Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-06, 17:35 Autor: Katarzyna Doros

Janusz Kowalski domaga się likwidacji dwujęzycznych tablic na dworcach w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni. Rafał Bartek: "To byłaby decyzja polityczna"

Dworzec w Dębskiej Kuźni [fot. Marcin Płachciński] źródło: Google Maps
Dworzec w Dębskiej Kuźni [fot. Marcin Płachciński] źródło: Google Maps
Infografika dot. dwujęzycznych tablic na dworcach w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni [mat. FB Janusza Kowalskiego]
Infografika dot. dwujęzycznych tablic na dworcach w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni [mat. FB Janusza Kowalskiego]
Wiceminister aktywów państwowych, poseł Janusz Kowalski domaga się zdemontowania niemieckich nazw stacji kolejowych w Chrząstowicach i w Dębskiej Kuźni, które umieszczono tam w 2015 roku. Wiceminister złożył w tej sprawie interpelację do Ministerstwa Infrastruktury. Janusz Kowalski wyjaśnia w niej, że decyzja, która zapadła przed laty nie ma podstawy w obowiązujących przepisach prawa.
- Język mniejszości narodowych można stosować tylko w oznaczeniach drogowych i nazwach miejscowości - mówi poseł Janusz Kowalski. - Inicjatywa Mniejszości Niemieckiej za czasów Platformy Obywatelskiej nazwania jedynych dwóch takich stacji kolejowych w Polsce i oznaczenia ich językiem niemieckim jest bezprawna i samowolna. Domagam się przywrócenia stanu zgodnego z prawem. Te nazewnictwo powinno być natychmiast usunięte, aby nie była to zachęta do niebezpiecznego stosowania jakichś wykładni, rozszerzającej interpretacji, które nie mają swojej podstawy prawnej w rozporządzeniu ani w ustawie w stosunku do innych stacji kolejowych czy budynków użyteczności publicznej.

- Stan faktyczny tych nazw wywołuje wyrazy niezadowolenia mieszkańców i prowadzi do dezorientacji podróżnych - przekonuje wiceminister.

Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim zwraca uwagę, że podobna sytuacja jest w Czeskim Cieszynie, gdzie również są tablice dwujęzyczne polsko-czeskie, których poseł Kowalski nie kwestionuje. - Argumentacja, której używa poseł Kowalski była już przedmiotem analiz i rozpatrywana w 2014 roku. Dobrze by było, żeby pan poseł się jednak zapoznał z tą korespondencją, która wtedy się przetoczyła pomiędzy PKP a ówczesnym Ministerstwem Cyfryzacji i Administracji, bo wtedy te wszystkie wątpliwości, które on również dzisiaj podnosi, zostały ostatecznie rozwiane, czego skutkiem było wprowadzenie tych tablic na dworcach w Dębskiej Kuźni i w Chrząstowicach już w grudniu 2015 roku, czyli już za rządów Prawa i Sprawiedliwości, więc to była kontynuacja. Jeżeli dzisiaj miałoby dojść do likwidacji tych tablic, to dla mnie jest jasne, że byłaby to decyzja polityczna - mówi Bartek.

- Jeśli chodzi o same tablice, to u góry mamy nazwy w języku polskim, więc nic nie prowadzi do dezorientacji. Nikt z tego powodu nie wylądował na złej stacji - odpowiada przewodniczący TSKN.
Janusz Kowalski
Rafał Bartek

Wiadomości z regionu

2021-05-18, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 1700 nowych zakażeń w kraju i 41 na Opolszczyźnie. Są wolne miejsca na szczepienia, trwa odmrażanie… 41 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 mieszkańców potwierdzono dziś (18.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-18, godz. 19:45 Kamera monitoringu znów nagrała wandala. Takich przypadków jest więcej, wszystkie są zgłaszane policji Kolejny raz kamery gminnego monitoringu w Zdzieszowicach uchwyciły wandala, który dewastował siedziska miejskiego amfiteatru leśnego. Sprawa jest już zgłoszona… » więcej 2021-05-18, godz. 19:00 "Mamy szczepionki i wolne miejsca". Chętni na szczepienie przeciw COVID-19 mogą uzyskać termin w ciągu jednego dnia 411 tysięcy - tyle szczepień wykonano do tej pory na Opolszczyźnie. Od czerwca punkt szczepień powszechnych na opolskim lodowisku Toropol przestanie funkcjonować… » więcej 2021-05-18, godz. 18:15 Trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. Oszuści działający "na wypadek" i "na policjanta" znów aktyw… Oszuści działający metodą 'na policjanta' ponownie uaktywnili się w regionie. Tylko wczoraj (17.05) trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 17:30 Stołówka w jednej z głogóweckich podstawówek w końcu doczeka się remontu Przebudowa i rozbudowa czekają stołówkę i jadalnię szkoły podstawowej nr 2 w Głogówku. Trzeci wniosek złożony przez placówkę o dofinansowanie okazał… » więcej 2021-05-18, godz. 17:00 Odmrożenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Za tydzień placówka zacznie przyjmować pacjentów bez koronawirusa Dzisiaj (18.05) wojewoda opolski podjął decyzję o częściowym odmrożeniu i przywróceniu do działania dla pacjentów niecovidowych szpitala powiatowego w… » więcej 2021-05-18, godz. 16:15 "Każdy zapłaci mniejsze podatki, powstaną nowe mieszkania". Marcin Ociepa o programie Polski Ład Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, bon mieszkaniowy i społeczna inicjatywa mieszkaniowa - to główne filary wprowadzone przez Porozumienie… » więcej 2021-05-18, godz. 15:44 Drużyna UNI Opole ma nowego członka zespołu. Została nim wilczyca grzywiasta, którą siatkarki "adoptowały" Wilczyca grzywiasta z opolskiego zoo ma nowego sponsora. A dokładniej nie jednego, a kilkanaście osób. Została bowiem adoptowana przez siatkarki UNI Opole… » więcej 2021-05-18, godz. 15:30 Krapkowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże Funkcjonariusze odzyskali skradzione przedmioty o wartości ponad 100 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 14:23 Krapkowicka szkoła na nową pracownię gastronomiczną. Uczniowie zdobędą tam szlify przed podjęciem pracy W Zespole Szkół Specjalnych w Krapkowicach, w nieużywanej piwnicy powstała nowoczesna, świetnie wyposażona kuchnia. To miejsce, w którym uczniowie uczą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »