Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-18, 08:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Trzecia fala pandemii. Coraz więcej lekarzy zleca testy, a oddziały szpitalne znowu się zapełniają

Archiwum: Testy na koronawirus [fot. A. Pospiszyl]
Archiwum: Testy na koronawirus [fot. A. Pospiszyl]
Oddział Zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Oddział Zakaźny w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
W przychodniach POZ i w szpitalnych oddziałach "covidowych" w naszym regionie widać już zbliżającą się trzecią falę pandemii. Rośnie liczba osób zgłaszających się na testy, co za tym idzie - także liczba zakażonych osób i pacjentów przebywających w szpitalach.
- Na pewno sytuacja nie jest jeszcze aż tak tragiczna, jak to miało miejsce w październiku czy listopadzie, ale widać już ewidentnie wzrost - mówi Brygida Manhart-Gołyga, pełniąca obowiązki dyrektora przychodni "Centrum" w Opolu.

- Jeżeli jeszcze w zeszłym tygodniu na lekarza trafiały się dwa lub trzy przypadki, to już teraz jest 10. Widać, że tych skierowań na testy wystawiamy coraz więcej. Za chwilę się przekonamy, jak to wygląda w statystykach. Każdy infekcyjny pacjent zgodnie z rozporządzeniem resortu zdrowia powinien być kierowany na test i to nie tylko z objawami kaszlu, duszności, ale też bóle głowy, mięśni też są wskazaniem do wykonania badania.

Obecnie na oddziale zakaźnym w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu przebywa 20 pacjentów. Jak podkreśla doktor Wiesława Błudzin, ordynator oddziału, choć jest ich mniej niż przy pierwszej czy drugiej fali, to są oni w dużo cięższym stanie niż poprzedni.

- Ci wszyscy, którzy u nas obecnie leżą, to mają zapalenie płuc, czyli są w cięższym stanie. Są na tlenie, a nie którzy są na takim tlenie wysoko przepływowym, mają specjalną aparaturę. Na przykład wczoraj przekazaliśmy pacjentkę na OIOM pod respirator, ponieważ była w tak ciężkim stanie, że się dusiła. Na pewno ich stan jest gorszy, niż był.

Dodajmy, że w ciągu ostatniej doby w regionie wykonano 1555 testów, z czego 650 zostało zleconych przez lekarzy POZ.
Brygida Manhart-Gołyga
dr Wiesława Błudzin

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 15:50 Na opolskich drogach będzie bezpieczniej. Samorządy podpisały umowy na budowę przejść dla pieszych w ramach RFRD 9 gmin oraz 8 powiatów otrzyma łącznie ponad 5 milionów złotych na budowę oraz przebudowę przejść dla pieszych. W Starostwie Powiatowym w Namysłowie… » więcej 2021-09-20, godz. 15:00 Po 2 latach batalii rozpoczął się remont pomnika Powstańców Śląskich w Zawadzkiem Miał być gotowy na obchody stulecia powstań śląskich, ale dopiero teraz ruszyły prace. Pomnik powstańców, znajdujący się na cmentarzu w Zawadzkiem, przechodzi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Zamiast na 998 teraz będziemy dzwonić na ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 Opolszczyzna rozpoczyna jutro (21.09) proces przełączania tradycyjnego numeru 998, należącego do straży pożarnej, na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Obywatelskie zatrzymanie kierowcy, który prowadził mając ponad 3 promile Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę. 40-latek próbował prowadzić samochód mają ponad 3 promile alkoholu we krwi. W obywatelskim zatrzymaniu… » więcej 2021-09-20, godz. 12:52 Opolska korona zajęła trzecie miejsce na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie Sukces delegacji województwa opolskiego na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Trzecie miejsce w 'Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy… » więcej 2021-09-20, godz. 12:50 Paweł Kukiz w Radiu Opole o zaostrzeniu kar za przestępstwa korupcyjne Sejm przyjął w piątek (17.09) nowelizację Kodeksu karnego w sprawie zaostrzenia konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz zwiększającą… » więcej 2021-09-20, godz. 12:45 Trzeźwy poranek na opolskiej autostradzie A4. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców Opolscy policjanci z wydziału ruchu drogowego badali trzeźwość kierowców wjeżdżających i zjeżdżających rano z autostrady. W akcji 'Trzeźwy poranek… » więcej 2021-09-20, godz. 12:00 Troje kierowców straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w gminie Brzeg Pierwszy z nich na wylotówce Brzegu w czwartek (16.09) na 40-tce miał na liczniku 92 km/h. » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Raport MZ: ponad 360 nowych infekcji w kraju. W regionie potwierdzono 4 zakażenia koronawirusem [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 363 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 4 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych spowodowanych COVID-19 i chorobami… » więcej 2021-09-20, godz. 10:45 Problem z budową modułowego przedszkola Są chętni do budowy modułowego przedszkola w Mechnicy, w gminie Reńska Wieś, ale budowlańcy wycenili prace na ponad milion złotych więcej, niż przewidywali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »