Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-10, 21:10 Autor: Katarzyna Doros

24 pacjentów covidowych skorzystało z terapii ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Opieka nad pacjentem w Centralnym Izolatorium Szpitalnym USK w Opolu [fot. Aleksandra Babicz/USK]
Opieka nad pacjentem w Centralnym Izolatorium Szpitalnym USK w Opolu [fot. Aleksandra Babicz/USK]
Pacjenci z COVID-19 wymagający wysokospecjalistycznej pomocy medycznej, której nie można im zapewnić w szpitalu tymczasowym, trafiają do Centralnego Izolatorium Szpitalnego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. To specjalnie wydzielony 17-łóżkowy oddział wyposażony m.in. 5 miejsc intensywnej terapii i w 2 stanowiska do terapii ECMO
- Najczęściej przyjmujemy pacjentów z Opolszczyzny, Górnego i Dolnego Śląska, a teoretycznie do terapii ECMO jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów z całej Polski - mówi prof. Tomasz Czarnik, kierownik Centralnego Izolatorium Szpitalnego w USK w Opolu. - Drugą grupą pacjentów są pacjenci z oddziałów zabiegowych tzw. covid dodatni, którzy musieli być operowani i których nie da się przekazać do innych szpitali. W tej grupie pacjentów prowadzimy intensywną terapię. Najczęściej są to pacjenci po zabiegach operacyjnych z zakresu neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii czy w stanie wstrząsu kardiogennego po interwencjach wieńcowych. W opiekę nad nimi zaangażowani są anestezjolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii i innych oddziałów USK oraz fizjoterapeuci.

Od listopada 2020 roku na terapię ECMO w opolskim ośrodku przyjęto 24 pacjentów, z czego aktualnie trzy osoby są podłączone do ECMO.

- Terapia ECMO polega na pozaustrojowym natlenianiu pacjenta i zastępowaniu funkcji płuc pacjentów z COVID-19. Są to ekstremalnie ciężko chorzy pacjenci, których płuca praktycznie nie funkcjonują i trzeba te funkcje jakoś zastąpić. W tej chwili mamy zakończonych 21 terapii. Przeżywalność u naszych pacjentów to od 45 do 50 procent - wyjaśnia prof. Tomasz Czarnik.

Najkrótsza terapia ECMO u pacjentów z COVID-19 w USK trwała 5 dni, najdłuższa - ponad 30. - Uznajemy, że terapia jest zakończona sukcesem, gdy pacjent zostaje wypisany z naszego oddziału w stabilnym stanie, samodzielnie oddychający. Najczęściej tacy pacjenci trafiają następnie do ośrodków rehabilitacyjnych - dodaje prof. Czarnik.

W Centralnym Izolatorium Szpitalnym funkcjonuje także odcinek nieintensywny, dedykowany pacjentom wymagającym opieki specjalistów z USK, ale niepoddanych inwazyjnej wentylacji mechanicznej. Z powodu zakażenia korzystają oni dodatkowo z klasycznej tlenoterapii czy terapii wysokoprzepływowej tlenem.
prof. Tomasz Czarnik cz.1
prof. Tomasz Czarnik cz.2

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »