Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-08, 08:50 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Rok temu kozielska pediatria została przekształcona na oddział covidowy. "Ubierałyśmy po trzy pary rękawiczek, maski, przyłbice"

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum szpitala]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. archiwum szpitala]
Dokładnie rok temu, 8 marca 2020 roku, zapadła decyzja o przekształceniu oddziału pediatrii szpitala w Kędzierzynie-Koźlu na oddział zakaźny dla dzieci chorych na Covid-19. Był to początek zmian, które tydzień później objęły całą lecznicę. Pierwszy pacjent z podejrzeniem zarażenia koronawirusem przyjechał z powiatu brzeskiego.
- Gdy zapadła decyzja o przekształceniu działaliśmy normalnie, mieliśmy pacjentów. A nagle oddział trzeba było natychmiast ewakuować - mówi dr Danuta Gmyrek, kierownik oddziału dziecięcego w SPZOZ Kędzierzyn-Koźle.

- Trzeba było ustalić dzieciom, które były u nas leczone, miejsca w innych szpitalach. Ponieważ to była niedziela, 8 marca, był jeden lekarz dyżurny. Razem z zastępcą i panią oddziałową przyjechaliśmy, żeby organizacyjnie to wesprzeć. Przygotowaliśmy wypisy dla wszystkich dzieci, ustaliliśmy miejsca, w których mogły być te dzieci leczone. Wszystkie dzieci trafiły do sąsiednich placówek, gdzie kończyły leczenie.

Na samym początku personel, zarówno lekarze jak i pielęgniarki, miał problem z ubieraniem się w kombinezony ochronne i pracę w nich. Przyjęciem pierwszego pacjenta zajmowały się cztery osoby.

- Nie wiedziałyśmy, czy jak się ubieramy, to czy robimy to dobrze – mówi Barbara Mordarska, pielęgniarka zarządzająca na oddziale dziecięcym. - Ubierałyśmy po trzy pary rękawiczek, maski, przyłbice, gogle. Przyłbica parowała, nie widziałyśmy żył. Nie umiałyśmy utrzymać tego dziecka. Musiałyśmy się ubierać po dwie, po trzy, żeby przytrzymać pacjenta, mimo, że rodzic był przy dziecku. Nieraz zdarzały się takie sytuacje, że do podkucia dziecka potrzebne były dwie, trzy pielęgniarki. Dzieci są tak zestresowane, że trudno jest założyć wenflon za pierwszym razem, żeby nie kłuć, nie rozwalić żył.

Pediatria covidowa w Kędzierzynie-Koźlu była drugim oddziałem w kraju, po Poznaniu, w którym wykorzystano osocze ozdrowieńca w leczeniu dziecka. Podano je 13-latkowi, który bardzo ciężko przechodził Covid-19. Dziecko po długim pobycie w szpitalu zostało wypisane do domu zdrowe.
Danuta Gmyrek
Barbara Mordarska

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »