Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-21, 19:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W gminie Strzelce Opolskie nie dojdzie do likwidacji i łączenia wiejskich szkół. Przynajmniej na razie

Podstawówka w Rozmierce [fot. A. Pospiszyl]
Podstawówka w Rozmierce [fot. A. Pospiszyl]
Kurator oświaty nie zgodził się na zmiany w sieci szkół w gminie Strzelce Opolskie. Samorządowcy chcieli zamknąć podstawówkę w Kalinowie a uczniowie mieliby dojeżdżać do Szymiszowa. Połączone miały być szkoły w Rozmierce i Suchej. Klasy I-III miałyby mieć zajęcia w budynku w Rozmierce, starsi uczniowie – w Suchej. Brak zgody kuratora przekreśla plany gminy.
- Podjąłem decyzję, żeby zaopiniować negatywnie wniosek o te zmiany – mówi Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. - W tych szkołach uczy się dosyć spora liczba uczniów. Środowiska lokalne są bardzo zaangażowane w to, żeby jednak szkoła funkcjonowała w pełnym wymiarze. Szkoły są dobrze wyposażone. Czynnik finansowy dla mnie nie może być tym czynnikiem determinującym wydanie pozytywnej opinii.

W marcu do szkoły w Rozmierce przeprowadzono dzieci z miejscowego przedszkola, którego budynek był w fatalnym stanie technicznym. Gmina planowała przebudowę znajdującego się w szkole dawnego mieszkania nauczycielskiego na cele przedszkolne, ale już wiadomo, że miejsca będzie za mało. Przedszkole potrzebuje niemal całego parteru szkoły, poza klasą, w której urządzono salę sportową. Uczniom klas 1-8 zostają sale na piętrze.

- Sytuacja jest trudna, dla nas i dla uczniów - mówi Marzanna Staroszczyk, dyrektorka Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek. - Jesteśmy po rozmowach z panią dyrektor. Najprawdopodobniej będzie w szkole w Rozmierce dwuzmianowość. Klasy I-III na pewno będą się uczyć do południa, natomiast klasy starsze będą korzystały z tych pomieszczeń po ich opuszczeniu, myślę że do godziny 16 czy 17.

W związku z decyzją kuratora, zmiany w sieci szkół nie będą wprowadzone od 1 września. Jeśli samorządowcy będą chcieli ponownie spróbować połączyć i zamknąć niektóre wiejskiej podstawówki, następną próbę mogą podjąć za rok.
Michał Siek
Marzenna Staroszczyk

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 12:21 Zderzenie osobówki z busem obok wjazdu na A4 na DK 46 [AKTUALIZACJA] Samochód osobowy zderzył się z busem na DK 46, tuż przed wiaduktem nad autostradą A4. Jedna osoba ucierpiała w tym zdarzeniu, a służby na czas pracy strażaków… » więcej 2021-07-30, godz. 12:14 Kolizja z udziałem pijanej kierującej. Na Sosnkowskiego w Opolu najechały na siebie 4 samochody Do tego zdarzenia doszło dziś (30.07) rano przed przejściem dla pieszych na ulicy Sosnkowskiego w rejonie CH Auchan w Opolu. Jedno z aut prowadziła nietrzeźwa… » więcej 2021-07-30, godz. 11:52 Opole upamiętni 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W godzinę "W" w hołdzie bohaterom Warszawy zawyją syreny… - Powstańców trzeba upamiętniać i oczywiście z racji sytuacji robimy to z zachowaniem pewnego reżimu covidowego - powiedział w porannej Loży Radiowej RO… » więcej 2021-07-30, godz. 11:00 Rozpoczyna się międzynarodowa wystawa psów w Mosznej Od dzisiaj (30.07) w parku przy zamku w Mosznej będzie można podziwiać najpiękniejsze psie piękności. Międzynarodowa wystawa psów rasowych to wydarzenie… » więcej 2021-07-30, godz. 10:52 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 150 nowych zakażeń. W regionie zachorowała jedna osoba Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami… » więcej 2021-07-30, godz. 10:20 W sierpniu dodatkowe akcje szczepień na Opolszczyźnie. W najbliższą niedzielę będzie możliwość przyjęcia preparatu… Wojewoda Sławomir Kłosowski ma nadzieję, że do połowy sierpnia zostanie zaszczepiony milionowy mieszkaniec województwa. Na Opolszczyźnie wykonano już ponad… » więcej 2021-07-30, godz. 08:30 Remont i rozbudowa kompleksu basenowego w Namysłowie może kosztować nawet 30 milionów złotych. Miasto szuka pieniędzy… Do końca sierpnia ma być gotowa dokumentacja remontu krytej pływalni w Namysłowie. Władze miasta przymierzają się także do rozbudowy basenu letniego. » więcej 2021-07-30, godz. 08:15 Drobne inwestycje w sołectwach są potrzebne. Wiedzą o tym w gminie Strzeleczki Wakacje to w gminie Strzeleczki okres intensywnych remontów i budów. Ukończone zostały właśnie dwie mniejsze, ale oczekiwane przez mieszkańców inwestycje… » więcej 2021-07-29, godz. 20:58 Paczków balonową stolicą Polski. W najbliższych dniach w niebo wzbijać się będzie tam 14 takich konstrukcji [ZD… Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, do Paczkowa powrócił Balonowy Puchar Polski. Od dziś na niebie będzie można tam zobaczyć 14 tego… » więcej 2021-07-29, godz. 20:30 Raport dnia: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 167 nowych zakażeń. W Polsce wykonano ponad 34 miliony szczepień przeciw… Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (29.07) cztery nowe zakażenia koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 167 infekcjach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »