Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-21, 19:15 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W gminie Strzelce Opolskie nie dojdzie do likwidacji i łączenia wiejskich szkół. Przynajmniej na razie

Podstawówka w Rozmierce [fot. A. Pospiszyl]
Podstawówka w Rozmierce [fot. A. Pospiszyl]
Kurator oświaty nie zgodził się na zmiany w sieci szkół w gminie Strzelce Opolskie. Samorządowcy chcieli zamknąć podstawówkę w Kalinowie a uczniowie mieliby dojeżdżać do Szymiszowa. Połączone miały być szkoły w Rozmierce i Suchej. Klasy I-III miałyby mieć zajęcia w budynku w Rozmierce, starsi uczniowie – w Suchej. Brak zgody kuratora przekreśla plany gminy.
- Podjąłem decyzję, żeby zaopiniować negatywnie wniosek o te zmiany – mówi Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty. - W tych szkołach uczy się dosyć spora liczba uczniów. Środowiska lokalne są bardzo zaangażowane w to, żeby jednak szkoła funkcjonowała w pełnym wymiarze. Szkoły są dobrze wyposażone. Czynnik finansowy dla mnie nie może być tym czynnikiem determinującym wydanie pozytywnej opinii.

W marcu do szkoły w Rozmierce przeprowadzono dzieci z miejscowego przedszkola, którego budynek był w fatalnym stanie technicznym. Gmina planowała przebudowę znajdującego się w szkole dawnego mieszkania nauczycielskiego na cele przedszkolne, ale już wiadomo, że miejsca będzie za mało. Przedszkole potrzebuje niemal całego parteru szkoły, poza klasą, w której urządzono salę sportową. Uczniom klas 1-8 zostają sale na piętrze.

- Sytuacja jest trudna, dla nas i dla uczniów - mówi Marzanna Staroszczyk, dyrektorka Gminnego Zarządu Obsługi Jednostek. - Jesteśmy po rozmowach z panią dyrektor. Najprawdopodobniej będzie w szkole w Rozmierce dwuzmianowość. Klasy I-III na pewno będą się uczyć do południa, natomiast klasy starsze będą korzystały z tych pomieszczeń po ich opuszczeniu, myślę że do godziny 16 czy 17.

W związku z decyzją kuratora, zmiany w sieci szkół nie będą wprowadzone od 1 września. Jeśli samorządowcy będą chcieli ponownie spróbować połączyć i zamknąć niektóre wiejskiej podstawówki, następną próbę mogą podjąć za rok.
Michał Siek
Marzenna Staroszczyk

Wiadomości z regionu

2021-05-11, godz. 21:00 Raport dnia: 85 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. W regionie zmarło 11 chorych [INFOGRAFIKA] 85 zakażeń koronawirusem i śmierć 11 chorych potwierdzono dziś (11.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 3098… » więcej 2021-05-11, godz. 19:00 Namysłów chce ograniczyć hałas w centrum miasta. Pomóc w tym mają przeszkody na drodze i zmieniona organizacja r… Namysłowski magistrat chce zniechęcić kierowców do zbyt szybkiej jazdy w ścisłym centrum miasta. Pomóc w tym ma zmieniona organizacja ruchu i dodatkowe… » więcej 2021-05-11, godz. 18:15 Wóz za ponad milion zastąpi 36-letni samochód, który nadal służy zawodowym strażakom Milion 200 tysięcy złotych ma kosztować nowy ciężki wóz bojowy, który stanie w garażu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2021-05-11, godz. 18:00 Zasiali łąkę kwietną i do tego samego namawiają innych Łąka kwietna, lekcje dla dzieci o owadach i gigantyczna kolorowanka na ścianie przystanku autobusowego powstały w Gąsiorowicach, w gminie Jemielnica. Wszystko… » więcej 2021-05-11, godz. 17:30 Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to… Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła… » więcej 2021-05-11, godz. 17:20 Opole: kolizja na ulicy Strzeleckiej. Nie ma już utrudnień Do tego zdarzenia doszło w rejonie skrzyżowania Strzeleckiej z ulicą Morcinka. Osobowy opel zderzył się z dostawczym iveco. » więcej 2021-05-11, godz. 16:55 Powrót do szkół bez kartkówek i sprawdzianów w pierwszym tygodniu. "Uczniowie mają czuć się bezpiecznie i swob… Tydzień temu do szkolnych ławek wrócili najmłodsi uczniowie podstawówek z klas I-III. W poniedziałek 17 maja wrócą z kolei uczniowie starszych klas oraz… » więcej 2021-05-11, godz. 13:45 Na Opolszczyźnie szukają skamieniałości prehistorycznych zwierząt. Tym razem nie w Krasiejowie, a w Kocurach. "Przyjeżdżamy… Kocury koło Dobrodzienia stały się 'kopalnią' odkryć paleontologów. Badacze po raz kolejny zawitali do tej miejscowości i poszukują nowych szczątków… » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: strażacy od rana usuwają zniszczenia wywołane silnym wiatrem Mocno wieje w stolicy regionu. Do godziny 13.00 strażacy otrzymali trzy zgłoszenia, które spowodowane były silnym wiatrem. » więcej 2021-05-11, godz. 13:40 Opole: zaginął Daniel Paluch. Policja prosi o pomoc Policjanci z Opola poszukują 22-letniego Daniela Palucha. Mężczyzna 6 maja wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił. Nie nawiązał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »