Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-13, 07:15 Autor: Witold Wośtak

Ponad 50 dolegliwości jest już na liście powikłań po zakażeniu koronawirusem. To problemy fizyczne i psychiczne

Rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalu ZOZ Głuchołazy [fot. Daniel Klimczak]
Rehabilitacja pulmonologiczna w szpitalu ZOZ Głuchołazy [fot. Daniel Klimczak]
Coraz więcej osób skarży się na powikłania wynikające z przechorowania koronawirusa. Wśród dolegliwości są nie tylko bóle mięśni czy głowy i ogólne osłabienie.
Specjaliści mówią o zauważalnych problemach z równowagą oraz koordynacją, ale też o lękach i objawach depresji.

- Wcześniej myśleliśmy, że powikłania dotykają tylko osób, które ciężko przechorowały COVID-19 i przebywały w szpitalu - mówi prof. Jan Szczegielniak, kierownik Katedry Fizjoterapii Klinicznej Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

- Okazuje się, że dotyczy to także osób, które przeszły zakażenie skąpoobjawowo. Objawy dotyczą tak wielu aspektów i jest ich tak wiele, że trudno wszystkie wymieniać. Aktualnie mówimy już o ponad 50 powikłaniach, które znamy i one najczęściej pojawiają się u osób.

Zdaniem księdza prof. Zygfryda Glaesera z Instytutu Naukowo-Badawczego księdza Sebastiana Kneippa w Kamieniu Śląskim, gdzie rehabilituje się ozdrowieńców trudno powiedzieć, czy łatwiej leczy się powikłania fizyczne, czy psychiczne.

- To jest ogromnie ważne, by w sposób indywidualny podejść do każdego pacjenta, starać się sprecyzować indywidualną terapię dla każdego. Oczywiście są elementy wspólne i one wiążą się z układem oddechowym, tlenoterapią, ale też ze stymulacją układu oddechowego. Do tego dochodzą różnorakie ćwiczenia oddechowe.

Jak dodaje dr Grzegorz Biliński, specjalista fizjoterapii i członek Krajowej Rady Fizjoterapeutów, wielu ozdrowieńców może mieć problemy z sercem. - Takie osoby nie powinny szybko wracać do wysiłku fizycznego - podkreśla.

- Szczególnie, jeśli dana osoba nie miała badania kardiologicznego i nie ma dostępu do takiego badania w postaci rezonansu serca lub nawet podstawowego EKG z USG serca. Takie osoby pozostające w domu nie powinny wykonywać zbyt dużego wysiłku fizycznego przez co najmniej trzy miesiące od wyzdrowienia.

Dodajmy, powikłania dotykają coraz młodszych osób, często w wieku 20-30 lat.
Jan Szczegielniak
Zygfryd Glaeser
Grzegorz Biliński

Wiadomości z regionu

2021-06-17, godz. 18:58 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet. "Nie mam sobie nic do zarzucen… - Decyzja radnych jest niesprawiedliwa - tak wynik dzisiejszych (17.06) głosowań w sprawie wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu… » więcej 2021-06-17, godz. 18:45 Nie tędy droga! Samochodem na wyspę Bolko w Opolu przez most dla pieszych i rowerzystów Wjechać samochodem na most przeznaczony dla pieszych i rowerzystów? Żaden problem. Do takiej sytuacji doszło na moście im. Ireny Sendlerowej w Opolu, który… » więcej 2021-06-17, godz. 18:43 Mieszkańcy bloku w Nowych Gołuszowicach apelują o pomoc. Kto posprząta mieszkanie po zmarłym lokatorze? "Jak przychodzi… W jednym z budynków mieszkalnych w Nowych Gołuszowicach przez kilka dni leżało ciało zmarłego mężczyzny. - Od tego czasu w całym bloku unosi się fetor… » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Burmistrz Brzegu nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium za ubiegłoroczny budżet Burmistrz Brzegu bez wotum zaufania i absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu. Decyzję w tej sprawie podjęli dziś (17.06) miejscy radni. » więcej 2021-06-17, godz. 18:00 Dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Startuje nowa kampania Centrum Informacyjno-Edukacyjnego "Senior" w Opolu Napis senior na żółtym tle ozdobiony zielonymi elementami - tak prezentuje się specjalna naklejka dla opolskich seniorów-kierowców. Oznaczenie warto umieścić… » więcej 2021-06-17, godz. 17:30 Na nyski rower miejski trzeba będzie poczekać jeszcze 2 lata Mieszkańcy Nysy muszą jeszcze poczekać na uruchomienie systemu rowerów miejskich. Pierwsze stacje z jednośladami pojawią się w mieście najprawdopodobniej… » więcej 2021-06-17, godz. 17:18 Między Smarchowicami Wielkimi a Namysłowem wprowadzono kolejne wahadło Na drodze krajowej 39 pojawiły się kolejne utrudnienia dla kierowców. W związku z przebudową skrzyżowania DK 39 z drogą wojewódzką 454 w Smarchowicach… » więcej 2021-06-17, godz. 16:01 Do wieczora można zaszczepić się przeciw COVID-19 na Uniwersytecie Opolskim. "Lepszy jeden dzień bólu ręki, niż… Trwa jednodniowa akcja szczepień przeciwko koronawirusowi w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2021-06-17, godz. 16:00 Zabójstwo w Kluczborku. 32-latka ugodziła nożem partnera, przyznała się do zbrodni Zarzut zabójstwa usłyszała 32-letnia mieszkanka Kluczborka po odnalezieniu zwłok mężczyzny w jednym z mieszkań w mieście. » więcej 2021-06-17, godz. 14:59 Miliony na fotowoltaikę w Opolu. Chodzi o oszczędności w... parafii katedralnej Ponad 4 miliony złotych otrzymała parafia katedralna w Opolu na termomodernizację 4 obiektów. Dotyczy to Katedry Opolskiej, Domu Parafialnego, plebanii i kościoła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »