Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 07:20 Autor: Witold Wośtak

Do lasu na poszukiwanie poroża. Nie wolno płoszyć ani gonić jeleni

Poroże [fot. www.facebook.com/Nadleśnictwo Olesno, Lasy Państwowe]
Poroże [fot. www.facebook.com/Nadleśnictwo Olesno, Lasy Państwowe]
[fot. www.freeimages]
[fot. www.freeimages]
[fot. www.freeimages]
[fot. www.freeimages]
Ruszył sezon poszukiwania poroży zrzucanych co wiosnę przez jeleniowate. W lasach można już spotkać wiele osób rozglądających się za cennym trofeum.
Warto pamiętać o podstawowych zasadach. Nie można buszować po obszarach objętych zakazem, czyli parkach narodowych, rezerwatach przyrody czy uprawach leśnych do czterech metrów wysokości.

- Nie wolno płoszyć ani ścigać zwierząt, dlatego warto połączyć kodeks etyczny i pragmatykę - mówi Marek Bocianowski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków.

- Jeżeli wiem, że na tę oziminę czy łąkę wychodzi chmara męska jeleni i liczę, że zostawią coś satysfakcjonującego mnie, jaki jest sens płoszyć te zwierzęta? Kiedy spłoszę je, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmienią ostoję. Będą wychodzić w inne miejsce, którego ja mogę nie znać, albo które jest obserwowane bądź odwiedzane przez kogoś innego.

Część poszukiwaczy poroży jest w lesie już w połowie lutego, ale literatura mówi o zrzutach dopiero na przełomie lutego i marca. - Teoretycznie najlepiej byłoby szukać na przełomie marca i kwietnia, kiedy wszystkie jeleniowate zrzuciłyby poroża - dodaje Marek Bocianowski.

- Pojawia się jednak bardzo ważna kwestia konkurencji. Jeśli wybierzemy się na początku kwietnia, musimy liczyć się z faktem, że te miejsca zostały już kilkukrotnie sprawdzone przez podobnych nam pasjonatów. Każdemu zostawiam więc decyzję. Im wcześniej, tym mniej zrzutów do znalezienia, ale jednocześnie tym mniej osób przeszukało dany teren przed nami.

Pogoń za jeleniami może zakończyć się bardzo źle. Przykładem jest sytuacja z początku lutego z województwa zachodniopomorskiego, gdzie spłoszona chmara zwierząt wbiegła na cienki lód jeziora i 19 jeleni utonęło.
Marek Bocianowski 1
Marek Bocianowski 2

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 12:41 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Udało się zachować… Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »