Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-28, 17:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Kampania promocyjna MN dotycząca spisu powszechnego. "Chcemy, żeby każdy deklarował swoją narodowość i język zgodnie z prawdą"

Joanna Hassa i Rafał Bartek [fot. Mariusz Chałupnik]
Joanna Hassa i Rafał Bartek [fot. Mariusz Chałupnik]
Bilbordy, pakiety informacyjne, plakaty i spoty internetowe. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim zachęca do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań oraz do deklarowania w nim przez swoich członków narodowości niemieckiej oraz języka niemieckiego.
- W naszej kampanii głównie za pomocą spotów pokazujemy, co może się wydarzyć, jeżeli nasi mieszkańcy narodowości niemieckiej jej w spisie nie zadeklarują - mówi Joanna Hassa rzecznik TSKN-u. - Mamy cztery tematy, które wybraliśmy. To infrastruktura, kultura, gospodarka i język niemiecki, czyli najważniejszy aspekt naszej działalności. Chcemy pokazać, co może się wydarzyć, jeżeli tego języka niemieckiego i narodowości nie zaznaczymy w spisie powszechnym. Może nam grozić brak nauki języka niemieckiego w szkołach.

Jak przekonuje przewodniczący TSKN Rafał Bartek moment rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowy. Od 4 maja pracę rozpoczną rachmistrzowie, którzy dane do spisu będą zbierali głównie drogą telefoniczną.

- Niektórzy mogą obawiać się pytań tak zwanych intymnych i nie odpowiadać zgodnie z prawdą. Wiem, że wiele osób obawia się, czy ich odpowiedzi w przyszłości nie zostaną użyte przeciwko nim - zaznacza Bartek. - Dlatego bardzo apelujemy do samych rachmistrzów, do pracowników Urzędu Statystycznego, którzy będą dzwonić do mieszkańców, aby w przypadku gdy będą dzwonić do środowisk, gmin, które zamieszkiwane są tradycyjnie przez Mniejszość Niemiecką, żeby szczególną uwagę zwrócili na narodowość i język. Żeby ci ludzie szczerze, zgodnie z prawdą odpowiadali na te pytania. To jest niezwykle ważne, żeby dać im poczucie bezpieczeństwa.

Rafał Bartek dodał, że dane po spisaniu się są automatycznie anonimizowane.

Przypomnijmy, że Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do końca września.
Joanna Hassa
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2021-08-02, godz. 15:54 Brzeski sąd okazał się łaskawy dla Jacka N. Lokalny polityk nie trafi do więzienia Były przewodniczący rady miejskiej w Brzegu Jacek N. nie trafi do więzienia. Sąd Rejonowy w Brzegu warunkowo umorzył dziś (02.08) postępowanie wobec sa… » więcej 2021-08-02, godz. 15:41 Harcerze z Głubczyc od początku wakacji nie mogą narzekać na brak atrakcji 'Harcerska Akcja Letnia 2021' hufca ZHP w Głubczycach osiągnęła półmetek. W tym roku program jest bardzo bogaty. Na początku wakacji harcerze wyjechali… » więcej 2021-08-02, godz. 15:27 Koła gospodyń wiejskich włączą się w akcję promowania szczepień przeciw COVID-19. W planach dodatkowe festyny W akcję promowania szczepień przeciw COVID-19 włączą się koła gospodyń wiejskich. Ich zadaniem będzie m.in. organizacja profrekwencyjnych festynów. Na… » więcej 2021-08-02, godz. 14:25 Polska Cerekiew spisowym liderem w regionie. Spisało się już przeszło 76% mieszkańców Ponad 76% mieszkańców gminy Polska Cerekiew wzięło już udział w spisie powszechnym. To najlepszy wynik wśród samorządów w województwie opolskim i jeden… » więcej 2021-08-02, godz. 14:14 Zderzenie dwóch busów w Niemodlinie koło stacji benzynowej na DK 46. Są utrudnienia Dwa busy zderzyły się w Niemodlinie na drodze krajowej nr 46 obok stacji paliw. Z informacji uzyskanych od strażaków wynika, że 3 osoby z obu samochodów… » więcej 2021-08-02, godz. 13:56 Policjanci zatrzymali złodzieja katalizatorów. To nie jest jedyny "grzech", który ma na sumieniu Zatrzymano złodzieja katalizatorów samochodowych i wspierającego go w działalności przestępczej pasera. Opolska policja od kilku tygodni była informowana… » więcej 2021-08-02, godz. 12:45 Burze znowu mogą zagościć nad Opolszczyzną. Jest ostrzeżenie IMGW Ostrzeżenie pierwszego stopnia o możliwych burzach z gradem wydało dla całego województwa IMGW. » więcej 2021-08-02, godz. 12:29 Nożownik z Krapkowic usłyszał zarzuty. Grozi mu 10 lat za kratkami Nożownik, który w ubiegłym tygodniu zaatakował kobietę w centrum Krapkowic usłyszał zarzuty i trafił do aresztu. Przypomnijmy. 23-latka z raną brzucha… » więcej 2021-08-02, godz. 11:50 Nyskie starostwo planuje rozbudowę infrastruktury sportowej w "Rolniku". Uczniowie mogą zyskać nową halę i boisko Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie najprawdopodobniej będą cieszyć się lepszymi warunkami do odbywania zajęć wychowania fizycznego… » więcej 2021-08-02, godz. 10:41 MZ: w kraju ponad 90 nowych przypadków koronawirusa. Na Opolszczyźnie żadnego [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 91 zakażeniach koronawirusem na terenie kraju. W regionie nie odnotowano nowych zachorowań. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »