Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-11, 16:55 Autor: Katarzyna Doros

Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swobodnie"

szkoła [fot. Katarzyna Doros]
szkoła [fot. Katarzyna Doros]
Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz szkół ponadpodstawowych po siedmiomiesięcznej edukacji zdalnej. Co ważne, do końca maja nauka będzie prowadzona hybrydowo. Naprzemiennie połowa uczniów będzie się uczyć w szkole, a druga połowa w domu. Dyrektorzy opolskich placówek zapewniają, że w pierwszym tygodniu rezygnują z organizacji sprawdzianów i kartkówek.
- Nie zbroimy się w żaden sposób na uczniów, wręcz przeciwnie, bo będziemy ich witać pięknym napisem przed szkołą. Ten pierwszy dzień, kiedy wrócą do szkoły, przyjdą bez książek i zeszytów. Będziemy chcieli, żeby zabrali ze sobą dobry nastrój. Chcemy im zorganizować ten dzień trochę inaczej. Będzie to spotkanie z wychowawcą, a potem spotkanie według scenariusza przygotowanego przez psychologa i pedagoga. Nie nastawiamy się na klasówki i sprawdziany, ale jeżeli przed wystawieniem ocen, bo mamy jeszcze około czterech tygodni, będzie taka potrzeba, to zgodnie ze statutem szkoły być może taki sprawdzian się pojawi - mówi Mirosław Śnigórski, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Opolu.

Podobne rozwiązania wprowadzają także inne placówki. M.in. szkoła podstawowa nr 9 w Kędzierzynie-Koźlu informuje, że nie będzie rozliczać uczniów ze zdalnego nauczania. - Nie będzie kartkówek, sprawdzianów i weryfikacji z tego okresu - czytamy w komunikacie.

O przyjazny powrót do nauki stacjonarnej chcą także zadbać szkoły średnie.

- Spokój dla nas wszystkich jest najważniejszy - mówi Lucyna Dzikiewicz-Niski, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 8 w Opolu. - Uczniowie mają przyjść do szkoły i poczuć się bezpiecznie i swobodnie. Zabroniłam w pierwszym tygodniu robienia jakichkolwiek klasówek, kartkówek i sprawdzianów. Nauczyciele później mogą robić sprawdziany, ale z materiału bieżącego. Planujemy, w tych pierwszych tygodniach, kiedy uczniowie wrócą do szkoły, wychowawcy już zostali o tym poinformowani, żeby zorganizować wyjścia na Bolko, do zoo, żeby klasa mogła się bardziej zintegrować. Myślę, że po takim czasie pandemii wszystkim nam to dobrze zrobi. Uczniom i nauczycielom także.

- Każdy z nas ma pewne obawy, ale najważniejsze jest to, żeby z uczniami rozmawiać, jak radzić sobie z tą trudną sytuacją - wyjaśnia Jacek Lewandowski, psycholog, pedagog i doradca zawodowy w LO nr 8 w Opolu. - Bardzo dobrym narzędziem jest umiejętne rozplanowanie swojego czasu, bo obserwujemy, że młodzież ma z tym problem. Takie optymalne organizowanie sobie czasu też bardzo pomaga w odniesieniu pewnego sukcesu edukacyjnego. My przede wszystkim postawimy na budowanie i wzmacnianie tych relacji oraz na zajęcia integracyjne.

Dodajmy, że 25 maja rozpocznie się egzamin ósmoklasistów po szkole podstawowej, który potrwa trzy dni. A od 31 maja wszyscy uczniowie będą się uczyć się już stacjonarnie.
Szkoły przygotowują się na powrót uczniów

Wiadomości z regionu

2021-06-12, godz. 20:45 Deszcze i burze nad Opolszczyzną, są interwencje straży [AKTUALIZACJA] Nad województwem opolskim w sobotę mogą przejść burze z gradem. Nie są także wykluczone gwałtowne wzrosty stanów wód na dorzeczu górnej i środkowej… » więcej 2021-06-12, godz. 20:30 Raport dnia: Opolskie wśród regionów z najmniejszą liczbą nowych zachorowań na COVID-19. Infekcje potwierdzono tylko… 6 nowych zachorowań i 1 zgon, to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie. » więcej 2021-06-12, godz. 20:30 Wskocz na rower i śladami Utopca odwiedź najciekawsze miejsca Eurocountry Wiosną Lokalna Grupa Działania Eurocountry zaprosiła do wspólnej gry terenowej Śladami Utopca, w czasie której poznawało się najciekawsze miejsca 5 gmin:… » więcej 2021-06-12, godz. 19:52 Osobówka uderzyła w barierki na A4 Po godzinie 18 na opolskim odcinku A4, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle (259 km A4) w kierunku na Katowice doszło do zdarzenia drogowego. » więcej 2021-06-12, godz. 19:30 Drony na służbie. Zalety latających nowinek technicznych poznawali opolscy ratownicy wodni i strażacy Strażacy i ratownicy wodni z Opolszczyzny poznawali zalety wykorzystania dronów w akcjach poszukiwawczych. » więcej 2021-06-12, godz. 19:28 Płonie składowisko odpadów w Szymiszowie 11 zastępów straży pożarnej gasi pożar wysypiska odpadów przy ul Dworcowej w Szymiszowie w powiecie strzeleckim. » więcej 2021-06-12, godz. 17:15 Harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu mają własną bazę Po prawie dekadzie bez własnego miejsca harcerze ze Strzelec Opolskich w końcu są u siebie. Gmina przekazała im pomieszczenia, w których przed laty działał… » więcej 2021-06-12, godz. 16:30 Roztańczony Gogolin. Na parkiecie miejscowej hali sportowej swoje umiejętności prezentuje ponad 300 par z całego k… Ponad 300 par z całej Polski bierze udział w VII edycji turnieju Grand Prix Polski Tańca Towarzyskiego w Gogolinie. » więcej 2021-06-12, godz. 14:45 Już za dwa tygodnie będzie można popływać w basenie w Głogówku Na terenie, gdzie mieści się basen miejski w Głogówku dobiegają końca ostatnie prace remontowe i modernizacyjne przed sezonem wakacyjnym. Otwarcie obiektu… » więcej 2021-06-12, godz. 14:43 12-letni rowerzysta potrącony na DK94 w Łosiowie Nastolatek jest przytomny. Na miejscu Lądowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »