Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-28, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Raport dnia: ponad 3 tysiące zakażeń więcej niż tydzień temu. Od wczoraj obowiązuje nowe obostrzenia

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Koronawirus w Polsce stan na 28 lutego [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce stan na 28 lutego [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
139 nowych przypadków zakażeń koronawirusem Zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 099 kolejnych infekcjach i śmierci 114 osób zarażonych COVID-19. Zakażenie koronawirusem doprowadziło do śmierci 29 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 85 osób. Na Opolszczyźnie nie zanotowano przypadków śmiertelnych.
Najwięcej nowych infekcji na Opolszczyźnie odnotowano w Opolu - 27 oraz w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - 25. W powiecie nyskim i opolskim potwierdzono 13 przypadków zakażenia COVID-19, w powiecie brzeskim, głubczyckim i kluczborskim po 9. W powiecie namysłowskim zakaziło się 8 mieszkańców, w powiecie strzeleckim, prudnickim i krapkowickim - 7. Najmniej nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w powiecie oleskim - 3.

Najwięcej nowych zachorowań odnotowano w województwach: mazowieckim (2069), śląskim (997) i pomorskim (943).

Liczba zakażonych koronawirusem od początku epidemii wzrosła do 1 706 986. Do tej pory zmarło 43 769 osób, a wyzdrowiało 1 422 829. W szpitalach pozostaje 14 538 pacjentów, z czego 1503 wymaga podłączenia do respiratora.

W opolskich szpitalach zajętych przez pacjentów z COVID-19 jest 199 łóżek i 21 respiratorów. To oznacza, że wolnych miejsc jest jeszcze 414, a respiratorów 41.

Pielęgniarki i położne, które przeszły zakażenie COVID-19 mogą liczyć na wsparcie finansowe. Są dwa warunki. Pierwszy z nich to zaświadczenie od lekarza o potwierdzeniu zakażenia. Drugi to dokument, że okres niezdolności do pracy wynosił więcej niż 21 dni. Wsparcie wynosi 1000 złotych. Jak podkreśla Jarosław Czepczarz, wiceprzewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Opolu, od maja takich wniosków o pomoc wpłynęło już do nas 5083, a wiemy, że to nie koniec, bo kadra medyczna nadal może się zakazić koronawirusem.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony o kolejne dwa tygodnie, czyli do 14 marca - informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister podkreśla, że rząd uważnie śledzi sytuację epidemiczną i reaguje na nią, stąd decyzja o wydłużeniu prawa do tego zasiłku. Przysługuje on rodzicom dzieci do lat ośmiu a także dzieci starszych, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Przypomnijmy, że wczoraj (27.02) zmieniły się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust i nosa. Należy używać tylko maseczek. Na razie wciąż dopuszczalne są wszystkie rodzaje masek, choć coraz więcej krajów wprowadza wymóg noszenia tych specjalistycznych. Ważne jednak, by używać ich prawidłowo, przeze wszystkim pamiętać o zasłanianiu i ust, i nosa. Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną oraz trudności w samodzielnym zakładaniu i ściąganiu maseczek.

Obowiązują także nowe zasady wjazdu do Polski z Czech i Słowacji. Osoby, przyjeżdżające z tych krajów muszą odbyć 10-dniową kwarantannę. Dodatkowe środki ostrożności mają związek z bardzo trudną sytuacją epidemiczną u naszych południowych sąsiadów.

Z obowiązku odbycia kwarantanny po przyjeździe z Czech i Słowacji są zwolnione osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki przeciwko COVID-19 oraz te, które mają aktualny negatywny wynik testu na obecność patogenu, wykonanego maksymalnie 2 doby przed przekroczeniem granicy. Zaświadczenie powinno być wystawione w języku polskim lub angielskim.

Koronawirus w Polsce stan na 28 lutego [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]


Koronawirus w Polsce stan na 28 lutego [autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 18:00 Makowiec i piernik, czyli klasyk słodkości na Boże Narodzenie Boże Narodzenie to czas, w którym nasze domy wypełniają się nie tylko zapachem czerwonego barszczu z uszkami i pierogów. Poczuć możemy także apetyczny… » więcej 2024-12-25, godz. 17:30 Powiat brzeski z budżetem na przyszły rok. Dochody wrosną szybciej niż inflacja 191,5 miliona złotych wyda w przyszłym roku powiat brzeski. Na ostatniej w tym roku sesji, radni przyjęli przyszłoroczny budżet. » więcej 2024-12-25, godz. 16:50 Kolejny most do odbudowy w Głuchołazach. Gmina przygotowuje przetarg Do przebudowy mostu świętego Wojciecha nad rzeką Biała Głuchołaska przygotowuje się gmina Głuchołazy. Przeprawa została uszkodzona podczas wrześniowej… » więcej 2024-12-25, godz. 16:40 Gęste mgły na Opolszczyźnie. Jest ostrzeżenie IMGW Przed gęstą mgłą ostrzega mieszkańców województwa opolskiego IMGW we Wrocławiu. Ostrzeżenie dotyczy powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-12-25, godz. 16:00 Grodkowskie wodociągi kończą wymianę wodomierzy. Ich odczyt odbywa się bez wizyty inkasenta Inkasenci kontrolujący wodomierze nie będą już odwiedzać mieszkańców gminy Grodków. Dobiega końca akcja wymiany tradycyjnych urządzeń na takie, które… » więcej 2024-12-25, godz. 15:20 "Złodzieje nie robią sobie świąt". Policja przestrzega przed włamywaczami Święta to czas wyjazdów, a więc i opuszczania naszych domów czy mieszkań. Takie opuszczone mieszkanie to łakomy kąsek dla złodziei. Opolska policja przypomina… » więcej 2024-12-25, godz. 14:51 Święta aktywnie - gdzie można spędzić czas w Opolu? Nie wszystkie obiekty sportowe w Opolu będą zamknięte podczas świąt. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu przygotował ofertę dla tych, którzy wolny… » więcej 2024-12-25, godz. 14:00 Wyjątkowy prezent dla dzieci. Dzisiaj premiera słuchowiska Radia Opole Fundacja Scena Audio zrealizowała słuchowisko 'Wlazłkotek', które będzie miało swoją premierę na antenie Radia Opole. Tekst napisał nasz były kolega… » więcej 2024-12-25, godz. 13:30 Ozdoby na choince miały dawniej ogromne znaczenie Podłaźniczka - to dzisiejszy odpowiednik choinki. Było to drzewko sosny lub świerku, które wieszano pod sufitem izby czubkiem skierowanym do dołu. Znane… » więcej 2024-12-25, godz. 12:40 Barszcz, pierogi, uszka. Bez tych potraw nie wyobrażamy sobie świąt Barszcz, makowiec czy pierogi z kapustą możemy zjeść nie tylko od święta, ale przede wszystkim w Wigilię i Boże Narodzenie te dania smakują wyjątkowo… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »