Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-11, 09:02 Autor: Grzegorz Frankowski

Ściborzyce Wielkie: zachęcanie do czytania…poprzez nagrywanie szkolnych lektur

Uczniowie ze Ściborzyc Wielkich czytają i nagrywają lektury szkolne - [fot: SP Ściborzyce Wielkie]
Uczniowie ze Ściborzyc Wielkich czytają i nagrywają lektury szkolne - [fot: SP Ściborzyce Wielkie]
Nauczyciele szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym w Ściborzycach Wielkich rozpoczęli nagrywanie słuchowisk kanonu lektur szkolnych dla dzieci. Najmniejsza placówka oświatowa w powiecie głubczyckim w ten niekonwencjonalny sposób realizuje Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
Projekt zgodnie z założeniami miał być realizowany w szkole, jednak obostrzenia epidemiczne spowodowały, że uczniowie nie mogliby w nim uczestniczyć.

- Nasi nauczyciele wpadli na genialny pomysł, żeby kulturę czytania rozpropagować poprzez nagranie lektur szkolnych z wykorzystaniem nie tylko swojego głosu, ale również uczniów – mówi Jolanta Bluj, dyrektor szkoły

- Dzieci nagrały lekturę "Oskar i pani Róża". Fantastyczna lektura ucząca godzenia się ze śmiercią po prostu - godzenia się, rozumienia śmierci, uczuć ludzi związanych z tym, wrażliwości dzieci, które przeżywały to bardzo mocno. Przede wszystkim nie spodziewały się, że faktycznie wyjdzie z tego audycja radiowa. Co jest świetną rzeczą i uzmysławia dzieciom, że one też mogą. Siódma, ósma klasa, to młodzież dopiero, ale że może zrobić rzecz wielką, nie tylko dla siebie, ale i dla innych.

Współpraca nauczycieli przyniosła bardzo fajne efekty. Przede wszystkich udało się zainteresować tym projektem uczniów, pobudzić ich kreatywność i choć na chwilę odciągnąć od komputera – mówi Kamila Besz, nauczycielka języka angielskiego w szkole w Ściborzycach Wielkich.

- Nagraliśmy sobie fragmenty książki. Dołożyliśmy tam podkłady dźwiękowe ściągnięte ze strony internetowej i stworzyliśmy sobie takiego fajnego audiobook'a. Dzieci usłyszały też siebie. - "WOW" jak to brzmi, gdy się postaram - tak mówiły. Dzieci uczyliśmy, co to jest emisja głosu. Jak ładnie wydobyć dźwięk. Każde słowo fajnie jest, gdy się wymawia starannie. To była szeroko zakrojona akcja, która wyszła spontanicznie i by się nie udała, gdyby nie chęć współpracy.

Dodajmy, że po raz pierwszy nagrane lektury przez uczniów podstawówki ze Ściborzyc Wielkich będzie można odsłuchać na profilu społecznościowym szkoły 15 lutego.
Jolanta Bluj
Kamila Besz

Wiadomości z regionu

2022-09-25, godz. 12:53 W tym samym miejscu. Kolejna ciężarówka przewróciła się na remontowanym odcinku A4 Duże utrudnienia w ruchu na autostradzie A4. Kilka minut po godzinie 12:00 na wysokości węzła Strzelce Opolskie, na 281 kilometrze w kierunku Katowic (to remontowany… » więcej 2022-09-25, godz. 12:00 Budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny coraz bliżej Budowa dwóch nowych stacji radarowych - w Użrankach w woj. warmińsko-mazurskim oraz na Górze św. Anny na Opolszczyźnie - to najbliższe plany inwestycyjne… » więcej 2022-09-25, godz. 12:00 Święto Chleba w niedzielę (25.09) w Strzelcach Opolskich Świętowanie rozpocznie się o godz. 13:00 wymarszem korowodu koron żniwnych sprzed budynku strzeleckiego starostwa do Parku Renardów, gdzie zaplanowano wiele… » więcej 2022-09-25, godz. 10:45 Sezon narciarski na horyzoncie. Prawdopodobnie miłośnicy białego szaleństwa głębiej sięgną do portfela Choć do sezonu narciarskiego zostało jeszcze sporo czasu, to fani białego szaleństwa już zaczynają się martwić, jaki on będzie - przede wszystkim pod… » więcej 2022-09-25, godz. 10:40 Akcja zakończona sukcesem. Kilkanaście godzin trwały poszukiwania 84-latka, który wyszedł na grzyby Szczęśliwie zakończyły się poszukiwania 84-letniego mężczyzny, który wczoraj (24.09) wyszedł na grzyby i zaginął w lesie. Poszukiwania były prowadzone… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 Ponad 6 tysięcy 90-latków mieszka w naszym województwie. Takie osoby wymagają wsparcia Na Opolszczyźnie mieszka najwięcej osób powyżej 90. roku życia. Tak wynika z najnowszych danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021… » więcej 2022-09-25, godz. 10:00 W Jasienicy Dolnej będą wspominać św. Maksymiliana Kolbe Mija 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbe. Uroczystości rocznicowe zaplanowano w Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice » więcej 2022-09-25, godz. 09:00 W niedzielę dożynki gminy Tarnów Opolski W ramach obchodów uhonorowane zostaną osoby zasłużone dla rozwoju i promocji gminy. » więcej 2022-09-25, godz. 07:10 W Sebastianeum chcą być w pełni niezależni energetycznie. Kolejne innowacyjne rozwiązania w Kamieniu Śląskim Ośrodek Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim jest aktualnie energetycznie samowystarczalny w 80%. Taka niezależność jest możliwa dzięki powstałej… » więcej 2022-09-25, godz. 07:00 Koniec remontu opolskiego odcinka autostrady A4. Od wtorku wraca stała organizacja ruchu We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »