Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-08, 08:50 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Rok temu kozielska pediatria została przekształcona na oddział covidowy. "Ubierałyśmy po trzy pary rękawiczek, maski, przyłbice"

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum szpitala]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum szpitala]
Dokładnie rok temu, 8 marca 2020 roku, zapadła decyzja o przekształceniu oddziału pediatrii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu na oddział zakaźny dla dzieci chorych na Covid-19. Był to początek zmian, które tydzień później objęły całą lecznicę. Pierwszy pacjent z podejrzeniem zarażenia koronawirusem przyjechał z powiatu brzeskiego.
- Gdy zapadła decyzja o przekształceniu działaliśmy normalnie, mieliśmy pacjentów. A nagle oddział trzeba było natychmiast ewakuować - mówi dr Danuta Gmyrek, kierownik oddziału dziecięcego w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle.

- Trzeba było ustalić dzieciom, które były u nas leczone, miejsca w innych szpitalach. Ponieważ to była niedziela, 8 marca, był jeden lekarz dyżurny. Razem z zastępcą i panią oddziałową przyjechaliśmy, żeby organizacyjnie to wesprzeć. Przygotowaliśmy wypisy dla wszystkich dzieci, ustaliliśmy miejsca, w których mogły być te dzieci leczone. Wszystkie dzieci trafiły do sąsiednich placówek, gdzie kończyły leczenie.

Na samym początku personel, zarówno lekarze jak i pielęgniarki, miał problem z ubieraniem się w kombinezony ochronne i pracę w nich. Przyjęciem pierwszego pacjenta zajmowały się cztery osoby.

- Nie wiedziałyśmy, czy jak się ubieramy, to czy robimy to dobrze – mówi Barbara Mordarska, pielęgniarka zarządzająca na oddziale dziecięcym. - Ubierałyśmy po trzy pary rękawiczek, maski, przyłbice, gogle. Przyłbica parowała, nie widziałyśmy żył. Nie umiałyśmy utrzymać tego dziecka. Musiałyśmy się ubierać po dwie, po trzy, żeby przytrzymać pacjenta, mimo, że rodzic był przy dziecku. Nieraz zdarzały się takie sytuacje, że do podkucia dziecka potrzebne były dwie, trzy pielęgniarki. Dzieci są tak zestresowane, że trudno jest założyć wenflon za pierwszym razem, żeby nie kłuć, nie rozwalić żył.

Pediatria covidowa w Kędzierzynie-Koźlu była drugim oddziałem w kraju, po Poznaniu, w którym wykorzystano osocze ozdrowieńca w leczeniu dziecka. Podano je 13-latkowi, który bardzo ciężko przechodził Covid-19. Dziecko po długim pobycie w szpitalu zostało wypisane do domu zdrowe.
Danuta Gmyrek
Barbara Mordarska

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »