Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-10, 21:10 Autor: Katarzyna Doros

24 pacjentów covidowych skorzystało z terapii ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

Opieka nad pacjentem w Centralnym Izolatorium Szpitalnym USK w Opolu [fot. Aleksandra Babicz/USK]
Opieka nad pacjentem w Centralnym Izolatorium Szpitalnym USK w Opolu [fot. Aleksandra Babicz/USK]
Pacjenci z COVID-19 wymagający wysokospecjalistycznej pomocy medycznej, której nie można im zapewnić w szpitalu tymczasowym, trafiają do Centralnego Izolatorium Szpitalnego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. To specjalnie wydzielony 17-łóżkowy oddział wyposażony m.in. 5 miejsc intensywnej terapii i w 2 stanowiska do terapii ECMO
- Najczęściej przyjmujemy pacjentów z Opolszczyzny, Górnego i Dolnego Śląska, a teoretycznie do terapii ECMO jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów z całej Polski - mówi prof. Tomasz Czarnik, kierownik Centralnego Izolatorium Szpitalnego w USK w Opolu. - Drugą grupą pacjentów są pacjenci z oddziałów zabiegowych tzw. covid dodatni, którzy musieli być operowani i których nie da się przekazać do innych szpitali. W tej grupie pacjentów prowadzimy intensywną terapię. Najczęściej są to pacjenci po zabiegach operacyjnych z zakresu neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, kardiochirurgii czy w stanie wstrząsu kardiogennego po interwencjach wieńcowych. W opiekę nad nimi zaangażowani są anestezjolodzy, pielęgniarki intensywnej terapii i innych oddziałów USK oraz fizjoterapeuci.

Od listopada 2020 roku na terapię ECMO w opolskim ośrodku przyjęto 24 pacjentów, z czego aktualnie trzy osoby są podłączone do ECMO.

- Terapia ECMO polega na pozaustrojowym natlenianiu pacjenta i zastępowaniu funkcji płuc pacjentów z COVID-19. Są to ekstremalnie ciężko chorzy pacjenci, których płuca praktycznie nie funkcjonują i trzeba te funkcje jakoś zastąpić. W tej chwili mamy zakończonych 21 terapii. Przeżywalność u naszych pacjentów to od 45 do 50 procent - wyjaśnia prof. Tomasz Czarnik.

Najkrótsza terapia ECMO u pacjentów z COVID-19 w USK trwała 5 dni, najdłuższa - ponad 30. - Uznajemy, że terapia jest zakończona sukcesem, gdy pacjent zostaje wypisany z naszego oddziału w stabilnym stanie, samodzielnie oddychający. Najczęściej tacy pacjenci trafiają następnie do ośrodków rehabilitacyjnych - dodaje prof. Czarnik.

W Centralnym Izolatorium Szpitalnym funkcjonuje także odcinek nieintensywny, dedykowany pacjentom wymagającym opieki specjalistów z USK, ale niepoddanych inwazyjnej wentylacji mechanicznej. Z powodu zakażenia korzystają oni dodatkowo z klasycznej tlenoterapii czy terapii wysokoprzepływowej tlenem.
prof. Tomasz Czarnik cz.1
prof. Tomasz Czarnik cz.2

Wiadomości z regionu

2021-12-03, godz. 22:00 Strzelce Opolskie: przez brak kierowców kubły ze śmieciami stoją nieopróżnione Przez brak kierowców na ulicach po kilka dni stoją nieopróżnione kubły ze śmieciami. Taka sytuacja ma miejsce w gminie Strzelce Opolskie, gdzie spółka… » więcej 2021-12-03, godz. 21:15 Raport dnia: prawie 27 tysięcy zakażeń w kraju i blisko tysiąc w regionie. Zmarło 470 osób, z czego 20 na Opolszczyźnie… 947 nowych zakażeń i śmierć 20 osób potwierdzono dziś (03.12) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 26 965 nowych… » więcej 2021-12-03, godz. 20:45 W Opolu ruszył jarmark bożonarodzeniowy. Na mieszkańców czekają wystawcy, karuzele i bajkowe domki Na opolskim rynku można już poczuć klimat świąt. W drewnianych domkach znajdziemy świąteczne ozdoby, wyroby z drewna, miody i inne przysmaki. W ruch poszły… » więcej 2021-12-03, godz. 19:50 Posłowie Koalicji Obywatelskiej apelują o wyciszenie sporu między prezydentem Opola i marszałkiem. "To nie czas na… Posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński zaapelowali do samorządowców, by ci przestali 'kopać się po kostkach', bo tylko zgoda… » więcej 2021-12-03, godz. 19:03 Kolejne zakażenia w szkołach i przedszkolach w Opolu. Na kwarantannę trafiło blisko tysiąc uczniów Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w dziesięciu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest jedenastu… » więcej 2021-12-03, godz. 18:40 Dzień majsterkowicza w opolskiej Talentowni. "Majsterkowanie związane jest z kreatywnością, naprawianiem i udoskon… Dzisiaj (3.12) Światowy Dzień Majsterkowicza. Z tej okazji opolskie przedszkolaki uczyły się fachu w Talentowni przy ul. Barlickiego w Opolu i tworzyły mikołajkowe… » więcej 2021-12-03, godz. 18:11 Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą" Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona… » więcej 2021-12-03, godz. 17:30 Brzeska policja ma nową broń do walki z pijanymi kierowcami. To efekt współpracy z gminą Lubsza Brzeska policja z nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierowcami. To promiler przekazany funkcjonariuszom przez gminę Lubsza. » więcej 2021-12-03, godz. 16:30 Dotacje przyznane. Kolejne opolskie organizacje pozarządowe pozyskały fundusze na swoje działania Umowy podpisane, można działać. 31 organizacji samorządowych otrzymało od urzędu marszałkowskiego pieniądze na realizację swoich zadań. Wśród projektów… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Opolski sanepid ruszył z kontrolami. Sprawdza, jak przestrzegane są nowe obostrzenia sanitarne Od środy (01.12) opolski sanepid przeprowadził w galeriach handlowych i nie tylko ponad 400 kontroli. Mają one związek z wprowadzonymi ograniczeniami w limicie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »