zmieniać w otoczeniu" - Obecnie w opolskim szpitalu tymczasowym przebywa siedmiu pacjentów, w tym trzech na OIOM-ie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Madera, dyrektor… » więcej 2021-07-26, godz. 08:30 Skończyli remontować drogi, już szykują się do przyszłorocznych prac Gmina Izbicko zakończyła zaplanowane na ten rok remonty i przebudowy dróg gminnych. Nie oznacza to, że urzędnicy do końca roku nie będą się zajmować… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »