Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-19, 16:40 Autor: Daniel Klimczak

Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku. "Choć wynik był dla Polski niekorzystny, to plebiscyt odegrał ważną rolę"

Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku [fot. Daniel Klimczak]
Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku [fot. Daniel Klimczak]
Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku [fot. Daniel Klimczak]
Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku [fot. Daniel Klimczak]
Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku [fot. Daniel Klimczak]
Domaszowice upamiętniły 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku [fot. Daniel Klimczak]
W Domaszowicach upamiętniono przypadającą jutro 100. rocznicę plebiscytu na Śląsku. Z tej okazji na ścianie miejscowego urzędu gminy odsłonięto okolicznościowe tablice przybliżające okoliczności tych wydarzeń.
Wybór miejsca uroczystości nie był przypadkowy. To właśnie tam mieściła się siedziba komisji plebiscytowej. Jak przypomina pełniąca obowiązki naczelnika opolskiej delegatury IPN Renata Wojciechowska, choć sam plebiscyt był dla Polski niekorzystny, to jego wynik przyczynił się do włączenia w granice kraju terenów umożliwiających szybszy rozwój odrodzonego państwa.

- Tylko 40 procent opowiedziało się po stronie polskiej. Mimo wszystko plebiscyt odegrał bardzo ważną rolę, ponieważ był zarzewiem kolejnego konfliktu, jakim było III Powstanie Śląskie. Konsekwencje tych dwóch wydarzeń są bardzo ważne, ponieważ doprowadziły do przyłączenia do Polski bardzo cennych ziem pod względem gospodarczym

Do niekorzystnego dla Polski wyniku plebiscytu przyczyniła się między innymi nieuczciwa kampania prowadzona przez ówczesne Niemcy. Jak zauważa wójt gminy Domaszowice Urszula Medyk, wielu uczestników plebiscytu było zmuszanych do głosowania niezgodnie z własnym sumieniem.

- Niemcy prowadzili ostrą, wręcz bojówkarską politykę. Zniechęcali Polaków aby szli na plebiscyt, bądź zmuszali, by głosowali na Niemcy. Proszę brać pod uwagę, że większość osób z biednych terenów pracowała u bauerów. Oni byli szantażowani i zobligowani, aby głosować na Niemcy - tłumaczy.

Dodajmy, że to nie jest jedyne miejsce w gminie Domaszowice, które upamiętnia wydarzenia sprzed wieku. Plebiscyt przypominają między innymi wiejskie obeliski. Także lokalna młodzież dowiaduje się o tych wydarzeniach podczas dodatkowych lekcji historii w miejscowych szkołach.
Renata Wojciechowska
Urszula Medyk

Wiadomości z regionu

2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej 2021-04-20, godz. 20:00 Brzeski szpital potrzebuje pościeli, poduszek i kołder. Lecznica prowadzi zbiórkę Brzeski szpital apeluje do mieszkańców o pomoc. Lecznica potrzebuje pościeli, a także poduszek, kołder i koców, które w ostatnim czasie ulegają szybszemu… » więcej 2021-04-20, godz. 19:30 Opolscy farmaceuci pomogą w rozwinięciu punktów szczepień. Uniwersytecki Szpital Kliniczny podpisał umowę z Okręgową… Blisko 140 farmaceutów z Opolszczyzny szkoli się w szczepieniach przeciw COVID-19. Osoby te będą mogły podjąć współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym… » więcej 2021-04-20, godz. 19:00 Punkt masowych szczepień w Kluczborku najprawdopodobniej w tym tygodniu nie rozpocznie działalności Kluczborski punkt szczepień masowych przeciw COVID-19 jest już gotowy, ale pozostaje na razie nieczynny. Na stronie internetowej tamtejszego magistratu możemy… » więcej 2021-04-20, godz. 18:19 Opole: punkt szczepień na lodowisku Toropol jednak przyjmie jutro pacjentów. Udało się zamówić kolejne dawki szc… - Będziemy jutro jednak szczepić pacjentów na opolskim Toropolu - taką informację przekazał nam przed chwilą dr Tomasz Halski, prezes przychodni Śródmieście… » więcej 2021-04-20, godz. 18:15 Nowy żłobek w Dobrodzieniu przyjął 30 dzieci. Obostrzenia epidemiologiczne wpłynęły na przełożenie otwarcia Udało się otworzyć nowy, gminny żłobek 'Kraina Uśmiechu' w Dobrodzieniu. Trzeba było przesunąć moment przyjęcia dzieci z racji obostrzeń epidemiologicznych… » więcej 2021-04-20, godz. 17:57 Wypadek na A4. Utrudnienia w ruchu na wysokości Krapkowic [AKTUALIZACJA] Autostrada A4 zablokowana w obu kierunkach. Utrudnienia występują między punktem poboru opłat Dąbrówka, czyli węzłami Opole Południe i Krapkowice. Według… » więcej 2021-04-20, godz. 16:30 Samorząd pielęgniarek i położnych obchodzi 30-lecie powstania. "To bardzo trudna praca" Mija 30 lat od powołania do życia samorządu pielęgniarek i położnych. Reprezentuje on najliczniejszą, bo ponad 300-tysięczną grupę wśród osób wykonujących… » więcej 2021-04-20, godz. 16:15 Urodziła dziecko w toalecie i je tam zostawiła. Noworodek się utopił, a kobieta usłyszała prawomocny wyrok Sąd Apelacyjny we Wrocławiu obniżył karę i prawomocnie skazał na 4 lat więzienia Sabinę W. za to, że po porodzie zostawiła noworodka w toalecie, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »