Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-24, 15:49 Autor: PAPJustyna Maćkowiak

"Trzecia fala koronawirusa się rozpędza." Usta i nos będziemy mogli zasłaniać tylko maseczkami. W jednym województwie wracają obostrzenia

Od 27 lutego nos i usta zasłaniamy maseczkami. Przyłbice mogą być elementem uzupelniającym [źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
Od 27 lutego nos i usta zasłaniamy maseczkami. Przyłbice mogą być elementem uzupelniającym [źródło: HubertPhotographer / pixabay.com]
minister zdrowia Adam Niedzielski [fot. KPRM]
minister zdrowia Adam Niedzielski [fot. KPRM]
Nowe obostrzenia w związku z COVID-19 [autor inforgrafiki: Maria Samczuk, źródło: PAP]
Nowe obostrzenia w związku z COVID-19 [autor inforgrafiki: Maria Samczuk, źródło: PAP]
- Średnia dzienna zakażeń jest na poziomie 8 tysięcy przypadków, przed tygodniem było ich niecałe 6 tysięcy. Nastąpił przyrost obłożenia łóżek covidowych o 1200, wcześniej notowaliśmy spadki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.
- Ta dynamika zaczyna być przedmiotem troski, bo wzrosty, z którymi mamy teraz do czynienia, stają się naprawdę coraz większe i dynamika zakażeń zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia na początku drugiej fali, w październiku - dodał. W związku z tą sytuacją minister Niedzielski powiedział, że "rezygnujemy od soboty (27.02) z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. Przyłbice mogą być stosowane dodatkowo."

Minister zdrowia mówił na konferencji prasowej, że do tej pory dopuszczona była możliwość zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. - Przyłbice przede wszystkim zabezpieczają oczy, zabezpieczają górną część twarzy i w tym sensie przyłbice są nadal dopuszczone, ale nie jako element zastępujący maseczkę, tylko ewentualnie jako element, który jest dodatkowy - mówił szef MZ.

Niedzielski zachęcał też do stosowania aplikacji Stop Covid, która - jak mówił - pozwala w bezpieczny sposób, zapewniający anonimowość chronić się przed koronawirusem.

- Obecne restrykcje są utrzymane w całym kraju, oprócz województwa warmińsko - mazurskiego. Tam musimy wykonać krok wstecz - wyjaśnia minister zdrowia. To oznacza, że w tej części kraju wracają wcześniejsze obostrzenia, czyli np. nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego, zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia zapowiedział także, że od 27 lutego każda osoba po przyjeździe z Czech i Słowacji będzie musiała się poddać kwarantannie. Z tego obowiązku zostaną zwolnione osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.

Nowe obostrzenia w związku z COVID-19 [autor inforgrafiki: Maria Samczuk, źródło: PAP]

Nowe obostrzenia w związku z COVID-19 [autor inforgrafiki: Maria Samczuk, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 13:44 Akcja SOK na opolskim dworcu PKP. Funkcjonariusze zatrzymali matkę z poszukiwanym dzieckiem Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 13:38 Każdy mieszkaniec Opolszczyzny otrzyma 4 maski ochronne! Akcję dystrybucji koordynuje wojewoda opolski 3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj… » więcej 2021-04-21, godz. 13:15 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej 2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »