Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-09, 12:30 Autor: Daniel Klimczak

"Grzybek" zostanie przy drodze w okolicach Nysy. Instalacja zostanie odnowiona. "To symbol naszego terenu"

Grzybek w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
Grzybek w okolicach Pakosławic [fot. Daniel Klimczak]
"Grzybek" stojący przy skrzyżowaniu wojewódzkiej "401" i krajowej "46" pozostanie w tym miejscu także po rozbudowie drogi prowadzącej w kierunku Nysy. To efekt starań ze strony samorządu, jak i mieszkańców.
W miejscu skrzyżowania dwóch ruchliwych dróg ma w przyszłości powstać rondo. Początkowo opolski oddział GDDKiA wskazywał, że obecność elementów niezwiązanych z infrastrukturą drogową mogłaby rozpraszać kierowców i przyczyniać się do niebezpiecznych sytuacji. Teraz jednak zarządca krajowej "46" zmienił zdanie. Jak jednak zapowiada wójt Pakosławic Adam Raczyński, "grzybek" najprawdopodobniej zostanie nieco przesunięty.

- Wystąpiliśmy z zapytaniem, jaka będzie przyszłość tego, można powiedzieć, symbolu naszego terenu. Były też, może nie tyle naciski, co dużo takich pozytywnych komentarzy, żeby on został. W ramach tej rozbudowy nie uda się go zostawić w tym samym miejscu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaproponowała, żeby go przenieść na działkę gminną i my wyraziliśmy taką zgodę - wskazuje.

Gmina planuje odnowić charakterystyczny muchomor, którego "kapelusz" stanowi daszek dla siedzących pod nim osób. Kolejnym efektem przeniesienia "grzybka" będzie najprawdopodobniej poprawa jego dostępności. Dziś instalacja stoi na placu zagrodzonym barierą energochłonną. W przyszłości może ona stanowić miejsce odpoczynku dla rowerzystów czy kierowców.

Przypomnijmy, że podnyski "grzybek" jest ostatnim tego typu elementem przy "krajówkach" w regionie. Podobny stał w przeszłości na skrzyżowaniu dróg numer 46 i 94 pomiędzy Dąbrową a Opolem, jednak po budowie w tym miejscu ronda, instalacja została usunięta.
Adam Raczyński

Wiadomości z regionu

2021-09-17, godz. 20:30 Trzy nowe oddziały przedszkolne powstały w gminie Reńska Wieś Wszystkie dzieci z gminy Reńska Wieś mają zapewnione miejsca w przedszkolu, choć nie zawsze w tej miejscowości, w której chcieliby tego rodzice. Samorząd… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę. "Wszyscy pamiętamy i poprzez takie uroczystości tę pamięć pielęgnujemy"… 17 września 82 lata temu Sowieci zaatakowali Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Po zajęciu przez Armię Czerwoną i NKWD Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej… » więcej 2021-09-17, godz. 19:30 Uczniowie szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi zgłębiają wiedzę z archeologii W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa po raz kolejny w szkole podstawowej w Nowej Cerekwi odbywają się prelekcje dla uczniów i ich rodziców o tematyce archeologicznej… » więcej 2021-09-17, godz. 18:15 Kolejne proekologiczne działania w gminie Głubczyce. "Myślę, więc nie śmiecę" 'Praktyczna lekcja ekologii' dla uczniów szkół podstawowych to kolejne działanie gminy Głubczyce zrealizowane w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej związanej… » więcej 2021-09-17, godz. 17:25 "Pomyślałem sobie, że można tu trochę pokopać". Prace archeologiczne przed wejściem do kościoła w Ujeździe [… Od wczoraj (16.09) trwają prace archeologiczne na placu przed kościołem św. Andrzeja w Ujeździe. Międzynarodowi studenci pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu… » więcej 2021-09-17, godz. 17:12 Uwaga kierowcy! Autostrada A4 zablokowana w kierunku Katowic [AKTUALIZACJA] Kilka minut przed 17.00 na 239 km nitki południowej autostrady zderzyły się dwa pojazdy. » więcej 2021-09-17, godz. 17:00 Ćwiczyli metody udzielania pierwszej pomocy, ale nie tylko. Symulacje medyczne na opolskiej uczelni Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Opolskiego przyłączył się do obchodów ''Tygodnia Symulacji w Opiece Zdrowotnej''. W ramach wydarzenia studenci z Opola… » więcej 2021-09-17, godz. 15:30 Opole: w Talentowni trwa II edycja Festiwalu Zajęć Pozalekcyjnych Warsztaty z szycia, nauka znaków chińskich czy lekcje muzyki - to tylko część propozycji, z których można skorzystać podczas II edycji Festiwalu Zajęć… » więcej 2021-09-17, godz. 14:15 W niedzielę błogosławiony kardynał Wyszyński zostanie oficjalnie patronem Prudnika i całej gminy. "Bardzo wiele osób… Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński zostanie honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tak zadecydowała dzisiaj (17.09) rada miasta podczas nadzwyczajnej… » więcej 2021-09-17, godz. 14:00 "Książka za worek śmieci" - taka akcja odbędzie się w całym kraju, także w Opolu na kąpielisku Bolko Jutro (18.09) w 16 miastach wojewódzkich osoby, które jako pierwsze zarejestrują się i wezmą udział we wspólnym sprzątaniu otrzymają książki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »