Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-13, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Ponad 50 dolegliwości jest już na liście powikłań po zakażeniu koronawirusem. To problemy fizyczne i psychiczne

Rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalu ZOZ Głuchołazy [fot. Daniel Klimczak]
Rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalu ZOZ Głuchołazy [fot. Daniel Klimczak]
Coraz więcej osób skarży się na powikłania wynikające z przechorowania koronawirusa. Wśród dolegliwości są nie tylko bóle mięśni czy głowy i ogólne osłabienie.
Specjaliści mówią o zauważalnych problemach z równowagą oraz koordynacją, ale też o lękach i objawach depresji.

- Wcześniej myśleliśmy, że powikłania dotykają tylko osób, które ciężko przechorowały COVID-19 i przebywały w szpitalu - mówi prof. Jan Szczegielniak, kierownik Katedry Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

- Okazuje się, że dotyczy to także osób, które przeszły zakażenie skąpoobjawowo. Objawy dotyczą tak wielu aspektów i jest ich tak wiele, że trudno wszystkie wymieniać. Aktualnie mówimy już o ponad 50 powikłaniach, które znamy i one najczęściej pojawiają się u osób.

Zdaniem księdza prof. Zygfryda Glaesera z Instytutu Naukowo-Badawczego księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim, gdzie rehabilituje się ozdrowieńców trudno powiedzieć, czy łatwiej leczy się powikłania fizyczne, czy psychiczne.

- To jest ogromnie ważne, by w sposób indywidualny podejść do każdego pacjenta, starać się sprecyzować indywidualną terapię dla każdego. Oczywiście są elementy wspólne i one wiążą się z układem oddechowym, tlenoterapią, ale też ze stymulacją układu oddechowego. Do tego dochodzą różnorakie ćwiczenia oddechowe.

Jak dodaje dr Grzegorz Biliński, specjalista fizjoterapii i członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, wielu ozdrowieńców może mieć problemy z sercem. - Takie osoby nie powinny szybko wracać do wysiłku fizycznego - podkreśla.

- Szczególnie, jeśli dana osoba nie miała badania kardiologicznego i nie ma dostępu do takiego badania w postaci rezonansu serca lub nawet podstawowego EKG z USG serca. Takie osoby pozostające w domu nie powinny wykonywać zbyt dużego wysiłku fizycznego przez co najmniej trzy miesiące od wyzdrowienia.

Dodajmy, powikłania dotykają coraz młodszych osób, często w wieku 20-30 lat.
Jan Szczegielniak
Zygfryd Glaeser
Grzegorz Biliński

Wiadomości z regionu

2021-12-09, godz. 08:09 Strzelce Opolskie: coraz więcej wiadomo o tym, kim byli skazani pochowani na cmentarzu więziennym Naukowcy ustalili tożsamość 54 z 71 osób, których szczątki ekshumowano latem tego roku z terenu byłego cmentarza więziennego w Strzelcach Opolskich. Po… » więcej 2021-12-09, godz. 08:00 Bierawa: w tym roku umowa, w przyszłym remonty dróg Jeszcze w tym miesiącu gmina Bierawa będzie mogła pochwalić się podpisanymi umowami na remonty dwóch dróg gminnych: w Goszycach i Starym Koźlu. Drogowcy… » więcej 2021-12-08, godz. 20:15 Zielone Feniksy rozdane w Opolu. To statuetki i wyróżnienia za działania ekoenergetyczne Statuetki i wyróżnienia Zielonego Feniksa wręczono w Opolu podczas trzynastej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. » więcej 2021-12-08, godz. 19:50 Raport dnia. W całej Polsce zmarło 592 zarażonych i jest ponad 28,5 tysiąca nowych infekcji [INFOGRAFIKA] 32 zgony osób zarażonych koronawirusem i 827 nowych infekcji potwierdzono na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28 542 kolejnych zakażeniach… » więcej 2021-12-08, godz. 19:00 Gogolin: stare wysypisko chcą przerobić na "zielone płuca" miasta 20-hektarowy teren leżący teraz odłogiem ma się stać nowymi, zielonymi płucami Gogolina. Samorządowcy chcą go zagospodarować, żeby stworzyć kolejne… » więcej 2021-12-08, godz. 17:40 Nie straszne im nawet wysokie kary. Kłusownicy dają o sobie znać szczególnie o tej porze roku Choć kary są coraz bardziej dotkliwe, to oni nie rezygnują. Na opolskich akwenach mnożą się przypadki kłusownictwa. Z jednej strony złodzieje zarzucają… » więcej 2021-12-08, godz. 16:55 Noga z gazu, koncentracja i czujność. Policja przypomina, że zima wymaga od kierowców innego stylu jazdy Opolska policja apeluje do kierowców o ostrożniejszy sposób jazdy w związku z zimowymi warunkami na drogach. » więcej 2021-12-08, godz. 16:20 Częściowo zdalne nauczanie w namysłowskich szkołach od 13 grudnia. W Opolu 661 uczniów na kwarantannie [LISTA] Namysłowskie szkoły ponadpodstawowe przejdą częściowo na zdalny tryb nauczania od 13 grudnia. 681 przedszkolaków i uczniów z dziesięciu szkół i czterech… » więcej 2021-12-08, godz. 15:45 Pożar zabudowań gospodarczych w Stroszowicach w powiecie brzeskim W Stroszowicach w powiecie brzeskim doszło do pożaru stodoły. Na miejscu z ogniem, który objął cały budynek, walczy 6 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-12-08, godz. 15:20 Kolejna seniorka uwierzyła oszustom, że córka spowodowała wypadek. Mieszkanka Paczkowa straciła 36 tysięcy złot… Niemal 36 tysięcy złotych straciła 88-letnia mieszkanka gminy Paczków, bo myślała, że pomaga swojej córce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »