Raport dnia: rośnie liczba zakażeń koronawirusem w kraju oraz w regionie [INFOGRAFIKA]
5 zgonów i 287 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 045 kolejnych infekcjach i śmierci 375 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 99 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 276 osób.
Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie potwierdzono w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i Opolu (56). Zakaziło się 31 osób w powiecie nyskim, 27 w kluczborskim, 26 w opolskim. Powiat brzeski ma 19 kolejnych infekcji, krapkowicki 17, a prudnicki 15. Zarażenie ma również po 8 mieszkańców powiatów: strzeleckiego, oleskiego i głubczyckiego. Zakaziły się także 4 osoby z powiatu namysłowskiego.
Najwięcej nowych zachorowań odnotowano w województwie mazowieckim (3756), śląskim (2597) i pomorskim (1704).
Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 1 849 424. Do tej pory zmarły 46 373 osoby, a wyzdrowiało 1 516 540. W szpitalach pozostaje 18 686 pacjentów, z czego 1929 wymaga podłączenia do respiratora.
W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 337 łóżek i 38 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 251, a respiratorów 17.
U trzech uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Głubczycach wykryto dzisiaj (11.03) zakażenie koronawirusem. Placówka została zamknięta. W trosce o bezpieczeństwo uczniów zajęcia w klasach I - III od jutra będą odbywać się wyłącznie w trybie zdalnym. Jak dodaje Kazimierz Bedryj, wiceburmistrz Głubczyc, lekcje w naszej szkole zostały zawieszone za zgodą powiatowego inspektora sanitarnego. Mam nadzieję, że przerwa nie potrwa długo. Zajęcia zostały zawieszone do 19 marca.
Hunter na co dzień wykrywa narkotyki i pracuje dla Opolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Teraz uczy się wykrywać COVID-19. Wraz ze swoim opiekunem bierze udział, jako jeden z 4 psów w kraju, w pilotażowym szkoleniu. Po jego ukończeniu będzie pomagał w rozpoznawaniu osób, które zaraziły się koronawirusem, choć chorobę mogą przechodzić bezobjawowo. Jak podkreśla młodszy aspirant Robert Pietryka, przewodnik psa, Hunter służy w Krajowej Administracji Skarbowej ponad dwa lata. Zajmuje się wyszukiwaniem środków odurzających.
Wstrzymujemy przyjęcia na Oddział Chorób Wewnętrznych oraz Oddział Neurologiczny - informuje na profilu facebookowym Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Głubczycach. Działanie - jak czytamy - podyktowane jest decyzją wojewody opolskiego dotyczącą zabezpieczenia 65 łóżek dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-COV-2.
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że 70 procent łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem jest już zajętych. Podkreślił również, że "mamy do czynienia ze stałym wzrostem liczby pacjentów wymagających hospitalizacji". Wyjaśnił, że obłożenie łóżek szpitalnych wzrosło o 2,5 tysiąca w ciągu tygodnia. "Jesteśmy w takiej sytuacji, że ta nasza infrastruktura, która jest przeznaczona do walki z koronawirusem, która zawiera zarówno szpitale przekształcone jak i szpitale tymczasowe jest w tej chwili zajęta w blisko 70 procentach"- mówił. Adam Niedzielski powiedział także, że "zmagamy się z dynamicznym rozwojem pandemii i jest to trend trwały. Widać to na przez wzrost liczby zlecanych przez lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej testów na obecność koronawirusa” - dodał. Ostatniej doby lekarze POZ zlecili ponad 2,5 miliona testów, wykonano ich nieco ponad 73 tysiące.
Od poniedziałku 15 marca w kolejnych dwóch województwach - mazowieckim i lubuskim - zaczną obowiązywać bardziej restrykcyjne przepisy epidemiczne. To dwa kolejne regiony- po warmińsko-mazurskim i pomorskim- z regionalnym lockdownem. Decyzja ma związek z dużym wzrostem zakażeń koronawirusem na Mazowszu i w Lubuskiem w ostatnich dniach . Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że ograniczona zostanie m.in. działalność galerii handlowych, kin oraz teatrów. Dodatkowo dzieci z klas 1-3 szkół podstawowych będą uczyły się w trybie hybrydowym.
Ponad 100 tysięcy osób w wieku 69 lat otrzymało termin pierwszego szczepienia - poinformował na Twitterze koordynator Narodowego Programu Szczepień, minister Michał Dworczyk. Rejestracja osób urodzonych w 1952 roku prowadzona jest od dziś od rana i potrwa do soboty włącznie. Szczepienia osób w tym wieku rozpoczną się w poniedziałek, 15 marca. 69-latkowie mają być szczepieni preparatem Astra Zeneca.
Koronawirus w Polsce stan na 11 marca [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]