Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-27, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Opolanie na ogół stosują się do nowych zasad sanitarnych. Ci, którzy nadal będą używać przyłbic czy szalików, muszą liczyć się z reakcją policji

Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Maseczka [Image by Christo Anestev from Pixabay ]
Od dziś (27.02) zmieniają się zasady mające na celu ograniczanie transmisji koronawirusa. Przyłbicami, chustami czy szalikami nie można już zakrywać ust i nosa. Należy używać tylko maseczek.
Na razie wciąż dopuszczalne są wszystkie rodzaje masek, choć coraz więcej krajów wprowadza wymóg noszenia specjalistycznych. Ważne jednak, by używać ich prawidłowo, przede wszystkim pamiętać o zasłanianiu także nosa.

Opolanie, z którymi rozmawiał dziś nasz reporter wskazują, że spotykane przez nie osoby na ogół stosują się do nowych zasad.

- Nie spotkaliśmy się dziś z tym, żeby ktoś nosił przyłbice. Na twarzach widać głównie maseczki - mówi pan Sebastian.

- Moim zdaniem przyłbice nie zatrzymują powietrza, które nam wylatuje, tylko kierują je w inną stronę. Myślę, że maseczki bardziej zatrzymują zarazki - przypuszcza pani Anna.

- Od początku używaliśmy wyłącznie maseczek. Przyłbica ewentualnie była wykorzystywana dodatkowo. Na pewno będzie to jakaś lepsza forma ochrony - dodaje pani Maria.

Opolska policja na razie nie ujawnia, czy do tej pory funkcjonariusze karali mandatami osoby, które nadal stosują niewystarczające, w myśl nowych zasad, środki ochrony. Jak jednak zauważa podkom. Karol Brandys z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, funkcjonariusze w czasie patroli na pewno będą zwracać uwagę na tę kwestię.

- Policjanci reagują zawsze, jeżeli jest łamane prawo. To już jest w decyzji policjanta, czy daną interwencję należy zakończyć przez pouczenie, czy też zastosować inny środek, jak na przykład mandat. Przede wszystkim musimy jednak wziąć pod uwagę inne osoby i dla naszego wspólnego zdrowia, żeby ta pandemia jak najszybciej się zakończyła, najlepiej by było, gdybyśmy po prostu wszyscy przestrzegali tych obowiązujących zaleceń - apeluje.

Dodajmy, że z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną oraz trudności w samodzielnym zakładaniu i ściąganiu maseczek.
Mieszkańcy Opola
podkom. Karol Brandys

Wiadomości z regionu

2021-04-17, godz. 07:00 Opole: do szpitala tymczasowego w CWK tlen jest dostarczany na bieżąco Ponad 4 tony tlenu na dobę - takie było największe zużycie w szpitalu tymczasowym w CWK w Opolu, w momencie gdy przebywało tam około setki pacjentów. Dla… » więcej 2021-04-16, godz. 21:15 Przejazd kolejowy na drodze między Raszową a Kędzierzynem-Koźlem będzie zamknięty jeszcze ponad tydzień Przejazd drogowo-kolejowy w Raszowej (gmina Leśnica) na ulicy Słowackiego miał być zamknięty kilka dni. Utrudnienia potrwają jednak znacznie dłużej. » więcej 2021-04-16, godz. 20:20 Punkt szczepień powszechnych na Politechnice Opolskiej gotowy. "Czekamy na zielone światło" Punkt szczepień powszechnych dla mieszkańców powiatu opolskiego na Politechnice Opolskiej jest już gotowy. Jak informuje na portalu społecznościowym starosta… » więcej 2021-04-16, godz. 20:00 Raport dnia: 460 nowych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Zmarło 7 chorych mieszkańców [INFOGRAFIKA] 460 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (16.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-16, godz. 19:20 Skoroszyce z dotacją na remont świetlicy. Inwestycja ruszy jednak dopiero w przyszłym roku, bo dziś gmina nie ma już… Świetlica wiejska w Skoroszycach przejdzie modernizację. Za prawie 730 tysięcy złotych obiekt zostanie rozbudowany i dostosowany do współczesnych wymog… » więcej 2021-04-16, godz. 18:00 W Kędzierzynie-Koźlu za darmo wszczepią psom chipy Po raz kolejny w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona jest akcja bezpłatnego znakowania psów. Zwierzętom weterynarz wszczepia pod skórę elektroniczny chip, w którym… » więcej 2021-04-16, godz. 17:40 Sprzęt z działalności przestępczej dostał drugie życia i wspomoże opolskie szpitale Urządzenia pochodzące z nielegalnej fabryki papierosów będą wspomagać pracę Szpitala Wojewódzkiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Funkcjonariusze… » więcej 2021-04-16, godz. 16:55 Brzeski MOSiR przyzna tytuł najaktywniejszego mieszkańca. Zabawa ma zachęcić do aktywności w czasie pandemii Brzeg zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia mimo pandemii koronawirusa. Zmotywować do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze ma zabawa, w ramach której… » więcej 2021-04-16, godz. 16:00 Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy [ZDJĘCIA] Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy. Zaadaptowano na ten cel salę sportową w starym budynku szkoły numer 6 przy ul. Stalmacha… » więcej 2021-04-16, godz. 15:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »