Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-11, 16:55 Autor: Katarzyna Doros

Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swobodnie"

szkoła [fot. Katarzyna Doros]
szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz szkół ponadpodstawowych po siedmiomiesięcznej edukacji zdalnej. Co ważne, do końca maja nauka będzie prowadzona hybrydowo. Naprzemiennie połowa uczniów będzie się uczyć w szkole, a druga połowa w domu. Dyrektorzy opolskich placówek zapewniają, że w pierwszym tygodniu rezygnują z organizacji sprawdzianów i kartkówek.
- Nie zbroimy się w żaden sposób na uczniów, wręcz przeciwnie, bo będziemy ich witać pięknym napisem przed szkołą. Ten pierwszy dzień, kiedy wrócą do szkoły, przyjdą bez książek i zeszytów. Będziemy chcieli, żeby zabrali ze sobą dobry nastrój. Chcemy im zorganizować ten dzień trochę inaczej. Będzie to spotkanie z wychowawcą, a potem spotkanie według scenariusza przygotowanego przez psychologa i pedagoga. Nie nastawiamy się na klasówki i sprawdziany, ale jeżeli przed wystawieniem ocen, bo mamy jeszcze około czterech tygodni, będzie taka potrzeba, to zgodnie ze statutem szkoły być może taki sprawdzian się pojawi - mówi Mirosław Śnigórski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.

Podobne rozwiązania wprowadzają także inne placówki. M.in. szkoła podstawowa nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że nie będzie rozliczać uczniów ze zdalnego nauczania. - Nie będzie kartkówek, sprawdzianów i weryfikacji z tego okresu - czytamy w komunikacie.

O przyjazny powrót do nauki stacjonarnej chcą także zadbać szkoły średnie.

- Spokój dla nas wszystkich jest najważniejszy - mówi Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu. - Uczniowie mają przyjść do szkoły i poczuć się bezpiecznie i swobodnie. Zabroniłam w pierwszym tygodniu robienia jakichkolwiek klasówek, kartkówek i sprawdzianów. Nauczyciele później mogą robić sprawdziany, ale z materiału bieżącego. Planujemy, w tych pierwszych tygodniach, kiedy uczniowie wrócą do szkoły, wychowawcy już zostali o tym poinformowani, żeby zorganizować wyjścia na Bolko, do zoo, żeby klasa mogła się bardziej zintegrować. Myślę, że po takim czasie pandemii wszystkim nam to dobrze zrobi. Uczniom i nauczycielom także.

- Każdy z nas ma pewne obawy, ale najważniejsze jest to, żeby z uczniami rozmawiać, jak radzić sobie z tą trudną sytuacją - wyjaśnia Jacek Lewandowski, psycholog, pedagog i doradca zawodowy w LO nr 8 w Opolu. - Bardzo dobrym narzędziem jest umiejętne rozplanowanie swojego czasu, bo obserwujemy, że młodzież ma z tym problem. Takie optymalne organizowanie sobie czasu też bardzo pomaga w odniesieniu pewnego sukcesu edukacyjnego. My przede wszystkim postawimy na budowanie i wzmacnianie tych relacji oraz na zajęcia integracyjne.

Dodajmy, że 25 maja rozpocznie się egzamin ósmoklasistów po szkole podstawowej, który potrwa trzy dni. A od 31 maja wszyscy uczniowie będą się uczyć się już stacjonarnie.
Szkoły przygotowują się na powrót uczniów

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Uniwersytet Opolski poszukuje asystentów osób z niepełnosprawnościami W ramach programu ''asystent'' oferują wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Uniwersytet Opolski poszukuje chętnych studentów, którzy podejmą się… » więcej 2021-10-24, godz. 09:28 Poseł PiS Katarzyna Czochara na czele nowego gremium w parlamencie Powstał Parlamentarny Zespół ds. Myśli i Dzieła Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Katarzyna Czochara, posłanka Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 08:51 Od biblioteki po przychodnię i aptekę. Dąbrowa z państwowym wsparciem na remont dworku w Chróścinie Dąbrowa otrzyma rządowe dofinansowanie na remont zabytkowego dworku w Chróścinie. Gmina w marcu tego roku przejęła XIX-wieczny obiekt od starostwa powiatowego… » więcej 2021-10-23, godz. 23:26 Andrzej Buła ponownie wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w regionie [AKTUALIZACJA] Andrzej Buła, dotychczasowy szef Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie, nadal nim będzie. Był jedynym kandydatem. W sobotę (23.10), przypomnijmy, w całym… » więcej 2021-10-23, godz. 20:35 Raport dnia: 87 nowych zachorowań w regionie. Na razie nie ma planów, by przechodzić na naukę zdalną 87 nowych zachorowań na COVID-19 potwierdzono ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie stwierdzono też 3 zgony wśród zakażonych patogenem z Chin. » więcej 2021-10-23, godz. 18:33 Tułowicka pisanka na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji w mieście stanęło 2,5-metrowe j… Tułowice świętują wpisanie związanych z tą miejscowością tradycji pisankarskich na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji… » więcej 2021-10-23, godz. 18:15 Pieśni patriotyczne będą wybrzmiewać do jutra w Olszance. Trwają eliminacje do poświęconego im festiwalu 88 kandydatów zgłosiło się do tegorocznego, XXV Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej 'Tobie, Polsko' w Olszance. Dziś (23.10) w sali miejscowej… » więcej 2021-10-23, godz. 16:45 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »