Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-02, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Automat ochrzczony. W NBP pracuje Garściak Opolski

Tomasz Pasznik [fot. Witold Wośtak]
Tomasz Pasznik [fot. Witold Wośtak]
T. Pasznik i P. Frącz [fot. Witold Wośtak]
T. Pasznik i P. Frącz [fot. Witold Wośtak]
Garściak Opolski to od dzisiaj (02.03) oficjalna nazwa automatu przyjmującego monety w hurtowych ilościach. Urządzenie jest dostępne dla każdego w opolskim oddziale Narodowego Banku Polskiego.
Do konkursu na nazwę dla maszyny wpłynęło ponad 150 maili z propozycjami. Wybrano hasło nawiązujące do Opolszczyzny, pieniędzy i wrzucania monet. - To była pierwsza myśl, kiedy dowiedziałem się o konkursie - mówi Tomasz Pasznik, autor zwycięskiej nazwy, który w nagrodę otrzymał srebrną monetę.

- Ta nazwa nie wzięła się znikąd. W młodości dużo czasu spędzałem z kolegami na dworze i wymyślaliśmy różne rzeczy czy słowa. Akurat wymyśliliśmy hasło "garściak", które najbardziej zapadło mi w pamięci. Pomyślałem, że ono najbardziej pasuje w tej sytuacji, skoro chodzi o wrzucanie pieniędzy garściami.

Prof. Paweł Frącz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Opolu, podkreśla, że produkcja drobnych pieniędzy jest kosztowniejsza niż ich nominał, a do tego dochodzą aspekty ekologiczne.

- Ilość monet odzyskanych z rynku na pewno przekroczyła milion, a pewnie zbliżamy się do półtora miliona, bo sytuacja jest bardzo dynamiczna. Co dzień wyciągamy z maszyny mniej więcej po 6 pojemników drobniaków w różnych bilonach, gdzie każdy waży około 40 kilogramów. Dotychczas wpłacona łącznie kwota to około pół miliona złotych.

Jeden z użytkowników Garściaka Opolskiego bardzo chwali sobie sposób działania automatu.

- Maszyna faktycznie sprawdza się, nie angażuje pracowników banku i jesteśmy w tej sytuacji samowystarczalni. W innych okolicznościach byłby to na pewno problem - po pierwsze z samodzielnym policzeniem, a po drugie ponowne liczenie w sklepie za nas.

Dodajmy, po przeliczeniu monet wydawane jest potwierdzenie sumy, a w kasie można odebrać banknoty.
Tomasz Pasznik
Paweł Frącz
Użytkownik automatu

Wiadomości z regionu

2021-04-23, godz. 11:43 41-latek z powiatu opolskiego handlował alkoholem zza wschodniej granicy. Za nielegalny obrót odpowie przed sądem Mężczyznę podejrzanego o posiadanie i obrót nielegalnym alkoholem zatrzymali policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy miejskiej w Opolu… » więcej 2021-04-23, godz. 10:55 MZ: ponad 10 tysięcy nowych przypadków zakażenia COVID-19 i 539 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 858 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 293 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-23, godz. 10:30 Wolontariusze zapraszają do wspólnego sprzątania na Górze św. Anny EDefenders to grupa wolontariacka, która organizuje cykliczne akcje sprzątania śmieci w rejonie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Do tej pory dzięki ich… » więcej 2021-04-23, godz. 10:00 Zaginęła 16-letnia Joanna Gibka z województwa łódzkiego Mieszkanka miejscowości Niechmirów w gminie Burzenin ostatni raz widziana była w miejscu swojego zamieszkania 26 lutego ok. godz. 21:20. » więcej 2021-04-23, godz. 09:40 "Zielony certyfikat" wkrótce pozwoli na poruszanie się po Unii Europejskiej. "Prace są zaawansowane" Unia Europejska pracuje na rozporządzeniem mającym na celu ułatwienie poruszania się po terenie Wspólnoty w czasie pandemii. Europoseł PiS Anna Zalewska… » więcej 2021-04-23, godz. 08:40 Skręcił w lewo mimo zakazu i doprowadził do czołowego zderzenia Na styku ulic Wrocławskiej i Niemodlińskiej w Opolu doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. » więcej 2021-04-23, godz. 08:00 Urząd gminy w Dąbrowie przejdzie kompleksową termodernizację Urząd gminy w Dąbrowie przejdzie kompleksową termodernizację. Oprócz docieplenia budynku zmienią się także pomieszczenia biurowe wewnątrz. Budynek zyska… » więcej 2021-04-23, godz. 07:00 Punkt szczepień przeciw COVID-19 w Strzelcach Opolskich jest już gotowy do pracy Punkt szczepień masowych w Strzelcach Opolskich przeszedł pozytywnie kontrolę sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia. Starostwo strzeleckie rozpoczęło rejestrację… » więcej 2021-04-22, godz. 22:00 Baborów planuje zorganizować największy piknik militarny w regionie Pierwszy piknik militarny 'Południowa Opolszczyzna' - pod taką nazwą gmina Baborów zamierza zorganizować w tym roku największą tego typu imprezę w naszym… » więcej 2021-04-22, godz. 21:00 Ponad 600 piłkarskich koszulek zyska drugie życie i uszczęśliwi dzieci z krajów Trzeciego Świata w ramach akcji "Oddaj… Ponad 600 sportowych koszulek piłkarskich zebranych w ramach akcji 'Oddaj fejka' trafi do dzieci z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu. Inicjatorem akcji jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »