Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-06, 21:30 Autor: Daniel Klimczak

Raport dnia: Opolszczyzna ponownie regionem z najmniejszym dobowym przyrostem zachorowań [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Koronawirus w Polsce - stan na 6 marca [rys. Maria Samczuk / PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 6 marca [rys. Maria Samczuk / PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 6 marca [rys. Maria Samczuk / PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 6 marca [rys. Maria Samczuk / PAP]
198 nowych zachorowań i jedna ofiara śmiertelna, to bilans ostatniej doby pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie.
Zmarła osoba pochodziła z powiatu głubczyckiego i jak informuje Ministerstwo Zdrowia, zmagała się także z innymi schorzeniami.

Z kolei najwięcej, bo po 34 nowych infekcji odnotowano ostatniej doby w Opolu i powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W powiecie opolskim przybyło 25 zachorowań, a w nyskim 20. 17 zakażeń potwierdzono w powiecie kluczborskim, 15 w strzeleckim, 12 w namysłowskim, 11 w brzeskim, 9 w krapkowickim, 8 w głubczyckim, 5 w prudnickim i 2 w oleskim.

Komprachcice to kolejna gmina, która wprowadza zwolnienia z opłat za możliwość sprzedaży alkoholu przez bary i restauracje. Przedsiębiorcy ci nie zapłacą 2 spośród 3 należnych w ciągu roku rat daniny. To kolejny element mający na celu wsparcie lokalnego biznesu czy mieszkańców gminy, którzy ucierpieli na skutek pandemii. Wcześniej Komprachcice zwolniły rodziców z opłaty za pobyt dzieci w żłobku czy też przedsiębiorców z części podatku za prowadzoną działalność.

Od 13 do 20 marca rząd zaostrza zasady bezpieczeństwa na Pomorzu i przedłuża obostrzenia na Warmii i Mazurach. W drugim z wymienionych regionów, od czasu wprowadzenia przed tygodniem regionalnych obostrzeń, policjanci przeprowadzili 501 kontroli w obiektach handlowych i usługowych. Mundurowi interweniowali też w sprawie 347 wykroczeń dotyczących lekceważenia zasad bezpieczeństwa epidemicznego. W 215 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatów, a wobec 74 osób skierowano do sądu wnioski o ukaranie.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował dziś, że dotychczas szpitale w Gorlicach i Nowym Targu przyjęły trzech pacjentów z COVID-19 ze Słowacji. W związku z pandemią, sytuacja w tych krajach jest bardzo trudna, a w tamtejszych lecznicach brakuje miejsc. Wiceszef resortu wskazywał też, że weekendowe wyniki testów na obecność koronawirusa nie pokazują dużego wzrostu. Porównując je jednak z danymi sprzed tygodnia, widać wzrost przypadków o ponad 2 i pół tysiąca. Wpływa to na coraz większą liczbę hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii. W szpitalach ma przebywać także coraz więcej młodych osób zmagających się z COVID-19.

Do tej pory w Polsce przeprowadzono ponad 3 miliony 900 tysięcy szczepień przeciw COVID-19. Problemem są nieterminowe i zmniejszane przez producentów dostawy szczepionek. Obecnie Polacy szczepieni są preparatami Pfizera, Moderny i AstraZeneki. Minister zdrowia Adam Niedzielski pytany o możliwość zakupu szczepionek - chińskiej lub rosyjskiej - mówił wczoraj, że na polski rynek mogą wejść tylko produkty zweryfikowane.

Jak podaje resort zdrowia, w ciągu ostatniej doby potwierdzono w kraju 14 857 nowych przypadków koronawirusa. W tym czasie zmarło też 245 osób, spośród których 189 zmagało się także z innymi schorzeniami. Obecnie w szpitalach zajętych jest 16 725 spośród 26 749 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19. 1 716 z nich wymaga podłączenia do respiratora. Na kwarantannie przebywa dziś 243 583 osób. Od początku pandemii obecność patogenu z Chin potwierdzono z kolei u 1 781 345 osób. 1 471 608 z nich pokonało chorobę, a 45 159 zmarło.


Koronawirus w Polsce - stan na 6 marca [rys. Maria Samczuk / PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 6 marca [rys. Maria Samczuk / PAP]

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej 2024-12-25, godz. 12:20 Powodzianie z Głuchołaz spotkali się na wspólnej wigilii Na wspólnej wieczerzy wigilijnej spotkali się powodzianie z Głuchołaz. W sali gimnastycznej PSP nr 2 w Głuchołazach przygotowano dla nich świąteczne potrawy… » więcej 2024-12-25, godz. 11:30 Odpoczynek i konsumpcja. Tak należy spędzać pierwszy dzień Bożego Narodzenia Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia w dawnej tradycji był dniem spokojnym. Był to czas, kiedy wypoczywano i spożywano posiłki. Jak zaznacza Bogdan Jasiński… » więcej 2024-12-25, godz. 11:13 Wypadek w Niekazanicach koło Branic. Lądował LPR Uwaga kierowcy. Mamy utrudnienia w ruchu na DW419 w miejscowości Niekazanice koło Branic. Strażacy informują, że auto osobowe potrąciło pieszego, a następnie… » więcej 2024-12-25, godz. 10:30 Świątek, piątek czy niedziela - strażacy zawsze w gotowości Nie wszyscy mają wolne od pracy w Boże Narodzenie. Mimo iż 25 czy 26 grudnia to dni ustawowo wolne od pracy, to są zawody, których te zapisy nie dotyczą. » więcej 2024-12-25, godz. 10:00 "Cieszymy się, że Jezus Chrystus przyszedł na świat". Ewangelicy świętują podobnie jak katolicy Luteranie w pierwszy dzień świąt, w wielu kościołach, spotykają się na jutrzniach, by przywitać narodzonego Zbawiciela. Nabożeństwo to jest odpowiednikiem… » więcej 2024-12-25, godz. 09:30 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »