Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-28, 18:44 Autor: Katarzyna Plewnia

Opolski Park Naukowo-Technologiczny w Polskiej Chmurze. "W stowarzyszeniu jesteśmy bardziej słyszalni"

Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Park Naukowo Technologiczny w Opolu rozbudował się o Budynek Zaplecza Wdrożeniowego i Biurowego [fot.PNT]
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu dołączył do Polskiej Chmury, porozumienia polskich dostawców usług chmurowych. Przystąpienie do stowarzyszania to nie tylko prestiż, lecz także nowe możliwości działania.
- Polska Chmura to nic innego, jak porozumienie wiodących polskich dostawców usług chmurowych, a usługa chmurowa to z kolei przechowywanie danych, od zdjęć, które mamy w telefonach w formie kopii zapasowej, po dane medyczne, które są przetwarzane np. przy wypisywaniu recepty - w tej chwili wszystko jest w komputerze, a w aptece doskonale wiedzą, co mają nam wydać na podstawie takiej e-recepty - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Damian Kolarczyk, dyr. Centrum Przetwarzania Danych w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu o przystąpieniu tej placówki do "Polskiej Chmury".

- Jakieś 2 lata temu informowaliśmy o zakończeniu budowy w PNT bardzo nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych. Ruszyliśmy półtora roku temu i po tym czasie zostaliśmy zauważeni przez Polski Związek Centrów Danych, który zaprosił nas do swojego stowarzyszenia, w którym kluczowym elementem jest właśnie ta Polska Chmura - powiedział Kolarczyk.

Przystąpienie do Polskiej Chmury to nie tylko prestiż, lecz także nowe możliwości. W tym stowarzyszeniu jest 11 podmiotów - w grupie łatwiej się przebić - dodał Damian Kolarczyk.

- Taki samodzielny głos każdego z tych podmiotów nie dociera tak naprawdę np. do legislatora, tutaj bardzo ciężko się przebić z pewnymi potrzebami, z kwestiami związanymi z uregulowaniem np. tego rynku w sposób taki transparenty, uczciwy, w którym można śmiało konkurować między sobą o właśnie ten skrawek chmury, o te dane, które gdzieś trzeba przechowywać.

W stowarzyszeniu jesteśmy bardziej słyszalni - możemy opiniować pewne rozwiązania związane np. z powstaniem nowej ustawy o zamówieniach publicznych, jesteśmy zapraszani do udziału w panelach eksperckich - dodał.

Część firm, których dane przechowuje na serwerach PNT, zastrzega sobie poufność. Nie jest natomiast tajemnicą, że z usług korzysta np. MZK Opole w zakresie systemu obsługi przystanków - chodzi m.in. o informacje o przyjazdach autobusów, wyświetlane na tablicach.
Damian Kolarczyk, cz. 1
Damian Kolarczyk, cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-04-11, godz. 18:00 "Nasza opolska wieś widziana oczami dziecka". Konkurs plastyczny ARiMR Ukazanie piękna wiejskiego krajobrazu i promowanie szacunku do polskiej wsi - to główne założenia przyświecające konkursowi plastycznemu organizowanemu… » więcej 2021-04-11, godz. 17:30 Od poniedziałku ruszają zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób urodzonych w 1962 roku Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik, ale starsi… » więcej 2021-04-11, godz. 16:15 Biegali i pomagali. "Turawska Siódemka" pod znakiem hospicyjnych żonkili Bez wspólnego startu, w formie treningowej i w reżimie sanitarnym opolscy biegacze mogli wziąć udział w 'Turawskiej Siódemce'. Oprócz pokonania dystansu… » więcej 2021-04-11, godz. 15:10 Młody mężczyzna trafił do szpitala po zatruciu tlenkiem węgla. W mieszkaniu reanimowali go strażacy Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w Brzegu w budynku przy ul. Oławskiej, gdzie strażacy reanimowali 25-latka po zatruciu tlenkiem węgla. Mężczyzna trafił… » więcej 2021-04-11, godz. 14:40 Rozpoczęła się budowa nowego mostu kolejowego na Odrze w okolicach Pasieki w Opolu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły prace przy budowie nowego mostu nad Odrą w Opolu. Jak poinformował Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK, jest… » więcej 2021-04-11, godz. 14:00 Dotacje do sterylizacji i kastracji kotów oraz psów. Gmina Rudniki chce zmniejszyć liczbę bezdomnych czworonogów Urząd Gminy w Rudnikach będzie dofinansowywać kastrację i sterylizację psów oraz kotów. Nowy punkt w programie opieki nad zwierzętami bezdomnymi mówi… » więcej 2021-04-11, godz. 12:00 Trzy samorządy chcą wspólnie budować mieszkania w ramach systemu SIM 900 mieszkań - tyle chcą wybudować gminy Strzelce Opolskie, Ujazd i Kędzierzyn-Koźle. Samorządy chcą skorzystać z możliwości jakie daje rządowy projekt… » więcej 2021-04-11, godz. 11:10 Ponad 21 tysięcy zakażeń w kraju. W regionie COVID-19 potwierdzono u 632 mieszkańców [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 703 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 632 na Opolszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarło 245 osób, z czego 171… » więcej 2021-04-11, godz. 09:30 Opolszczyzna: rozpoczynają się badania naszego nastawienia do cudzoziemców - Badanie formalnie rozpocznie się lada dzień i potrwa kilka miesięcy, a wyniki sondażu poznamy jesienią - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Marek Witek… » więcej 2021-04-10, godz. 20:30 RAPORT DNIA: prawie 25 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Utrzymuje się wysoka liczba zgonów związanych z COV… 24 856 nowych zakażeń koronawirusem zdiagnozowano ostatniej doby w Polsce - przekazało dziś (10.04) Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 749 zakażonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »