Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-31, 16:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nieznani sprawcy niszczą małą infrastrukturę w w gminach Cisek i Reńska Wieś. Samorządy chcą zamontować monitoring

Zniszczone budki - elementy gry terenowej "Śladami utopca" [fot. archiwum LGD Eurocountry]
Zniszczone budki - elementy gry terenowej "Śladami utopca" [fot. archiwum LGD Eurocountry]
Zniszczone budki - elementy gry terenowej "Śladami utopca" [fot. archiwum LGD Eurocountry]
Zniszczone budki - elementy gry terenowej "Śladami utopca" [fot. archiwum LGD Eurocountry]
Zniszczone budki - elementy gry terenowej "Śladami utopca" [fot. archiwum LGD Eurocountry]
Zniszczone budki - elementy gry terenowej "Śladami utopca" [fot. archiwum LGD Eurocountry]
Drewniane budki będące elementem gry terenowej „Śladami utopca” zostały zdewastowane zaledwie kilka dni po ich zamontowaniu. Wandale szczególnie aktywni są w Długomiłowicach w gminie Reńska wieś i w Sukowicach w gminie Cisek. W tej drugiej miejscowości od momentu zbudowania wiaty przy ścieżce rowerowej zniszczenia są notoryczne.
- Bardzo dużo osób zaczęło brać udział w naszej grze terenowej, ale budki z pieczątkami w dwóch miejscach niemal od razu zostały zniszczone. Inne rzeczy też zdewastowano – mówi Aleksandra Szlagowska z Lokalnej Grupy Działania Eurocountry. - Chociażby w Sukowicach powstała fajna wiata przy ścieżce rowerowej. W sezonie ta ścieżka jest uczęszczana przez wielu ludzi i nikt z nich nie zostawia tam takiej góry śmieci, jakie zostają po popołudniowych czy wieczornych imprezkach. Nikt z nich nie wpadnie także na pomysł, żeby coś porysować, zdewastować, pociąć kable…

Problem z wandalami w Sukowicach nie jest niestety nowy. Jak mówi wójt gminy Cisek Rajmund Frischko, regularnie dochodzi do zniszczeń – malowane są stoły, uszkodzony został bujak dla dzieci, dewastowane urządzenia na placu zabaw.

- Plac zabaw i wiata znajdują się w spokojnym, ustronnym miejscu i nie wszyscy z tego korzystają w dobrym celu – mówi Rajmund Frischko. - Podjęliśmy decyzję, że jedynym rozwiązaniem jest zamontowanie monitoringu, który mam nadzieję odstraszy wandali. Nie chodzi o to, żeby obserwować ludzi jak wielki brat. W momencie gdy coś się dzieje, przyjeżdża policja, sprawdzamy monitoring i szukamy sprawców.

Policja może ścigać sprawców zniszczenia mienia jeśli właściciel uszkodzonych rzeczy złoży zawiadomienie. Wandalom grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Aleksandra Szlagowska
Rajmund Frischko

Wiadomości z regionu

2021-09-27, godz. 15:00 Podanie strzykawką leku do oka - startuje nowatorski program leczenia cukrzyków. Będzie prowadzony w dwóch szpitalach… Dwa szpitale w województwie- placówki w Kędzierzynie-Koźlu i Nysie - będą prowadzić nowatorski program leczenia pacjentów cierpiących na cukrzycowy obrzęk… » więcej 2021-09-27, godz. 14:44 Kolejni nietrzeźwi kierujący wyeliminowani dzięki obywatelskim zatrzymaniom Do kolejnych obywatelskich ujęć nietrzeźwych kierowców doszło w miniony weekend na drogach Opolszczyzny. Ich jazda wzbudziła podejrzenia u świadków, a… » więcej 2021-09-27, godz. 14:17 Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej wzbogaciło się o największą lampę rentgenowską na świecie [FI… Jedna z największych lamp rentgenowskich na świecie trafiła do Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej. Lampa została wyprodukowana w latach trzydziestych… » więcej 2021-09-27, godz. 14:15 Ci uczniowie wiedzą, jakie niebezpieczeństwa czekają na nich w szkole i poza nią! Jak prawidłowo przechodzić przez pasy, jak bezpiecznie się bawić - to wiedzą uczniowie klas pierwszych i drugich szkół podstawowych w regionie. W Wojewódzkim… » więcej 2021-09-27, godz. 13:16 Duże zaskoczenie i wielka niewiadoma. Tak opolscy działacze Mniejszości Niemieckiej komentują wybory w Niemczech - Mamy do czynienia z historyczną porażką CDU/CSU - tak wczorajsze (26.09) wybory w Niemczech ocenia Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-09-27, godz. 12:29 Kompletnie pijany mężczyzna wybrał się do sklepu na motorowerze. Teraz czeka go wyjazd... do sądu 43-latkowi za jazdę po pijanemu grozi kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. » więcej 2021-09-27, godz. 12:14 Pożar poddasza. Jedna osoba została ranna 6 jednostek straży pożarnej zostało zaalarmowanych po tym, jak dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze poddasza w jednym z budynków przy ul. Habryki w Strzelcach… » więcej 2021-09-27, godz. 11:45 Stracili prawie 2 tysiące złotych, bo chcieli kupić meble ogrodowe w wyjątkowo atrakcyjnej cenie Skusiła ich atrakcyjna cena mebli ogrodowych, dziś nie mają ani pieniędzy, ani opłaconego towaru. Małżeństwo z powiatu brzeskiego dało się oszukać w… » więcej 2021-09-27, godz. 11:41 Rodziny zastępcze z całego województwa spotkały się w Wysokiej W miniony weekend po raz pierwszy na terenie powiatu głubczyckiego odbyło się Regionalne Spotkanie Rodzin Zastępczych. W okolicznościowym pikniku w przypałacowym… » więcej 2021-09-27, godz. 10:55 Raport MZ: ponad 400 zakażeń w całej Polsce, ale od wczoraj nie ma zgonów. W regionie 4 nowe infekcje [INFOGRAFIKA] 4 kolejne osoby zaraziły się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.09) o 421 nowych zakażeniach w całej Polsce. Od wczoraj… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »