Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-03, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Kolejny sukces hodowlany opolskiego ZOO. W ogrodzie urodziła się druga w tym roku antylopa bongo górskiego

W opolskim ZOO na świat przyszła samica antylopy bongo górskiego [fot. ZOO Opole]
W opolskim ZOO na świat przyszła samica antylopy bongo górskiego [fot. ZOO Opole]
W opolskim ZOO na świat przyszła samica antylopy bongo górskiego [fot. ZOO Opole]
W opolskim ZOO na świat przyszła samica antylopy bongo górskiego [fot. ZOO Opole]
W opolskim ZOO na świat przyszła samica antylopy bongo górskiego [fot. ZOO Opole]
W opolskim ZOO na świat przyszła samica antylopy bongo górskiego [fot. ZOO Opole]
W opolskim ZOO na świat przyszła antylopa bongo górskiego. Młody samiec to już drugi przedstawiciel gatunku urodzony w tym roku w stolicy regionu.
Pojawienie się nowego mieszkańca w opolskim ogrodzie zoologicznym to spory sukces. Jak zauważa asystent działu hodowlanego ZOO Mariusz Włodarczyk, rozmnażanie tych antylop w niewoli jest niezwykle trudne.

- W polskich ogrodach zoologicznych bongo jest raptem 13. Są to antylopy leśne, których w naturze człowiek nie jest w stanie zobaczyć, bo one żyją w leśnych gęstwinach. Do tego mają świetny słuch, no i są płochliwe, więc w ogrodzie zoologicznym trzeba włożyć bardzo dużo pracy, żeby stworzyć im warunki, aby chciały się rozmnażać - wyjaśnia.

Aby tak się stało, ogród zapewnił zwierzętom podłoże z naturalnej ściółki leśnej oraz odpowiednie zadrzewienie wybiegów. Nie mniej ważna była też codzienna praca opiekunów, którzy stale doglądali swoich podopiecznych.

W najbliższym czasie młode będą razem z matkami łączone w celu socjalizacji. Wszystko po to, by stworzyć grupę mogącą później razem chodzić po wybiegu.

Przypomnijmy, że pierwsza urodzona w Opolu samica przyszła na świat 27 stycznia. Zarówno ona, jak i jej młodszy kolega rozwijają się prawidłowo.

Dorosłe osobniki bongo górskiego osiągają wagę dochodzącą nawet do 400 kilogramów. To gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Ich liczbę na wolności określa się na około 80 osobników.
Mariusz Włodarczyk

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 07:20 Agata Ozdoba-Błach przegrała ćwierćfinał w Tokio. Ma jeszcze szansę na brąz Pochodząca z Opola judoczka Agata Ozdoba-Błach przegrała po dogrywce z Włoszką Marią Centracchio w ćwierćfinale turnieju kategorii do 63. kilogramów podczas… » więcej 2021-07-26, godz. 22:21 W słowackich Tatrach znaleziono ciało najprawdopodobniej polskiego turysty Poszukiwania zaginionego polskiego turysty zakończone - przekazało słowackie, górskie pogotowie ratunkowe. » więcej 2021-07-26, godz. 21:00 Raport dnia: jedno zakażenie koronawirusem w regionie. Rząd apeluje o zaszczepienie się Jedno zakażenie koronawirusem zostało minionej doby potwierdzone na Opolszczyźnie, a konkretnie w powiecie brzeskim. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że w… » więcej 2021-07-26, godz. 20:45 W Baborowie powstał hotelik dla zwierzaków "Poczekalnia". Ma pomóc w znalezieniu nowych właścicieli dla bezpańskich… Gmina Baborów uruchomiła hotelik dla zwierząt. Nazywa się 'Poczekalnia', bo tam właśnie bezpańskie psy czekają na nowych właścicieli. Czekają dokładnie… » więcej 2021-07-26, godz. 19:58 "To skandal". Janusz Kowalski o głosie "na nie" Ryszarda Galli w sprawie odbudowy Pałacu Saskiego W piątek (23.07) Sejm uchwalił ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy… » więcej 2021-07-26, godz. 19:15 Uwaga! Pojawili się oszuści metodą "na skarbówkę" Otrzymałeś SMS-a z informacją o nieopłaconym podatku? Nie reaguj na jego treść, ani odnośniki w nim zawarte. Możesz stracić oszczędności całego życia… » więcej 2021-07-26, godz. 19:04 Wypadek z udziałem motocyklisty na DK 39 Około godziny 16.00 między Namysłowem a Kamienną, w ciągu DK 39 samochód osobowy zderzył się z motocyklem. » więcej 2021-07-26, godz. 19:00 Będzie kolejny etap rewitalizacji sali rajców w brzeskim ratuszu. Wewnątrz pojawi się również dodatkowe wyposaż… Sala rajców w brzeskim ratuszu przejdzie dalszą rewitalizację. Trwa postępowanie przetargowe mające wyłonić wykonawcę kolejnego etapu prac, dzięki którym… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Ryszard Galla zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych mediów Poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla od dłuższego czasu zabiega o obecność członków mniejszości w radach programowych tych ośrodków medialnych… » więcej 2021-07-26, godz. 18:00 Przyrodnicy i wolontariusze policzyli susły w Kamieniu Śląskim. Łąkę w okolicy lotniska zamieszkuje 315 gryzoni 315 susłów moręgowanych zamieszkuje łąki w okolicy lotniska w Kamieniu Śląskim w gminie Gogolin. Tak wynika z szacunków wolontariuszy Polskiego Towarzystwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »