Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-16, 16:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Powiat głubczycki nadal zagrożony grypą ptaków. Wszystko przez ognisko wykryte… w Republice Czeskiej

Posiedzenie sztabu kryzysowego w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Posiedzenie sztabu kryzysowego w powiecie głubczyckim - [fot: Grzegorz Frankowski]
Sztab kryzysowy zebrał się dzisiaj (16.03) w Głubczycach. Władze powiatu reagują na wystąpienie wirusa grypy ptaków w Czechach. Nasi południowi sąsiedzi wytyczyli strefę zagrożenia, która oprócz miejscowości po ich stronie obejmuje również dwie gminy powiatu głubczyckiego: Branice i Kietrz.
- Obie nasze gminy otrzymały niezbędne informacje, co i jak należy wykonać zgodnie z procedurą, by zabezpieczyć mieszkańców i ich dorobek przed skutkami grypy ptaków – mówi Piotr Soczyński, starosta głubczycki. - Są to oznakowania terenu i monitoring. Wypełnienie ankiet przez mieszkańców, którzy posiadają hodowlę, jak również zabezpieczenie tych gospodarstw.

- Szczegółowe działania na terenie zagrożonym wystąpieniem grypy ptaków w dwóch gminach powiatu głubczyckiego zostały już opracowane. Hodowcy drobiu dostaną informacje o trybie postępowania – informuje Marek Szaciłło-Kosowski, powiatowy lekarz weterynarii w Głubczycach

- Kanonem będzie to, że trzeba zwrócić uwagę na stosowanie się do zasad bioasekuracji w takich gospodarstwach. Polegającym na w uproszczeniu na tym, że stosuje się maty dezynfekcyjne nasączane środkiem dezynfekującym drób. Obsługuje się w odzieży tylko do tego przeznaczonej, żeby nie chodzić, nie przemieszczać się gdzieś do innych obiektów czy do sąsiadów nawet. Jeśli coś się dzieje, to łatwo przenieść, nie musi to być grypa ptaków. Ograniczenie osób postronnych do miejsc, w których utrzymywane są ptaki. Baczenie na to, aby nie było kontaktu ptactwa z dzikim ptactwem.

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu w powiecie głubczyckim wykryto ognisko grypy ptaków w miejscowości Równe. W jednym z gospodarstw padło około 80 sztuk drobiu. Na razie nie stwierdzono nowych zakażeń, ale służby weterynaryjne na wszelki wypadek cały czas monitorują sytuację.
Piotr Soczyński
Marek Szaciłło-Kosowski

Wiadomości z regionu

2021-11-28, godz. 12:45 Środki chemiczne, żywność czy datki. Uniwersytet Opolski włącza się do akcji ''Szlachetna Paczka''. Uniwersytet Opolski dołącza do akcji ''Szlachetna paczka''. Zbierając środki czystości, ubrania, długoterminową żywność czy datki, studenci chcą wesprzeć… » więcej 2021-11-28, godz. 12:39 "Dla własnego bezpieczeństwa". Trwa kolejna niedzielna akcja szczepień przeciwko koronawirusowi. Chętnych nie brak… Z każdą akcją zainteresowanie rośnie. Tak można powiedzieć o realizowanej także dziś (28.11) niedzielnej akcji szczepień przeciw COVID-19 pod parafiami… » więcej 2021-11-28, godz. 11:15 Kluczem przeniesienie biblioteki. Gmina Dąbrowa ma nowy budynek, który zyska nowe przeznaczenie Biblioteka i administracja oświatowa w budynku po starej szkole. Gmina Dąbrowa zakupiła obiekt, w którym ulokuje dwie instytucje. » więcej 2021-11-28, godz. 10:46 Raport MZ: blisko 800 nowych zakażeń w naszym regionie. Jedna osoba nie żyje [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 576 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 778 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 51 … » więcej 2021-11-28, godz. 10:37 Kończy się remont Mostu Groszowego w Opolu. Znamy datę jego otwarcia Od środy (1.12) Most Groszowy w Opolu ma być otwarty dla pieszych. Przeprawa jest już pomalowana na zielono. Obecnie trwa tam jeszcze wymiana części elementów… » więcej 2021-11-28, godz. 09:30 Opole: nie będzie dofinansowania na darmowe minuty dla poruszających się rowerem miejskim Rowery miejskie nadal będą dostępne dla mieszkańców, ale bez bezpłatnych 20. pierwszych minut. Taką decyzję podjęli przedstawiciele ratusza, jednocześnie… » więcej 2021-11-28, godz. 09:00 Najpierw opady marznącego deszczu, potem śnieg. IMGW wydało ostrzeżenie Przed nami śnieżna niedziela. IMGW wydało ostrzeżenia dla naszego województwa. Do godziny 12.00 we wszystkich powiatach w regionie występować mogą słabe… » więcej 2021-11-28, godz. 09:00 "Mój dom w plecaku". Caritas organizuje zimową zbiórkę dla osób bezdomnych. Potrzebne są plecaki, termosy, latar… 'Mój dom w plecaku'. Pod tym hasłem Caritas Diecezji Opolskiej organizuje tegoroczną zbiórkę artykułów dla osób bezdomnych. Potrzebne są plecaki, latarki… » więcej 2021-11-28, godz. 08:00 W lutym przyszłego roku cudzoziemcy w Opolu będą mogli korzystać z centrum integracji Przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu w lutym 2022 roku powstanie Centrum Integracji Cudzoziemców. Placówka ma mieścić się na skrzyżowaniu ulic Reymonta… » więcej 2021-11-28, godz. 07:00 Będą kolejne remonty DW 494 od Bierdzan do granicy województwa. "To strategiczna trasa" Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu zamierza nadal remontować drogę wojewódzką 494 na odcinku między Bierdzanami a granicą z województwem śląskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »