Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-08, 14:41 Autor: Witold Wośtak

Posłowie Platformy Obywatelskiej mówią o załamaniu się systemu zdrowia i krytykują rząd. V. Porowska odpowiada: stara i zgrana płyta

R. Wilczyński, T. Kostuś i R. Miller [fot. Witold Wośtak]
R. Wilczyński, T. Kostuś i R. Miller [fot. Witold Wośtak]
"Rolą merytorycznej opozycji jest alarmowanie społeczeństwa o nieprawidłowościach i błędnych decyzji władzy". Tymi słowami opolscy posłowie Platformy Obywatelskiej rozpoczęli dzisiejszą (08.04) konferencję na temat stanu służby zdrowia w regionie.
Padły między innymi słowa o nieprzygotowaniu Polski przez rząd Zjednoczonej Prawicy do drugiej i trzeciej fali pandemii oraz załamaniu się systemu zdrowia. Opolski Zespół Parlamentarny spotkał się niedawno z wojewodą Kłosowskim.

- Pytaliśmy, co dzieje się w opolskiej służbie zdrowia i na ile system jest jeszcze wydolny - mówi Tomasz Kostuś, chwaląc jednak wojewodę.

- Te pierwsze decyzje należy uznać za pozytywne. Mówię nie tylko o swoim zdaniu, ale wszystkich uczestników spotkania. Widać otwarcie na samorządy, chęć współpracy ze środowiskiem akademickim - w szczególności z Uniwersytetem Opolskim. Poza tym doceniamy fakt, że wojewoda zajmuje się walką z pandemią, a nie wojowaniem z posłami opozycji.

Jednym z elementów programu Platformy Obywatelskiej, pt. "Uzdrowimy Polskę" była propozycja "stu białych szpitali". - One byłyby przeznaczone do leczenia pacjentów niecovidowych - zaznacza poseł Ryszard Wilczyński.

- Ich celem miało być leczenie wszystkich potrzebujących - bez limitów. Brak realizacji tego postulatu spowodował, że aktualnie mamy olbrzymie zaległości. Każdy z nas w tej chwili zna lub przynajmniej jest w stanie wskazać na osobę, która zmarła, bo nie doczekała się pomocy we właściwym czasie. Było za późno na operację lub spóźniono się z diagnostyką.

Rajmund Miller zaznacza, że przez trzy ostatnie lata zmarło najwięcej Polaków od czasów II Wojny Światowej. - Do dziś nie mamy odpowiedzi, czy rząd zamierza upaństwowić całą służbę zdrowia - podkreśla.

- Czy faktycznie, tak jak docierają do nas informacje w Sejmie, rząd zamierza upaństwowić służbę zdrowia i przejąć szpitale samorządowe, pozostawiając długi dla samorządów? Obawiamy się również, że państwo będzie chciało położyć rękę na pieniądzach z Unii Europejskiej. Wówczas takie województwa jak nasze znajdą się w bardzo trudnej sytuacji.

Violetta Porowska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz szefowa opolskich struktur partii, nazywa wszystkie zarzuty "zgraną płytą", czyli nieustającą krytyką wszystkiego.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości wydaje miliardy złotych, żeby polski system ochrony zdrowia udźwignął nie tylko problemy związane z leczeniem pacjentów covidowych, ale również pacjentów z innymi schorzeniami. To właśnie rząd kupił szczepionki, dzięki którym Polacy są teraz szczepieni w trybie szybszym niż na przykład sąsiedzi za zachodnią miedzą.

Podczas konferencji prasowej posłowie PO cieszyli się, że do programu szczepień masowych zaangażowano samorządy.
Tomasz Kostuś
Ryszard Wilczyński
Rajmund Miller
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 14:30 Alkohol i nadmierna prędkość - w weekend na opolskich drogach policja zatrzymała kierowców rażąco łamiących p… Prudniccy policjanci w miniony weekend zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe. Niechlubnym rekordzistą okazał się… » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej 2021-04-12, godz. 13:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 12:00 Raport MZ: ponad 12 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i blisko 300 w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że minionej doby w kraju koronawirusem zakaziło się 12 013 osób. Na Opolszczyźnie odnotowano 293 nowe infekcje. » więcej 2021-04-12, godz. 11:47 Spowodował kolizję i próbował uciekać. Policjanci z Krapkowic zatrzymali kierowcę na "podwójnym gazie" Policjanci z Krapkowic zatrzymali 41-latka, który 10 kwietnia spowodował kolizję i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Mężczyzna wyjeżdżając z parkingu… » więcej 2021-04-12, godz. 09:40 Marcin Ociepa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: "Nie tworzymy alternatywnej dla PiS większości" - Rozmowy z Pawłem Kukizem cały czas są prowadzone, dotyczą wybranych aspektów i są bliskie zakończenia z uzyskaniem konsensusu - przyznał w porannej Loży… » więcej 2021-04-12, godz. 09:29 Wypuścili do stawu w Dobrej ponad 400 kilogramów ryb Ponad 400 kilogramów żywych ryb zostało wpuszczonych do stawu w Dobrej, w gminie Strzeleczki. To miejsce bardzo lubiane przez wędkarzy, ale także cel spacerów… » więcej 2021-04-12, godz. 09:06 Synoptycy ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu na południu województwa Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ostrzega przed możliwymi opadami śniegu w powiatach nyskim i prudnickim, co w godzinach popołudniowych… » więcej 2021-04-12, godz. 07:03 Pożar w gospodarstwie w Kujakowicach Górnych. Nocna akcja strażaków trwała cztery godziny [ZDJĘCIA] Dziesięć zastępów straży pożarnej brało udział w nocnej akcji gaszenia pożaru budynku gospodarczego w Kujakowicach Górnych w powiecie kluczborskim. Strażacy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »