Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-15, 20:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: od wtorku w Toropolu w Opolu rusza punkt szczepień powszechnych [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz hakan german z Pixabay]
Zdjęcie poglądowe [źródło: Obraz hakan german z Pixabay]
Koronawirus w Polsce stan na 15 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 15 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
15 zgonów i 638 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 130 kolejnych infekcjach i śmierci 682 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 507 osób.
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego na Opolszczyźnie mamy 15 przypadków śmiertelnych. To 4 mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, 3 osoby w powiecie krapkowickim, a po 2 zgony odnotowano w Opolu, powiecie kluczborskim i strzeleckim. Po 1 osobie zmarło w powiecie prudnickim i głubczyckim.

Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie ma powiat nyski (116), Opole (104) i powiat opolski (77). W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim zaraziły się 64 osoby, w brzeskim 63, w strzeleckim 41, a w krapkowickim 36. Kolejne zakażenia dotyczą powiatu kluczborskiego (32), prudnickiego (28), oleskiego (27) i namysłowskiego (16).

W skali kraju najwięcej nowych infekcji jest w województwie śląskim (3142), mazowieckim (2555) i wielkopolskim (2495).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 2 642 242. Do tej pory zmarło 60 612 osób, a wyzdrowiało 2 238 638. W szpitalach pozostaje 33 253 pacjentów, z czego 3443 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 766 łóżek i 70 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 418, a respiratorów 35.

180 osób na godzinę i 1800 podanych szczepionek każdego dnia. Takie mają być możliwości pilotażowego punktu szczepień powszechnych, który powstaje w obiekcie sztucznego lodowiska Toropol w Opolu. Dzisiaj (15.04) zostaną rozstawione meble i podłączone komputery, a gotowych jest już dwanaście boksów, w tym dwa rezerwowe. Liczba szczepionych osób w dużym stopniu będzie zależeć od dostaw preparatów. Prof. Tomasz Halski, koordynujący prace w Toropolu, dodaje, że nie ma jeszcze informacji, której firmy szczepionki zostaną dostarczone.

Szczegóły funkcjonowania pilotażowego punktu szczepień powszechnych w opolskim Toropolu były tematem narady w urzędzie wojewódzkim. Oprócz wojewody, wziął w niej udział prezydent Opola, komendanci służb mundurowych, przedstawiciele służby medycznej i gospodarze Toropolu. - Inspektor dr Rafał Kochańczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Opolu, zaproponował utworzenie stałego posterunku w punkcie szczepień - mówił wojewoda Sławomir Kłosowski. Dodatkowo wojewoda ustalił z Krzysztofem Kędrykiem, Opolskim Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, że przy szczepieniu będą obecni strażacy z uprawnieniami ratownika medycznego.

Uruchomienie punktu szczepień w Hali Nysa nastąpi później, niż zakładano. Pierwsi pacjenci będą mogli przyjąć tam specyfik najprawdopodobniej za około miesiąc. Zapowiedzi o prawdopodobnym uruchomieniu punktu 19 kwietnia pojawiły się przed kilkoma dniami na stronie internetowej nyskiego magistratu, który udostępnia na ten cel obiekt. Do tej pory jednak w Hali Nysa nie pojawiła się infrastruktura umożliwiająca prowadzenie akcji szczepień. Obsługą punktu w hali ma zajmować się spółka Optima Medycyna. Jej prezes Adam Szlęzak zapowiada, że gotowość mają osiągnąć po majowym weekendzie. Jak przekazują nam władze spółki, szczepienia ruszą najprawdopodobniej w okolicach 10 maja. W Hali Nysa ma funkcjonować 10 stanowisk, a dziennie preparat będzie mogło przyjąć tam 1000 pacjentów.

Na Opolszczyźnie nadal działają trzy izolatoria dla chorych na COVID-19. To miejsca, gdzie osoby zakażone koronawirusem, a niewymagające leczenia szpitalnego, mogą spędzić okres choroby i nie zakażać domowników. W sumie do dyspozycji mieszkańców Opolszczyzny jest 68 miejsc.

Od poniedziałku (19.04) przedszkola i żłobki zostaną ponownie otwarte. Opolskie placówki szykują się na powrót dzieci. Z możliwości powrotu maluchów do żłobków i przedszkoli cieszą się rodzice. Wielu przyznaje, że czeka jeszcze na powrót starszych dzieci do nauki stacjonarnej. Ponowne otwarcie żłobków i przedszkoli oznacza, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci uczęszczających do tych placówek będzie wypłacany do 18 kwietnia. Świadczenie będzie nadal przysługiwać, gdy żłobek lub przedszkole zostanie zamknięte w związku z wystąpieniem przypadków zakażeń koronawirusem.

Koronawirus w Polsce stan na 15 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Koronawirus w Polsce stan na 15 kwietnia [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-06-22, godz. 22:15 Raport dnia: w regionie potwierdzono jedno nowe zakażenie COVID-19. Coraz mniej pacjentów trafia do szpitala tymczasowego… Tylko jeden nowy przypadek zakażenia koronawirusem potwierdzono dziś (22.06) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-06-22, godz. 21:15 Policjant miał brutalnie pobić żonę podczas rodzinnej imprezy. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Brzegu Prokuratura Rejonowa w Brzegu prowadzi postępowanie w sprawie policjanta, który miał brutalnie pobić swoją żonę podczas rodzinnej imprezy. Przyjęcie zorganizowano… » więcej 2021-06-22, godz. 21:00 Opole doceniło najlepszych uczniów. Za nami Gala Opolskich Orłów Stu najlepszych uczniów szkół podstawowych i średnich z Opola otrzymało wyróżnienia za osiągnięcia naukowe. Za nami Gala Opolskich Orłów. Charakterystyczne… » więcej 2021-06-22, godz. 20:50 IV Gala Opolszczyzna Aktywnie Społecznie. Z opóźnieniem, ale nagrodzono społeczników roku 2019 Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrowie laureatem Opolskiej Niezapominajki 2019. To nagroda dla najlepszej organizacji pozarządowej w regionie. Podczas IV Gali… » więcej 2021-06-22, godz. 20:30 "Kolejne łatanie nie ma sensu". Obwodnica północna Opola doczeka się gruntownego remontu Do końca roku obwodnica północna Opola między skrzyżowaniem z ulicą Luboszycką a wiaduktem kolejowym będzie wyremontowana. To kilometrowy odcinek, który… » więcej 2021-06-22, godz. 19:40 Zamieszanie wokół muralu upamiętniającego powstania śląskie w Łubnianach. Wójt zapowiada interwencje u szefostwa… Konflikt wokół muralu w Łubnianach, który ma upamiętniać polskiego bohatera powstań śląskich ppor. Teodora Lelka. Miał pojawić się na ścianie szkoły… » więcej 2021-06-22, godz. 19:30 Część brzeskich radnych zarzuca burmistrzowi obraźliwe wpisy w internecie. "Staram się kontrolować i nikogo nie … Czy burmistrz Brzegu stosuje obraźliwy język we wpisach na portalach społecznościowych? Takie zarzuty kieruje w jego stronę część miejskich radnych, którym… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Będą duże zmiany organizacji ruchu na 1 Maja w rejonie centrum przesiadkowego Opole Główne. Inaczej pojadą też … Uwaga kierowcy, duże zmiany w centrum Opola. Od poniedziałku (28.06) zamknięty zostanie fragment ulicy 1 Maja. Dotyczy to odcinka od styku z Armii Krajowej… » więcej 2021-06-22, godz. 18:30 Policyjna akcja "Bezpieczny rowerzysta" już jutro w regionie. By jednośladem dojechać bezpiecznie do celu Letnia aura oraz rosnąca liczba ścieżek rowerowych powodują, że coraz więcej mieszkańców Opolszczyzny przesiada się z samochodu na rower. Niestety użytkownicy… » więcej 2021-06-22, godz. 17:30 Tomasz Grodzki przyjechał do Kędzierzyna-Koźla. Marszałek senatu rozmawiał o porcie Przyszłość kozielskiego portu i wstrzymanie budowy terminala przeładunkowego były głównymi tematami omawianymi podczas dzisiejszej (22.06) wizyty marszałka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »