Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-01, 19:02 Autor: Monika Matuszkiewicz

Wojewódzkie obchody 1 marca w Opolu. Władze regionu i miasta oddały cześć żołnierzom wyklętym [ZDJĘCIA]

W Opolu władze regionu i miasta upamiętniły pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu władze regionu i miasta upamiętniły pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu władze regionu i miasta upamiętniły pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu władze regionu i miasta upamiętniły pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu władze regionu i miasta upamiętniły pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
W Opolu władze regionu i miasta upamiętniły pamięć o żołnierzach wyklętych [fot.M.Matuszkiewicz]
Przedstawiciele władzy rządowej w regionie, opolskiego ratusza, Instytutu Pamięci Narodowej oraz 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczcili pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia. Obchody w stolicy regionu rozpoczęły się od mszy świętej w kościele franciszkanów, a następnie delegacje oraz mieszkańcy miasta złożyli kwiaty oraz zapalili znicze pod Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia.
- Ci żołnierze walczyli o niepodległość i wolność naszej ojczyzny z sowiecką armią - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski.

- To dzięki nim możemy tu dzisiaj być. Dzięki tym walkom, temu bohaterstwu my możemy żyć w wolnym kraju, cieszyć się wolnością. Musimy jednak pamiętać, że o tę niepodległość walczyli właśnie ci żołnierze wyklęci.

- Ten pomnik, pod którym dzisiaj składamy kwiaty i zapalamy znicze jako symbol naszej pamięci dla mnie jest szczególnym miejscem - dodaje Przemysław Zych, wiceprezydent miasta.

- Ważny jest też ten napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, który mam nadzieję, rodzi refleksję w odniesieniu do tych zdarzeń historycznych, których nasza ojczyzna doświadczała. Dzisiaj w obliczu święta państwowego, które jest obchodzone i tego zawołania: "Cześć i Chwała Bohaterom" to te trzy słowa nabierają zupełnie innego znaczenia.

Natomiast jak podkreślił Wiesław Ukleja, działacz niepodległościowy trzeba nadal pamiętać, że wśród nas są nadal ludzie, którzy chcieli zniszczyć tę pamięć o żołnierzach wyklętych.

- Jest to z jednej strony wielka sprawa, że jakaś część patriotycznego społeczeństwa pamięta o żołnierzach wyklętych, jednak z drugiej strony musimy mieć tę świadomość, że sowietyzowana część narodu, która uległa i poszła na współpracę z komunistami nadal ma się dobrze. Ta część nadal twierdzi, że żołnierze wyklęci to nie byli obrońcy narodu tylko bandyci.

Dodajmy, że jutro (02.03) uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia antykomunistycznego odbędą się także w Malerzowicach Wielkich, Barucie i Strzelcach Opolskich.
Teresa Barańska
Przemysław Zych
Wiesław Ukleja

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 08:00 Od dzisiaj ponownie będą otwarte żłobki i przedszkola. Uczniowie co najmniej do 25 kwietnia mają zajęcia zdalne Po kilkutygodniowej przerwie od dzisiaj (19.04) ponownie zostały otwarte żłobki i przedszkola. Otwarcie szkół minister zdrowia uzależnia od liczby potwierdzonych… » więcej 2021-04-19, godz. 07:15 Na opolskim Toropolu startuje dzisiaj punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 Punktualnie o godzinie 8.00 rano na rozmrożonym krytym lodowisku Toropol w Opolu rozpocznie działalność pierwszy na Opolszczyźnie punkt masowych szczepień… » więcej 2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »