Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-10, 19:45 Autor: Daniel Klimczak

W Nysie i Otmuchowie pojawiły się inteligentne przejścia dla pieszych. To efekt współpracy między gminami a Tauronem

Inteligentne przejście dla pieszych [fot. Tauron]
Inteligentne przejście dla pieszych [fot. Tauron]
Na Opolszczyźnie pojawiły się kolejne inteligentne przejścia dla pieszych. W ostatnim czasie 6 takich instalacji uruchomiono w Nysie oraz dwie w Otmuchowie.
Inwestycje mają na celu poprawę bezpieczeństwa. Ich realizacja jest efektem współpracy pomiędzy samorządami a spółką Tauron Nowe Technologie, która zajmuje się ich budową. Rzecznik spółki Gracjan Respondek wskazuje, że to dobry sposób, by zwrócić uwagę kierowców na osoby chcące przejść na drugą stronę jezdni.

- Przechodzień wykrywany jest z pewnej odległości za pomocą kamery albo czujnika ruchu. To z kolei powoduje uruchomienie dodatkowych funkcji. W obrębie przejścia może pojawić się na przykład migające żółte światło ostrzegające kierowców, podświetlony znak D-6 (przejście dla pieszych), a dodatkowe lampy rozświetlają po zmroku otoczenie - wyjaśnia.

Dodatkowo instalacje mogą być też wyposażone w głośniki, z których emitowane są sygnały dla niewidomych lub dzieci.

System może być szczególnie przydatny w związku z planowaną zmianą przepisów w zakresie ruchu drogowego. Od czerwca kierowcy będą musieli ustąpić pierwszeństwa nie tylko pieszym, którzy już znajdują się na "zebrach", ale też tym, którzy dopiero zamierzają na nie wejść.

Dodajmy, że w Nysie inteligentne przejścia pojawiły się do tej pory przy szpitalu i szkole na ulicy Bohaterów Warszawy. Można je spotkać także na ulicach Moniuszki, Orzeszkowej, Grodkowskiej i Kusocińskiego. Z kolei w Otmuchowie piesi korzystają z nich w rynku oraz na ulicy Nyskiej.
Gracjan Respondek

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »